Dolar : Alış : 3.5850 / Satış : 3.5915
Euro : Alış : 3.9093 / Satış : 3.9163
mediclub
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 12510 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kadınlara, Kadın ve Edebiyat semineri

02 Ağustos 2016 - 141 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Kadınlara, Kadın ve Edebiyat semineri

kadin ve edebiyat semineri

Diyarbakır Bağlar Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, edebiyat konusundaki bilinçlendirme çalışmaları kapsamında “Kadın ve edebiyat”  semineri düzenledi.

Bağlar Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, edebiyat konusundaki bilinçlendirme çalışmaları çerçevesinde “Kadın ve edebiyat”  semineri gerçekleştirdi. Bağlar Belediyesi Konferans Salonu’nda verilen seminere belediyenin kadın personeli ile kadın semt pazarı çalışanları katıldı. Seminerde Bağlar Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nde görevli eğitmen Asuman Filiz Ürün, slayt eşliğinde kadın ve edebiyatın tarihçesini anlattı. Semineri veren Ürün, kadın tarih boyunca nasıl algılanmıştır? Erkek için kadın ne ifade eder? Kadın kendisini nasıl tanımlamaktadır? gibi konular üzerinde tartışma yürüttü. Kadın ve edebiyatın tarihçesini değerlendiren Ürün, edebiyatta kadın yeri geldiğinde şeytanın temsilcisi sayıldığını, yeri geldiğinde ise melek yerine konulduğunu belirtti.

‘ERKEĞİNİN KADINI DEĞİLDİR O’

Kadının edebiyatta ve hayatta alışılmış jargonundan, ezbere söyleminden, durağan görünümünden kurtulması gerektiğini dile getiren Ürün, “Kadın tüm kelimelerden kovulmuştur. Aşkın öznesi değil nesnesi, sahibi değil müsebbibi sayılmıştır.  Edebiyatın gölgeli yüzüdür kadın, bedenin kuytusudur. Kadınlık, kendini anlatamamanın destanıdır, şuursuz güzelliktir. Kadın halleridir tarihin ve edebiyatın gizli mahzeni. Yeraltı şehridir kadın her erkeğin. Üçüncü bir el isteyen perisidir şiirin. Erkeğinin kadını değildir O. Kadın, en çok kendinin kadınıdır. Mutlak ve sonsuz tözüdür felsefenin. Kadın her sözlüğün eksik kelimesidir, her gönlün inciridir, her kavmin serabıdır. Simone de Beauvoir’in dediği gibi “ Kadın doğulmaz, kadın olunur” dedi.

KÜRTLERDE KADIN VE EDEBİYAT

Kürt edebiyatında kadın temasına da vurgu yapan Ürün, “Kürt edebiyatında kadın tema’sını inceleyecek olursak bunu öncelikle iki döneme ayırmak gerekecektir. Bunlardan ilki Klasik dönem olarak tarif edeceğimiz ve daha çok şiir biçimiyle vücut bulan ve 20. yy başına kadar sadece bu biçimiyle devam eden dönemdir. İkincisi ise 1898 yılında çıkan ilk Kürtçe Kürdistan ile daha çok deneyimlenen ve nesir alanında, hikâye ve romanlarla günümüze kadar gelen dönemdir. İkinci dönem olarak tarif ettiğimiz süreç ise, Kürt edebiyatında dergi ve gazetelerin günlük hayatta yavaş yavaş yer etmeye başladığı, sürecin politik olarak da ulusal kurtuluş mücadelelerine sahne olduğu dönemdir. Geçmişten gelen konular nesir alanında yeniden üretilirken kadın karakterine mücadeleci ve özgürlük savaşçısı olarak da rast gelmeye başlıyoruz” şeklinde konuştu. (www.haberdiyarbakir.gen.tr)

141 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika