Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Eşbaşkanlar Kışanak ve Anlı fotoğraf çekti

18 Ekim 2015 - 1.072 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Eşbaşkanlar Kışanak ve Anlı fotoğraf çekti

3. Uluslararası Diyarbakır Fotoğraf Günleri’nde ‘sınır’ temalı sergilerin açılışını yapan Eş Başkanlarımız, önce sanatçılarla hatıra fotoğrafı çekildiler, sonra deklanşöre kendileri basarak, bu güzel anları fotoğrafladılar. Açılışta konuşan Eş Başkanımız Fırat Anlı, yüreklerdeki ve akıllardaki sınırların kaldırılması gerektiğini söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Kulübü (DiFAK) tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Diyarbakır Fotoğraf Günleri kapsamında, birçok sanatçının fotoğraf sergilerinin açılışını gerçekleştirdi. Sümerpark Amed Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen sergi açılışlarına, Kışanak ve Anlı’nın yanı sıra DİFAK Yönetim Kurulu üyeleri ile yurtiçi ve yurtdışından gelen fotoğraf sanatçıları katıldı. Açılışta konuşan DİFAK Yönetim Kurulu Üyesi Dündar Uğurlu bu yıl ilk kez temalı bir etkinlik düzenlediklerine dikkat çekti. Uğurlu, sadece coğrafi ve siyasi sınırları kastetmediklerini, hayatın birçok alanında sınırla karşılaştıklarını belirtti. DİFAK’ın Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’yle ‘4 Mevsim Diyarbakır’ adıyla bir proje yürüttüğünü belirten Uğurlu, 3 bin civarında fotoğrafla kentin arşivini oluşturacaklarını kaydetti.

‘YAŞAMIN GÜZEL TARAFIYLA KÖTÜ TARAFINA ÇOK BARİZ SINIRLAR KOYMAK LAZIM’

Daha sonra konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise sınırların her geçen gün hayatları derinden etkilediğini vurguladı. Anlı, “Birilerinin cetvelle çizdiği sınırlar yüzünden bugün gençlerimiz, çocuklarımız ölüyor. Sınır kavramı biz de daha çok ölümdür.” diye konuştu. Anlı, “Sadece coğrafik sınırların değil, bir hafta önce Ankara’da yaşanan patlama en zalim ve barış karşıtı patlamada insanlarımızı yitirdik. Ve şunu da gördük ki; acılarımızda ortaklaşamamanın sınırlarını,  yüreğimizdeki ve aklımızdaki sınırları kaldırmak lazım. Kadın ve erkek arasındaki sınırların kaldırılması lazım. Bu ülkede yaşayan insanlar arasındaki sınırları ortadan kaldırmak lazım. Merkezi devlet ve yerel yönetimler arasındaki sınırları ortadan kaldırmak lazım. Yaşamın güzel tarafıyla kötü tarafı arasına ise çok bariz sınırlar koymak lazım.” dedi.

HATIRA FOTOĞRAFINI EŞ BAŞKANLAR ÇEKTİ

Konuşmaların ardından Kışanak ve Anlı, önce geleneksel hale getirilen hatıra fotoğrafını çekildiler, sonra katılımcıların fotoğraflarını kendileri çektiler.

SINIR TEMALI SERGİLER 10 KASIM’A KADAR AÇIK

Etkinlikler kapsamında Sümerpark Amed Sanat Galerisi’nde açılan ve 10 Kasım’a kadar sürecek olan sergiler şunlar: ‘’Ali Arkady: Dağlara Geri Dönüş; Anush Babajanian: İçeride; Aram Karim: Kürdistan Sınırları;  Berge Arabian: Cırcır Böceklerinin Son Şarkısı; Bnar Sardar: İki İnanç Tek Çatı Altında; İsmail Gökçe: Sınırdaki Hayatlardan İki Hikâye; Sabiha Çimen: Kentli Mülteciler; Yusuf Aslan: Ateş Denizinde Yüzmek; We Photos: Sınır – Durumlar; Aylin Kızıl: Şerin Öğretmen; Dündar Uğurlu: Dom; Fatma Çelik: Mezarlık; Fırat Aygün: Göç; Hüsamettin Bahçe: Tigris; İlham Cengiz: Uzak-Yakın; Lezgin Kani: Araf;  Nujen Ataç: Çocukluğun Bittiği Yer; Sıla Gündeş Talay: Yaşam Sınırı; Refik Tekin: Küçük Kentin Büyük Devrimi.’’ Öte yandan sergi mekanında Ali Saltan ile “Nehrin Öteki Yakası”,  Sinan Kılıç ile “Aquadis” konulu söyleşiler yapıldı.

1 2 3 4

398 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika