Dolar : Alış : 3.8591 / Satış : 3.8660
Euro : Alış : 4.5511 / Satış : 4.5593
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir11°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 13806 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İlahıyatçı Turgay: Kepenk kapatma kul hakkıdır

27 Aralık 2015 - 963 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»İlahıyatçı Turgay: Kepenk kapatma kul hakkıdır
İlahıyatçı Turgay: Kepenk kapatma kul hakkıdır | Diyarbakır Haber | Haber Diyarbakır
Dolar : Alış : 3.8591 / Satış : 3.8660
Euro : Alış : 4.5511 / Satış : 4.5593
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir11°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 13806 İçerik Bulunuyor.

İlahıyatçı Turgay: Kepenk kapatma kul hakkıdır

27 Aralık 2015 - 964 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»İlahıyatçı Turgay: Kepenk kapatma kul hakkıdır

Dicle Üniversitesi (DÜ) İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Turgay, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kepenk kapatma ve buna benzer olayların insanların yaşamına zarar verdiği için kul hakkı olduğunu belirterek, yapılanların halka zulüm olduğunu söyledi.

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Turgay, bölgede son zamanlarda yaşanan olaylarla ilgili açıklama yaptı. Birçok kitap ve makalesi bulunan ve yerel TV’lerde dini programlar hazırlayan Diyarbakır’ın önde gelen din adamlarından Turgay, esnafa kepenk kapattırmanın kul hakkı ve büyük zulüm olduğunu ifade etti. İnsanların malı, canı, nesli, aklı, namusu, inancı fikri ve düşüncesinin saygıdeğer olduğunu anlatan Turgay, şöyle konuştu: “Hepsine kendimize duyduğumuz saygıyı duymamız gerekiyor. Ben kendi maddi ve manevi değerlerime tanıdığım hak, hukuku ve malıma, canıma, namusuma, dinime, kültürüme tanıdığım hak ve hukuku eşit düzeyde tüm insanlara tanımadığım zaman ne imanım olur ne İslam’ım olur. Peygamber efendimiz ‘kendin için ne istiyorsan bütün insanlar için istemedikçe Müslüman olamazsın’ diyor. Bu çizgileri net ve kalın bir şekilde belirlemek lazım. İman ve İslam sadece sözle değil, insan hakları açısından da dikkatli olmamızı gerektirir.”

“İNSANLARA ZARAR VERMEK KUL HAKKIDIR”

İnsanlara zarar vermenin kul hakkı olduğunu belirten Nurettin Turgay, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bu duygularla konuşmak ve hareket etmek gerekir. Bunu böyle belirttikten sonra şunu söylemek istiyorum. Sokağa çıkma yasakları, kepenk kapatma ve buna benzer çeşitli olaylar ne olursa olsun başka insanlara zararlı olmak, kul hakkıdır, günahtır ve zulümdür. Hangi insan olursa olsun, hangi inanç, hangi ırka, hangi cinse mensup olursa olsun fark etmez. İnsan insandır. Söylediğim gibi Allah, alemlerin rabbidir. Allah kadının da, erkeğin de, Müslümanın da, gayrimüslimin de tüm insanların Rabbidir. İnsanların hakkına hukukuna yararlı olmak, zararlı olmamak gerekir. Zararlı olduğumuz zaman günaha, vebale giriyoruz. İslam dünyasında bu ölçü yapılmadığından dolayı Kur’anın pek çok ayetinde dile getirilen adalet uygulanmadığından bu problemler yaşanıyor. İslamsızlık var. Lafta İslam var uygulamada yok.”

BİR ÇOK KİTAP VE MAKALESİ OLAN PROF. DR. NURETTİN TURGAY DİYARBAKIR'DA SON ZAMANLARDA YAŞANAN OLAYLARI DEĞERLENDİRDİ. (BEKİR ÇETİNKAYA/DİYARBAKIR-İHA)

422 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika