Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Film festivali Elçi’ye adandı

08 Aralık 2015 - 624 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Film festivali Elçi’ye adandı

Documentarist’in 7’ncisini düzenlediği “Hangi İnsan Hakları? Film Festivali” 11-13 Aralık tarihleri arasında Diyarbakır’da izleyici ile buluşacak. Festivalin ana teması “Mülteci” olarak belirlenirken direniş, kadın hakları, yüzleşme, soykırım temalı belgesellerin de gösterimi yapılacak. Ortadoğu’da devam eden savaş haliyle birlikte Mısır, Lübnan, Kobanê, Şengal, Cizre gibi birçok yerden direnen insanların hikâyelerinin anlatıldığı belgeseller Cegerxwîn Gençlik Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak izleyici ile buluşacak. Festival kapsamında bazı filmlerin yönetmenlerinin de katılımıyla gösterimler ardından söyleşiler gerçekleştirilecek.

BİRÇOK YAPIT İZLEYİCİ İLE BULUŞACAK

Bu kapsamda festivalin açılışı Kobanê direnişinin öncülüğünü yapan kadınların hikayelerinin anlatıldığı “Nû Jîn” belgeseli olacak. Festival hakkında bilgi veren Yönetmen Veysi Altay, “Kelebeğin izi” belgeseli ile Arap Baharıyla rejime karşı mücadele eden insanların konu alındığını, “73” belgeseliyle Şengal’de katledilen Êzidîlerin hayatlarını anlatan belgesel, yine Ruanda’daki soykırıma odaklanan “Tanrı Pazar günleri çalışmıyor”, Zonguldak’taki maden işçilerin öykülerini anlatan ” Koloni” belgeseli ve Dersim soykırımını anlatan “Hay way zaman” ve Cîzre’de polîs tarafindan katledilen Haci Lokman Birlik’in oynadığı “Bark” kısa filmi gibi birçok yapıtın izleyiciyle buluşacağını dile getirdi.

“FESTİVAL TAHİR ELÇİ’YE ADANIYOR”

İHD, TİHV, TMMOB ve Kayapınar Belediyesi ile ortaklaşa düzenlenecek festivalin sloganın ” Boyun eğmeyeceğiz” olacağını söyleyen Altay, bu yılki festivalin Sur’da katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’ye adandığını ifade etti. Festival de izleyicilere “Hangi insan hakları?” diye bir soru sorulduğunu, insan halkları ihlallerinin dünyanın birçok yerinde yaşandığını ve bu temelde ortak mücadelenin gerektiği vurgusunun da yapılacağını söyledi.  Yaşanan sıkıyönetim uygularıyla insanların normal hayattan koparılmaya çalışıldığına işaret eden Altay, “Gülmememizi, eğlenmememizi, film seyretmemizi, yazmamamızı, okumamamızı ya da bir araya gelmememizi, birlikte mücadele etmemizi sağlamaya çalışıyor festival. Hangi İnsan Hakları Film Festivali ya da buna benzer çalışmaların buna katkı sunmasını diliyoruz” dedi.

Festivalin programı şu şekilde;

11 Aralık

13.00 – Nûjîn(Yeni yaşam)

12 Aralık

14.00 -Bark, Soluk

15.00- Kırlangıcın Yuvası, Meşvan, Ev, Sessiz, Koloni, Kelebeğin izi

19.00 -Hay way zaman, Tanrı pazar günlerini sevmiyor

13 Aralık

15.00- Bark, Soluk, Güçlü irade, Kelebeğin izi

17.00- Sessiz, Koloni, Tanrı Pazar günlerini sevmiyor

19.00 -Kırlangıcın yuvası, Ev, Meşivan

Film festivali Elçi'ye adandı

405 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika