Dolar : Alış : 4.8420 / Satış : 4.8507
Euro : Alış : 5.6320 / Satış : 5.6421
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İhmal edilen gastrit ciddi hastalıklara neden olabilir

21 Şubat 2017 - 606 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»İhmal edilen gastrit ciddi hastalıklara neden olabilir

Memorial Dicle Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Remzi Beştaş gastrit hakkında bilgi verdi.

GASTRİT MUTLAKA ERKEN DÖNEMDE TEDAVİ EDİLMELİ
uşak escort
Gastrit, her yaşta görülmekle birlikte genellikle erişkin yaştaki bireylerde ortaya çıkmaktadır. Akut yani aniden ve kronik yani yavaşça gelişen gastrit olmak üzere iki ayrı grupt altında toplanmaktadır. Alkol, aspirin, ağrı kesici ilaçlar ve stres genellikle akut gastrit tablosuna yol açarken; helikobakter pylori adı verilen ve mide iç duvarında yaşayan, genellikle çocukluk çağlarında kirli sulardan bulaşan çubuk şeklindeki bakteri kronik gastritin en önemli nedenidir. Günümüzde birçok insanın problemi olan gastrite safra reflüsü ve bazı enfeksiyonlar da yol açabilmektedir.  Tedavi edilmeyen kronik gastrit vakalarında, mide iç duvarında çeşitli doku değişiklikleri oluşabilmekte ve bu durumda genetik yatkılığı olan bireylerde, kanserojen maddelere maruz kalan kişilerde kanser oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir.

GEÇMEYEN MİDE ŞİKAYETLERİ YAŞIYORSANIZ…

Gastritin belirtileri hastadan hastaya farklılık göstermekle beraber, genellikle mide yanması, ağrı, bulantı, kusma, şişkinlik hissi, geğirme, erken doyma, iştahsızlık ve yemeklerden tiksinme gibi şikayetlere neden olmaktadır.  Bu tarz şikayetleri olan hastaların mutlaka bir uzmana başvurması önerilmektedir.

ŞİDDETLİ MİDE AĞRISINA DİKKAT!

Gastrit tanısı hasta öyküsünün alınması ve yapılan muayene ile rahatlıkla konulabilmektedir.  Ancak hastalarda ağrı şiddetli ise, aşırı veya sürekli bulantı ve kusma varsa ve buna kilo kaybı da eşlik ediyorsa, ilaç kullanımına rağmen iyileşme olmuyorsa veya bu şikayetler 55 yaşın üzerindeki bir kişide yeni ortaya çıkmışsa hasta ileri tetkiklerle değerlendirilmelidir.  Bu tetkiklerden en önemlisi, midenin içinin ucunda kamera olan ve endoskop denilen bir alet ile görüntülenmesidir. Bu sayede doğru tanı konulabilmektedir.

GASTRİT HASTALARINA 8 ÖNEMLİ ÖNERİ

Hastalığın en önemli tedavisi yaşam tarzı değişiklikleri ve diyet önerileri ile ilaç tedavisinden oluşmaktadır. Bu hastaların uyması gereken diyet önerileri;

Hızlı yemek yeme alışkanlığı bırakılmalı, Gıdalar iyi çiğnenerek yutulmalı, Sigara ve alkolden kaçınılmalı, Kızartmalar, aşırı yağlı yemekler ve baharatlı gıdalar tüketilmemeli, Sucuk, salam, sosis gibi besinlerden uzak durulmalı, Aşırı sıcak ve soğuk gıdalar ile içeceklerden uzak durulmalı, Gazlı içeceklerin yerine su tüketilmeli ve Bol miktarda taze sebze ve meyve ile beslenilmeli. Hastalara asit baskılayıcı ilaçlar ve eğer helikobakter pylori pozitif saptanmışsa buna yönelik antibiyotikler verilmelidir. Gastrit ilaç ve diyet önerileri ile genellikle başarılı bir şekilde tedavi edilebilen iyi seyirli bir hastalıktır. Düzenli takipler ihmal edilmemelidir.

600 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..