Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İHD’den “sığınmaevleri” raporu

11 Mart 2016 - 460 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»İHD’den “sığınmaevleri” raporu

İHD Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu tarafından kentteki sığınma evlerinde kalan 17 kadınla görüşülerek hazırlanan “Diyarbakır’da ki sığınma evlerinde yaşayan kadınların durumuna ilişkin tespit raporu”nda, kadınlar şiddete maruz kaldıkları eve geri gitmeleri için üzerlerinde oluşturulan baskı ve şiddete dikkat çekti

İHD Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu, “Diyarbakır’da ki sığınma evlerinde yaşayan kadınların durumuna ilişkin tespit raporunu” dernek binasındaki basın toplantısıyla açıkladı. İHD’li kadınlar rapor hazırlığı kapsamında evli, evli-çocuklu ve bekar olmak üzere 18 ila 36 yaşlarında 17 kadın ile görüştü. Rapor kapsamında yapılan görüşmeleri aktaran İHD Kadın Komisyonu Üyesi Gülistan Yalçın, görüşmelerde 15 kadının kendilerine ait hiçbir gelirinin olmadığını, bir kadının öğrenci olması nedeniyle burs aldığını, bir kadının ise babasından kalan maaş ile geçimini sağladığını belirtti. Şiddet gören kadınlardan 13’ünün kadın kurumları, yerel yönetimlere bağlı birimler ve siyasi partilere ilk başvurusunu yaptığını ve bu başvurular neticesinde ilgili birimler tarafından şiddet gören kadınların sığınaklara yönlendirildiğini kaydeden Yalçın, dört görüşmeci kadının ise ilk başvurusunu karakola yaptığını aktardı. Yalçın, karakola başvuran kadınlardan 3’ünün görevliler tarafından şiddet uygulayan aile veya eşinin yanına geri gönderilme konusunda baskıya maruz kaldığının altını çizdi.  Sığınma evlerinde kadınların barınma, ısınma, kişisel bakım, temizlik ve sağlık ihtiyaçlarının yeterince karşılandığını ifade eden Yalçın, çocukların eğitim ve oyun faaliyetlerinin sosyal çalışanlar ve uzmanlarca yerine getirildiği, sığınma evlerinin fiziki koşularının oldukça yeterli olduğu yönünde tespitlerin yapıldığını söyledi.

“KADINLAR KENDİLERİNİ GÜVENDE HİSSEDİYOR”

Yalçın, görüşmeci kadınlardan 11’inin çalışmak istediğini, 4 kadının can güvenliği riski nedeniyle çalışmak istemediğini, birinin çalışıp çalışamayacağı konusunda bilgi sahibi olmadığını, birinin ise bu soruyu cevapsız bıraktığını aktardı. Yalçın raporda görüşmeci kadınlardan 5’nin gelecekle ilgili hiçbir fikir ve planının olmadığını, 12 kadının ise gelecekle ilgili plan ve beklentilerinin olduğu yönünde tespite vardıklarını kaydetti. Görüşmeci kadınların taleplerini Yalçın şu şekilde sıraladı: “Şiddet uygulayanlara verilen cezaların caydırıcı olması gerektiği, devlet kurumlarına olan güvenin zedelendiği bunda da ŞÖNİM ve karakollarda zorla barıştırma girişimleri ve şiddet görülen yere geri gönderilme eğiliminin etkili olduğu, hukuksal sürecin çok ağır işlediği, kadınların başvuru süreçleri konusunda kamuoyunda yazılı, görsel ve benzeri araçlarla bilgilendirilmesi gerektiği, ayrıca eğitim ve iş olanaklarının sağlanması gerektiği, çocuklar açısından eğitimin sürekliliğinin sağlanması gerektiği ifade edilmiştir.”

12 MANSET

333 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika