Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kadına şiddet teşhir edilecek

16 Kasım 2015 - 1.183 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Kadına şiddet teşhir edilecek

Ekin Ceren Kadın Merkezi, 25 Kasım Kadına Yönelik Uluslararası Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle 18-19 Kasım tarihinde merkezde kurs gören kadınların örgünlerinin sergileneceği sergi açılışı programıyla başlıyor. Ekin Ceren Kadın Merkezi sergi salonunda açılacak sergi hakkında bilgi veren merkez çalışanı Berivan Süleymanoğlu, “İki yıldır kurs gören 40 kadın arkadaşımızın yaptıkları ürünleri sergileyeceğiz. Kadınlarımızın için istihdam alanları oluşturmak için belli tarihlerde açılan kurslarda eğitim gören kadınların yaptığı ürünlerden 200 ürünü seçerek 2 gün boyunca sergilenecek. Sergi emeğinin görünür kılınması ve daha çok geniş kitlelere ulaşması için açıyoruz” dedi.

HAFTA BOYUNCA ETKİNLİK

Ekin Ceren Kadın Merkezi 25 Kasım Kadına Yönelik Uluslararası Şiddetle Mücadele Günü etkinlik programı sergi açılışıyla sonrası, 20-21-22 Kasım’da köylerde çalışma yürütülecek. Köy çalışmasında 25 Kasım’ın anlam ve önemi anlatılacak, kadınların sorunları dinlenecek,25 Kasım’a dönük hazırlanan broşürler dağıtılacak. 23 Kasım’da ise Ankara, Suruç, Diyarbakır katliamları ve Cizre, Silvan, Nusaybin Sur’ da katledilen kadınların fotoğrafları sergilerin sergilendiği sergi Park Orman’da açılacak. Kasım ayı boyunca ise 25 Kasım kapsamında mahallelerde “savaşa, IŞİD vahşeti, kadın katliamlarına, nefret cinayetlerine, erkek egemenliğine karşı isyandayız” yazılı stickerlar dağıtılacak.

İLÇEYE “KADIN PANOSU”

Öte yandan Halfeti Belediyesi Kadın Politikaları Müdürlüğü, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında farkındalık yaratmak adına ilçenin en işlek caddelerine “Kadın panosu” yerleştirdi. Kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılığa ilişkin görsellerin paylaşılacağı panolarla toplumsal farkındalık oluşturmayı amaçlayan Halfeti Belediyesi Kadın Politikaları Müdürlüğü, bu görsellerle toplumsal cinsiyetçiliği ve kadına yönelik şiddeti teşhir etmeyi amaçlıyor.

“QİRKİRİNA JİNE RE NA!”

Halfeti Belediyesi Kadın Politikaları Müdürü Esen Günay, 2015′ in ilk 10 ayında 286 kadının erkeler tarafından katledildiğini belirterek, “Kadına yönelik katliamlar bu boyutta. Bu nedenle farkındalık yaratmak ve teşhir etmek amacıyla böyle bir pano hazırladık” dedi. Günay, ilk afişlerinde 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısı ile “Kadın katliamlarına hayır!”, “Kadına yönelik şiddete artık yeter”, “Qirkirina jine re na!” ve “Şiddeta li hemberi jinê re êdi bese!” sloganlarının yer aldığı görsellere yer verdiklerini belirtti.

10 MAŞET (2) 10 MAŞET (1)

654 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika