Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gülme ve hapşırma sırasında tekrarlayan idrar kaçırmaya dikkat!

27 Eylül 2016 - 392 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Gülme ve hapşırma sırasında tekrarlayan idrar kaçırmaya dikkat!

doc-dr-abdullah-gedik

Memorial Diyarbakır Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Abdullah Gedik, kadınlarda idrar kaçırma hakkında bilgi verdi.

ÇOK DOĞUM YAPMAK İDRAR KAÇIRMA NEDENİ

İdrar kaçırma şikayetleri; çok veya zor doğum yapan, sigara içen, aşırı kilolu, sürekli kabızlık çeken, rahim alma ameliyatı olan ve menopoza giren kadınlarda artış göstermektedir.  Sıkışma tipi idrar kaçırması olan kadınlarda hem gece hem de gündüz sık idrara çıkma ve tuvalete yetişemeden birkaç damla idrar kaçırma şikayeti vardır. Burada esas problem idrar torbasında baskılanamayan, engellenemeyen kasılmaların olmasıdır. Bu hastalar, sosyal hayatlarında sürekli tuvalet arar, tuvaletlere yakın yerlerde dolaşır ve uzun yolculuklara çıkamazlar. İdrar kaçırma kadınların hayatlarını tamamen kısıtlayabilir. Bu nedenle vakt kaybedilmeden tedavisi gerçekleştirilmelidir.

KONUŞURKEN VE YÜRÜRKEN BİLE ORTAYA ÇIKABİLİYOR

Öksürme, aksırma gibi karın içi basıncını artıran idrar kaçırmada asıl problem idrar torbasının veya üretra olarak adlandırılan idrar kanalının aşağıya doğru yer değiştirmesi sonucu, anatomik yerleşiminin değişmesi veya pelvik taban olarak adlandırılan bölgedeki kaslardaki zayıflıktır. Bu hastalar genellikle gülme, öksürme veya aksırma ile daha fazla miktarda idrar kaçırmakta ve genellikle ped kullanmaktadırlar. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde konuşurken veya yürürken dahi hastalar idrar kaçırabilirler. Bu durumda hastanın idrar kaçırması çok fazla değil ise pelvik taban kaslarını kuvvetlendirecek egzersizler yapılması bazen yeterli olabilir. Bu egzersizlerin yetersiz olduğu durumlarda veya fazla miktarda idrar kaçıran hastalarda cerrahi müdahale uygulanabilmektedir.

İDRAR KAÇIRMANIN NEDENİ BELİRLENİP TEDAVİ PLANLANMALI

Hastalığın tanısı, hastaların şikâyetlerini ayrıntılı sorgulama, bazı hastalarda 3 gün süreyle idrara çıkma günlüğü tutma ve dikkatli bir muayene ile konulabilir. Hasta sıkışık iken yapılan vajinal muayenede hasta öksürtülerek idrar kaçışının olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Sıkışma tipi idrar kaçırması olanlarda idrar yollarında enfeksiyon varlığı değerlendirilerek, böyle bir durum varsa mutlaka tedavisi yapılmalıdır.

390 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika