Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kadın İstihdam Merkezi açıldı

28 Temmuz 2016 - 500 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Kadın İstihdam Merkezi açıldı

Kadın istihdam merkezi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, kadınların ekonomik ve toplumsal hayata katılımını, toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadının statüsünü yaşamın her alanında güçlendirilmek amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu kapsamda çalışmalarını bir adım daha ileri götürerek Kadın İstihdamını Geliştirme Merkezi (KİGEM) açan Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, merkez aracılığıyla kadın istihdamını arttırmayı, iş arayan kadınları vasıflarına göre değerlendirip farklı sektörlere yönlendirmeyi, ayrıca açacağı kurslar aracılığıyla meslek öğrenmelerini sağlamayı amaçlıyor.

BAŞVURULAR ALINMAYA BAŞLANDI

Büyükşehir Belediyesi ana hizmet binasında çalışmalarını yürütecek olan merkez hakkında bilgi veren Kadın Politikaları Daire Başkanlığı Kadın Ekonomisini Güçlendirme Şube Müdürü Fatma Esmer, KİGEM’in daha çok kadınların potansiyelini ortaya çıkaracağını, yetenekleri ve ilgi alanları doğrultusunda istihdama ve toplumsal hayata katılmalarının sağlanacağını belirtti. KİGEM’de temel hedeflerinin kadınlara ulaşmak olduğunu dile getiren Esmer, başvuruların alınmaya başlandığını bildirdi.

ALTERNATİF SUNUYORUZ

Esmer, kadın istihdamını artırmaya yönelik çalışmaları hakkında da şu bilgiyi verdi:  “Bizim Mor Bayrak uygulamamız var.  Uygulamada dışarıda işletmeleri dolaştık. Burada kadın çalışan sayılarının belirlenmesi ve teşviki için talepleri olması halinde bizim bu başvurulardan faydalanabileceklerini söyledik. Diyarbakır’da bulunan bazı kurumlarla da ilişkilenip oralara da yönlendireceğiz. Bazen bireysel talepler de olabiliyor. Bu tür talepleri de değerlendiriyoruz. Kadının var olan toplumsal cinsiyet rollerini belirlemeye yönelik değil de bizler alternatifi de sunuyoruz. Bu konuya yönelik açılan kurslarımız ve yönlendirmelerimiz oluyor.”

KADIN İSTİHDAMI ARTIRMAK İÇİN PROJELER GELİŞTİRDİK

Kadın istihdamını arttırmak için çeşitli projeler de geliştirdiklerini belirten Esmer, bu konuda kadın otobüs şoförlerine ilişkin çalışmaların bulunduğunu dile getirdi. Toplumsal cinsiyet rollerinin değiştirilmesine yönelik olarak kadınlara marangozculuk, tekstil eğitimi ve pazarda satış yapan kadın sayısının artırılmasına dönük çalışmalarının olduğunu kaydeden Esmer, ileride yine toplumsal cinsiyet rollerinin değişmesine yönelik projelerinin devam edeceğini söyledi.

497 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika