Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İşçan: “Engelli çocuklar artık sosyalleşmeli”

08 Kasım 2015 - 1.588 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»İşçan: “Engelli çocuklar artık sosyalleşmeli”

Diyarbakır’da yaklaşık bir ay önce hizmete giren Özel Seçik Rehabilitasyon Spor ve Yaşam Merkezi, bünyesinde eğitim gören engelli çocukları, sosyalleştirmeyi hedefliyor. Deneyimli personelleriyle, havuz hizmeti ve farklı spor aktiviteleriyle eğitimin yanı sıra engellileri sosyal hayata kazandıran Merkezde, bisiklet turundan, yüzmeye kadar bir çok etkinlik düzenleniyor.

Engelli annesi olan Yaşar İşçan, engellilerin artık rutin eğitimlerden çok sosyalleşmesine imkan tanınması gerektiğine işaret ederek, Eğitimlerin temelinde moralin de çok önemli olduğunu, moralmen rahatlamayan engellilere verilen eğitimin hiçbir anlamının olmadığını savundu.

Diyarbakır Demetevler Sitesi’nde bir ay önce hizmete giren Özel Seçik Rehabilitasyon Spor ve Yaşam Merkezi, diğer Rehabilitasyon Merkezlerinin aksine engelli çocukların sosyalleşmesi için eğitim veriyor.

Merkezde rutin eğitimlerden çok havuz hizmeti, Sosyal iletişim, Yüzme Eğitimi, Spor Eğitimi, Fizik terapi, hidroterapi, elektro terapi, birebir eğitim, çamur terapi, duyu bütünleme, oyun terapi, iş uğraş terapi, dil konuşma çalışmaları, Termo terapi, Klinik plates, fitnes, refleksoloji Bisiklet turu i ve bir çok farklı etkinliklerle 50’ye yakın engelli çocuğa ‘sosyalleşme’ anlamında hizmet de veriliyor. Alanlarında deneyimli ve uzman psikolog, fizyoterapist, yüzme hocası ile engellilere eğitim veren Merkez, temel hedef engelli çocukları sosyal hayata kazandırmak.

ENGELLİLERİN MORALE İHTİYACI VAR

Merkez Kurucu Müdürü ve aynı zamanda bir engelli annesi olan Yaşar İşçan,

Merkezde, rutin eğitimlerin yanı sıra, farklı spor aktiviteleriyle daha çok çocukları hayata hazırlama yönünde çalışma gösterdiklerini belirterek, “Tabiî ki bunun yanında deneyimli personel ve eğitim kadromuzla da tamamladık. Çocuklarımıza eğitimin yanında sosyalleşmeyi de kazandırıyoruz. Bisiklet turundan tutun da yüzmeye terapiye, bahçede yapacağımız bir çok farklı etkinliğe imza atıyoruz. Çünkü rutin eğitimlerden artık engelliler ve aileleri sıkıldı. Çocuklar artık sosyalleşmeli. Eğitimlerin temelinde moral de çok önemli. Moralman engellileri rahatlatmadığınız sürece verdiğiniz eğitimin hiçbir anlamı yok” dedi.

MERKEZ PROJE UYGUN YAPILDI

Merkezde 8 personelin görev yaptığını ifade eden İşçan, “Uzman psikolog, fizyoterapist, antrenör, temizlik personeli ve her şeyden önemlisi Melike Seçik adlı öğretmenimiz var. Melike Seçik, Diyarbakır’da zihinsel engelliler eğitiminde gerçekten pek çok çalışmaya imza atmış bir öğretmen ve konusunda uzman biri. Geniş bir öğrenci yelpazesi var. Zihinsel engelliler üzerinde. Şuan 40–50 zihinsel engelli öğrenimiz var. Tabiî ki fiziksel eğitim almak isteyenlerde var. Hem fiziksel hem de zihinsel alan da var.  1 aylık bir geçmişimiz var. Ama Merkezin yapım aşaması ile birlikte 6–7 aylık geçmişi var. Çünkü burası arsa üzerinden direk yapılacak hizmete yönelik bir kompleks olarak inşaatı yapıldı” diye konuştu.

BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN ÇOCUKLARIMIZIN SOSYALLEŞMESİDİR

İşçan, Bir engelli annesi olarak çocuklarının hiçbir zaman yaşıtlarıyla aynı seviyeye gelmeyeceğini bildiklerini vurgulayarak, “En başta bunu kabul ettikten sonra bizler çocuklarımızın yapabileceğinin en iyisini yapmasını istiyoruz. Hedefimiz bu. Bunda da tabiî ki önce sosyalleşmeleri. Girdikleri her toplumda, çalıştıkları her işte kendilerini ifade edebilmeleri, özgüven kazanabilmeleri, kendi ayakları üzerinde durabilmeleri, çünkü biz onların hayatın her alanında yanlarında olmayacağız, olamıyoruz da. Bireyselleşmek istiyoruz. İnanın engellilerin sosyalleşmemesinin birçok ayağı var. En büyük ayak ailedir. Çünkü aile önce isteyecek ki kurumlar da buna göre kendilerine çeki düzen verecekler” diye konuştu.

MEVCUT MERKEZLERİN HİÇ BİRİ BU İŞİN HAKKINI VERMİYOR

Mevcut rehabilitasyon merkezlerinin hiç birinin işin hakkını vermediğini savunan İşçan, şöyle dedi:

“Ödeneğimi alayım günümü kurtarayım hesabı içindeler.Geleceğe yönelik yatırım yapmayayım. Aileler çocuklarını 5 yıl, 10 yıl sonrasına yönelik düşünceler ve planlar yaparken, kurumlar 1 yıl sonra daha fazla nasıl geliştirebilirim yönünde asla yatırım yapmıyor. Ama yapılması gerekiyor. Çünkü sürekli boncuk takıp çıkarma, Legoları takıp çıkarmanın bir mantığı yok. Bu çocuk yerinde sayıyor, ama bu çocuk gelişiyor geliştikçe, planın da ona uygun olması gerekiyor. Bir noktadan sonra bakıyorsunuz o çocuk eğitim almıyor, alması da gerekmiyor. Avukat olmayacak, doktor olmayacak çok da sayılarla, kavramlarla çocuğun kafasını karıştırmak bir anlamı yok. Bu saatten sonra çocuğu bireyselleştireceksiniz, sosyalleştireceksiniz. Özgür kılacaksınız, hem dilde, kendisini ifade edebilmeyi öğreteceksiniz. Hedef bu olmalı” (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

Rehabilitasyon Merkezi (3) Rehabilitasyon Merkezi Rehabilitasyon Merkezi (1) Rehabilitasyon Merkezi (2)

851 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika