Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İHD: Bölgede 70 Kadın katledildi

24 Kasım 2015 - 507 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»İHD: Bölgede 70 Kadın katledildi

İHD,  2015 yılının ilk 10 Ayında bölgede yaşanan kadın katliamları ve kadına yönelik şiddet ile ilgili hazırladıkları raporu, düzenledikleri bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladı. Açıklanan raporun verilerine göre bölgede, 5 Kadın güvenlik güçleri tarafından, 27 kadın da aile içi ve toplumsal alanda uygulanan şiddet sonucu katledildi. 15 kadın kuşkulu bir biçimde ölü bulunurken, 23 kadın ise intihar etti.

İHD Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu, 2015 yılının ilk 10 Ayında bölgede yaşanan kadın katliamları ve kadına yönelik şiddet ile ilgili hazırladıkları raporu, şube binasında düzenlenen bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu. Toplantıya Yönetim Kurulu ve Kadın Komisyonu Üyeleri Hatice Demir, Gülistan Yalçındağ Gencel,  Gamze Yalçın, Pınar Dalkuş, Yıldız Koç ve Havva Aslan katıldı.

‘ERKEK YARGI ELİYLE YASALAR, ERKEK FAİLLERİ ADETA CEZASIZ BIRAKILMAKTADIR’

Raporun verilerini açıklamadan önce hazırlanan basın metnini okuyan Av Hatice Demir, Şiddet gören veya şiddet tehdidiyle yaşayan kadınların korunması için gereken önlemler alınmamakta ya da sadece kağıt üzerinde kaldığını ifade etti. Türkiye taraf olduğu uluslar arası sözleşmelerde yer alan yükümlülükleri yerine getirmediğini belirten Demir, “Kadına yönelik şiddet dosyalarında, etkili bir soruşturma ve kovuşturma yürütülmemekte, hukukun genel ilkelerinden olan takdiri indirimi aşan,  “erkek yargı” eliyle yasalar, erkek failler için esnetilmekte ve failler adeta cezasız bırakılmaktadırlar” diye konuştu.

‘DEVLETİN CİNSİYETÇİ, TEKÇİ, MİLLİYETÇİ VE MİLİTARİST ERKEK AKLI ÖNCE KADINLAR VURUYOR’

Kadına yönelik şiddetin en yoğun halinin devlet eliyle gerçekleştiğini kaydeden Demir, “OHAL’i kaldırmakla övünen siyasal iktidar bugün kadınlara kendi yaşam alanlarını yasaklamaktadır. Sokağa çıkma yasakları, askeri güvenlik bölgelerinin her geçen gün keyfi ve hukuka aykırı bir şekilde genişleyerek yayılması başta yaşam hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlüklere indirilmiş bir darbedir. Bu çatışmalı süreçte devletin cinsiyetçi, tekçi, milliyetçi ve militarist erkek aklıyla önce kadınlar vurulmaktadır” dedi.

IŞİD SALDIRILARI KORKUNÇ BOYUTLARDA

Ortadoğu’da IŞİD çetelerinin kadınlara yönelik saldırıları korkunç boyutlarda olduğunu ifade eden Demir “Devam eden savaşta, yüz binlerce kadın ve çocuk yerini yurdunu terk etmek zorunda bırakılmış ve mülteci konumuna düşürülerek her türlü saldırıya açık yaşama tutunmaya çalışmaktadır” diye belirtti.

Demir, İHD’li kadınlar olarak, kadına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin şu talepleri sıraladı:

*Devam eden çatışmalı süreçte yaşam hakkı ihlal edilen kadınların faillerinin bulunması için ivedi ve etkili bir soruşturma yürütülmeli, failler yargılanmalı ve hakikat açığa çıkarılmalıdır. Kadınların şiddetten korunması için gereken yasal ve diğer tedbirler alınmalıdır.

*Kadına yönelik şiddetin sona ermesi amacıyla, yapılacak tüm çalışmalarda kadın kurumları ile insan hakları örgütlerinin önerileri doğrultusunda yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

*IŞİD çetelerinin saldırısı ile işgal edilen ve işgal tehdidi altında kalan tüm bölgelerdeki kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi ve IŞİD tarafından zorla alıkonulan kadın ve çocukların kurtarılması için, başta BM olmak üzere tüm uluslar arası insan hakları kuruluşları ve tüm ülkeler tarafından ortak bir kararlılıkla hareket edilmelidir. Demir’in açıklaması ardından Kadın Komisyonu Üyesi Gülistan Yalçındağ Gençel, 2015 yılı 10 Aylık Kadın Katliamları ve Kadına yönelik Şiddet Raporunun bilançosunu açıkladı.

2015 yılı 10 Aylık Kadın Katliamları ve Kadına yönelik Şiddet Raporu’nun bilançosu şöyle:

Güvenlik Güçlerince Şiddete Uğrayan Kadınlar: 5 Ölü, 11 Yaralı/Şiddet

Aile İçinde Şiddete Uğrayan Kadınlar: 18 Ölü, 10 Yaralı/Şiddet

Toplumsal Alanda Şiddete Uğrayan Kadınlar: 9 Ölü, 5 Yaralı/Şiddet, 2 Tecavüz, 5 Taciz

İntihar eden kadınlar: 23 İntihar, 6 Teşebbüs

Kuşkulu kadın ölümleri: 15 Ölü

24-11-2015-dyb-ihd-2015yili-10Ay-bölge-kadin-katliamlari-raporu-basin-toplantisi (1) 24-11-2015-dyb-ihd-2015yili-10Ay-bölge-kadin-katliamlari-raporu-basin-toplantisi (3)

335 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..