Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kalbinizin ritmi bozulmasın

11 Ağustos 2015 - 479 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Kalbinizin ritmi bozulmasın

Kalp atışları; üzüntü, mutluluk, korku ve ani gelişen bir olay karşısında, normalden çok daha hızlı, güçlü ve düzensiz olabileceğini belirten uzmanlar, kalpte ritim bozukluğu hakkında uyarılarda bulundu.

Sait BAYRAM

Birçok önemli hastalığın temel kaynağı olan ritim bozukluğuna karşı uyarılarda bulunan Kardiyoloji Bölümü Uzmanı Dr. Cegerğun Polat, kalpte ritim bozukluğu ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Çarpıntı sorunu yaşayan kişilerin, öncelikle ayrıntılı bir kardiyoloji muayenesi yapılması gerektiğini belirten Dr Polat, “Aritmi, kalp atışlarının düzensiz atması yani kalpteki ritim bozukluğudur. Kalp ritmindeki düzensizlikler sürekli ya da belirli aralıklarla hissedilebilir. Çarpıntı sorunu yaşayan kişilere aritmi tanısı konulabilmesi için öncelikle ayrıntılı bir kardiyoloji muayenesi yapılması gerekir. Hastanın şikayetleri değerlendirildikten sonra gerekli tetkikler yapılmalıdır. İlk aşama EKG yani elektrokardiyografidir. Kalbin, ultrasonografi olarak görüntülendiği EKO ile kalp kapaklarının yapısı incelenir. Sürekli çarpıntısı olmayan ara ara şikayetleri bulunan hastalarda ise 24 saatlik EKG kaydını alan HOLTER cihazları ile takip gereklidir. Bununla, günün herhangi bir saatinde olan ritim bozukluğu kaydedilerek tanı konulabilir. Ritim bozukluğuna yol açabilen bazı hastalıkların da varlığı dikkate alınarak hastaya gerekli kan tahlilleri de yapılır.” ifadelerini kullandı.

BAYILMA GİBİ ŞİKAYETLER DE GÖRÜLÜYORSA

Ritim bozukluğu birçok şekilde kendini gösterebileceğini söyleyen Dr Polat, “Çarpıntıların bazıları basit önlemler ile kontrol altına alınabilir. Örneğin ekstrasistol, hastaların tek atımlık olarak hissettiği çarpıntılardır. Bunun için stresten uzak durmak, çay ve kahve tüketimini azaltmak yeterli önlemlerdir. Ancak bayılma gibi şikayetler ile ortaya çıkabilen ve yaşamı tehdit edebilen aritmiler ise tedavi gerektirir. Hastanın durumu iyi değerlendirilerek hangi tedavinin uygulanacağına karar verilir. Ciddi aritmilerde ilaç tedavisi yanı sıra EPS (elektrofizyolojik) ve ablasyon tedavileri uygulanabilir. EPS işlemi, kasık bölgesindeki damardan girilerek göğsün içine yerleştirilen kablolar aracılığı ile kalbin elektriksel aktivitesi hakkında bilgi edinmek için yapılan girişimsel bir işlemdir. Tedavide bir diğer işlem Ablasyon’dur. EPS’nin ileri aşaması olan bu yöntem, radyofrekans (RF) dalgalarını kullanarak oluşan ısıyla kalp ritim bozukluğunun kaynaklandığı dokuları ortadan kaldırır. Kriyoablasyon da ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılan bir işlemdir. Kalpte ritim bozukluğuna neden olan odakları dondurarak, bunların ortadan kaldırılması için uygulanmaktadır.” şeklinde ifade etti.

RİTİM BOZUKLUĞUNA YOL AÇAN FAKTÖRLERE DİKKAT!

– Fazla miktarda kahve, kola veya çay tüketimi

– Kansızlık ve kalp problemleri

– Tiroit hastalıkları

– Zayıflama ilaçları ve depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar

– Kadınlarda menopoz öncesi dönem

– Vitamin eksikliği

– Çok efor gerektiren uzun süreli çalışmalar ve yoğunluk

– Düşük kan şekeri

kalbinizin ritmi bozulmasın

340 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika