Dolar : Alış : 3.9356 / Satış : 3.9427
Euro : Alış : 4.8516 / Satış : 4.8604
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Göç ve Sürgünden Mülteciliğe Şengal Ezîdileri sergisi açıldı

19 Haziran 2016 - 499 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Göç ve Sürgünden Mülteciliğe Şengal Ezîdileri sergisi açıldı

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

Zan Vakfı’nın, Açık Toplum Vakfı ile Heinrich Böll Stiftung Derneği’nin desteği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğiyle yürüttüğü proje kapsamında hazırlanan “Kendi Topraklarında Yabancı: Şengalli Ezidiler” adlı fotoğraf sergisi açıldı. Açılışa Eş Başkan Fırat Anlı da katıldı.

Zan Sosyal Siyasal İktisadi Araştırmalar Vakfı’nın, Açık Toplum Vakfı ile Heinrich Böll Stiftung Derneği’nin desteği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği ile yürüttüğü Ezidilerin 73. Fermanı: Şengal Soykırımı Projesi kapsamında “Kendi Topraklarında Yabancı: Şengalli Ezidiler” sergisi açıldı. Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’nda yapılan açılışa HDP Diyarbakır Milletvekilleri Nursel Aydoğan, Sibel Yiğitalp, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve proje yürütücüleri katıldı.

‘AYDINLIK VE İYİLİK KAZANACAK’

Açılışta konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, 21. Yüzyılda herkesin gözleri önünde Şengal’de bir katliam yaşandığını anımsattı. Bugün de bu sürecin Şengal’e yakın Xurmato mevkiinde, Afrin’de, Kerkük’te, Diyarbakır’da Suruç’ta devam ettiğini söyleyen Anlı, “İki şey binlerce yıldır birlikte yaşıyor. Biri aydınlık, biri karanlık, biri iyilik, diğeri kötülük. Bunların çatışması her zaman var olacaktır. Ancak aydınlık ve iyilik için yarışan güçler mutlaka kazanacaktır.” dedi.   HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’da Ortadoğu’nun en kadim kültürünün insanlık düşmanları tarafından yok edilmeye çalışıldığını anımsatarak, “Bugün Şengal özgürlük savaşçılarının mücadelesiyle artık özgür.” diye konuştu.  “Elbette tarih bunları yazacak. Gelecek kuşaklar bunların hepsini okuyacak.” diyen Aydoğan, sanatın mücadeleyi yansıtmadaki önemine dikkat çekti.

100 KİŞİYLE GÖRÜŞÜLDÜ

Proje hakkında bilgi veren Zan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Derya Aydın ise Türkiye’deki Ezidi kamplarında kalanların durumlarına ışık tutmak amacıyla yapılan araştırma yapıldığını belirtti. Bu kapsamda 100 kişiyle sözlü tarih yöntemiyle mülakat yapıldığını kaydeden Aydın, araştırmanın Namık Kemal Dinç’in koordinatörlüğünde, 5 kişinin saha çalışmasıyla yapıldığını ifade etti. Aydın, 30 Temmuz’da İstanbul’da uluslararası bir konferansın yapılacağını, bu konferansın Ezidilerin sorununu tekrar görünür kılmasını sağlamasını temenni ettiklerini belirtti.

PROJEYLE NE AMAÇLANIYOR?

18-28 Haziran arasında açık olacak sergi, Ezidilerin 73. Fermanı: Şengal Soykırımı Projesi kapsamında gerçekleştirildi. 3 Ağustos 2014’de IŞİD tarafından başlatılan saldırılar sonucunda yaşananları, soykırımdan kaçışı ve kamplardaki yaşamı belgelemek amacıyla hazırlanan projeyle, Ezidi halkının maruz kaldığı bu büyük felaket, bizzat bu saldırıya maruz kalmış insanlarla yapılan görüşmelerle belgelenmesi, ulusal ve uluslararası kamuoyunun duyarlılığını artıracak etkinliklerle (kitap, konferans, resim sergisi, atölye çalışması gibi) görünür kılınması amaçlanıyor.

359 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika