Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kadınlar üretimi konuştu

20 Mayıs 2016 - 492 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Kadınlar üretimi konuştu

Kadınlar üretimi konuştu (3) Kadınlar üretimi konuştu (4)

Sur Belediyesi’ne bağlı Çarıklı (Palûke) Mahallesi’nde kadınlar bir araya gelerek kadın üretimi üzerine fikir alış-verişi yaptı.

Çarıklı Mahallesi’nde bulunan Kadın Destek Merkezi (KADEM)’nde yapılan toplantıya Sur Belediyesi Eşbaşkan Vekili Azize Değer Kutlu, Eşbaşkan Yardımcısı Naşide Buluttekin Can ile Bahar Yıldırım, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ile mahalleli kadınlar katıldı.

Yapılan toplantıda ilk olarak belediye bünyesinde bulunan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün çalışmaları anlatıldı. Ardından Sur Belediyesi Eşbaşkan Vekili Azize Değer Kutlu, süreçten kaynaklı yoğun olduklarını ve bu nedenle kadınlarla fazla bir araya gelemediklerini dile getirdi. Değer Kutlu, “Bundan böyle sizlerle daha sık bir araya geleceğiz.  Bugün buraya gelmemizin amacı buradaki kadın arkadaşlarla bir araya gelmek sohbet etmek, varsa kadınlar için burada ne yapabiliriz ile ilgili görüş alış verişinde bulunmak. Yani daha çok kadının hem ekonomik anlamda hem diğer alanlarda Çarıklı’da ne yapabilirizi sizlerle konuşmak istedik” dedi. Değer Kutlu, kadının az da olsa kendi kazandığı ile ev ekonomisine sunacağı katkıların birçok şeyden daha değerli olduğunu belirtti. Değer Kutlu, “Şu an maalesef köylerimiz şehirli gibi yaşıyor. Eskiden hayvanlarımız vardı, yoğurt, peynir, tandır ekmeği yapılırdı. Ama şimdi herkes hazır ekmeği alıp buzluğa koyuyor ve daha sonra lazım olduğunda çıkarıp yiyor. Yani artık sadece tüketiyoruz, üretmiyoruz.  Biz de diyoruz ki bundan sonra her şeyimizi üretelim.  Sebzemizi kendimiz üretelim, hayvansal gıdalarımızı kendimiz üretelim. Ama bunun yanında farklı alanlarda kurs almak isteyen arkadaşlarımız olursa onları da değerlendirelim.  Ama artık üretime ağırlık vermemiz gerekiyor. Yarın öbür gün artık bu üretimde gidecek, bizler ve çocuklarımız doğal olmayan, hormonlu gıdalar tüketecek. Ama kendi ürettiğimizi yersek çocuklarımız doğal beslenecek.  Bizler doğal yaşamı kendimize esas alıyorsak, doğal yaşam için doğal ürünler üretmemiz gerekiyor.  Bunu da yapacak olan bizleriz” dedi.  Ürün yetiştirme konusunda yer temini için kendilerine destek sunacaklarını ama kadınların da bu çalışmanın içinde yer almaları gerektiğini dile getiren Değer Kutlu, kimseye muhtaç olmadan kendi üretimlerini kendilerinin yapmaları gerektiğini ifade etti.

Değer Kutlu’nun ardından söz alan kadınlar beklentilerini dile getirdi. Kadınlar, özellikle bir spor salonu istediklerini, bunun yanı sıra, kadınlara yönelik yakın şehirlere geziler düzenlenmesini ve bu gezilere dâhil edilmek istediklerini söyledi.  Ayrıca okuma yazma bilmediklerini dele getiren kadınlar, kurs talebinde bulundular. Toplantıya katılan kadınlar üretim için yer temin edildiği taktirde bu çalışmanın içinde yer alacaklarını söylediler.

345 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika