Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Koşullar DÜPTAM’ın başarılarını gölgeliyor

18 Nisan 2016 - 825 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Koşullar DÜPTAM’ın başarılarını gölgeliyor

Koşullar DÜPTAM’ın başarılarını gölgeliyor1 Koşullar DÜPTAM’ın başarılarını gölgeliyor

Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBTAM) Müdürü Prof. Dr. Hamdi Temel, Diyarbakır’ın sorunları ve yapılması gerekenler konusunda yerel köşe yazarları ile bir araya geldi. Toplantı öncesi merkezi gezdirerek konukları aydınlatan Prof. Dr. Hamdi Temel ve ekibi, merkezin çalışmaları konusunda açıklamalarda bulundu.

DİYARBAKIR’IN AKADEMİK ANLAMDA DÜNYA PİYASASINDA YER ALMASI GEREKİR

Diyarbakır’ın akademik anlamda dünya piyasasında yer alması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Hamdi Temel, Diyarbakır’ın farklı bir kültürel yapıya sahip olduğunu söyledi. Kişisel olarak neler yapılması gerektiğini görüşeceklerini kaydeden Temel, konuklara seslenerek, kendilerine bu noktada gazeteci ve yazar olarak ciddi görevler düştüğünü söyledi. Basın gözüyle eksiklerinin gözlemlenerek kendilerine iletilmesini ve önerilere açık olduklarını dile getiren Hamdi Temel, sosyolojik boyutta yapılacaklar konusunda fikir alışverişinde bulunmak istediklerini belirtti.

20 MİLYON TL’YE MAL OLDU

İnşa edildiği dönem 20 Milyon TL’ye mal olan DÜBTAM Laboratuvarlarının alt yapısı hakkında bilgiler veren Temel, merkezde yapılan çalışmalar hakkında detaylar sundu. Temel, konuşmalarında şunları söyledi: “Bu laboratuvar, şu an çok yoğun bir taleple, tabiri caizse arı kovanı gibi çalışması gerekiyor. Ancak, Diyarbakır’ın konumu gereği, koşullar böyle değil maalesef. Yaşanan olumsuz koşullar ne yazık ki çalışmalarımızın önüne geçerek, güzel şeyleri gölgeliyor. Burada bulunmamızın amaçlarından biri de bu dezavantajları nasıl bertaraf edebileceğimiz konusudur. Bunları konuşalım istiyorum.”

AKAR: “ROBOTUN İCAT EDİLDİĞİ TOPRAKLARDAN GELİYORUZ”

Robotun icat edildiği topraklardan geldiklerini dile getirerek söz alan AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar, Kendini bin yıllık bir uykudan uyanmış gibi hissettiğini söyledi. Bu toprakların bilime yabancı olmadığını Bilim ve Teknolojinin merkezi olduğunu kaydeden Akar, Hamdi Bey’in tanıtmış olduğu merkez gibi bir merkezin kurulması yönünde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı ile birebir görüştüklerini ve adını da ‘El-Cezire’ koymayı düşündüklerini anlattı. Akar, “Ancak görüyorum ki böyle bir merkez zaten varmış. Müthiş çalışmalar yapılıyormuş” diye konuştu. Toplantı, tüm konukların bilgi alışverişinde bulunmaları ile devam etti.

459 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika