Dolar : Alış : 3.9362 / Satış : 3.9433
Euro : Alış : 4.8335 / Satış : 4.8423
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kısa boy ve çarpık bacak artık kader değil

10 Kasım 2015 - 776 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Kısa boy ve çarpık bacak artık kader değil

Memorial Dicle Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Hüseyin Arslan, boy uzatma ve uzuv düzeltme ameliyatları hakkında bilgi verdi.

BOY UZATILABİLİR, ÇARPIK BACAK DÜZELTİLEBİLİR

Çene ve yüz bölgesinin iskelet sistemini ilgilendiren bozukluklar ve kemik kayıplarının giderilmesinde kullanılan distraksiyon ostegenezi yöntemi, kol ve bacak kemiklerinin uzatılmasında da kullanılmaktadır. Bu yöntem, aşamalı traksiyon tekniğiyle birbirinden dereceli olarak ayrılan kemik bölümleri arasında meydana gelen yeni kemik oluşumuna ait doğal bir olayı ifade etmektedir. Distraksiyon ostegenezi, yüz ve el kemikleri dahil vücudun her yerinde uygulanabilmektedir.

GENÇ HASTALAR İÇİN UYGUN BİR YÖNTEM

Distraksiyon ostegenezi yönteminde başka bir alandan kemik alınmasına veya sentetik kemik parçalarına ihtiyaç duyulmamaktadır. Kolaylıkla uygulanabilmekte ve hastaya ek bir cerrahi yük de getirmemektedir. İşlem ile tamamen normale yakın ve sağlıklı bir kemik yapısı elde edilebilmektedir. Enfeksiyon riski düşük olan bu yöntemle, mevcut enfeksiyonlar da kontrol altına alınabilmektedir. Yöntem aşama aşama uygulandığı için çevre yumuşak dokularda uyum sorunu da görülmemektedir. Özellikle genç hastalar için çok uygun bir tedavi olan distraksiyon ostegenezi, estetik ve fonksiyonel özellikleri ile dikkat çekmektedir.

AMELİYAT HASTANIN DURUMUNA GÖRE PLANLANMALI

Distraksiyon ostegenezi üç-dört yaşından itibaren uygulanabilir. Eğer boy uzatmak için tercih edilecekse kaç operasyon yapılacağı, beklenen veya hesaplanan kısalık miktarına göre belirlenmelidir. Hesaplanan kısalık miktarı fazla olan hastalarda boy uzatma 10 yaş öncesi ve sonrasında iki aşamada yapılır.

TEDAVİ SÜRECİ UZAYABİLİR

Boy uzatma ve uzuv düzeltme tedavilerinde sıkça kullanılan distraksiyon ostegenezi birçok avantajına rağmen, birtakım ek sorunları da beraberinde getirmektedir. Özellikle 7-8 cm’den fazla boy uzatmalarda kaynama yokluğu, eklem sorunları ve nörolojik problemlerle karşılaşılabilmektedir. Bunun yanı sıra süreç isteyen bir tedavi yöntemidir. Her 1 cm kısalık için ortalama 40-45 gün gerekebilir. Örneğin; 6 cm kısalığı olan bir hastanın tedavisi yaklaşık yedi-sekiz ay sürebilmektedir. Bu nedenle tedavinin yalnızca kozmetik amaçla yapılmaması önerilmektedir. Boy kısalığı olan hastalarda ise sadece doğru bilgilendirme ve psikiyatri uzmanından yardım alarak yapılmalıdır.

Prof. Dr. Hüseyin Arslan

423 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika