Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Köylülerden iddia: “Tarlalarımızı elimizden aldılar!”

11 Nisan 2016 - 1.778 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Köylülerden iddia: “Tarlalarımızı elimizden aldılar!”

köylülerden iddia

Diyarbakır’ın Ergani ilçesine bağlı Yukarı Bitikçi Köyü Üçkuyu Mezrası ve köyü sakinleri, kendi tarlalarının tapuda başkaları adına gösterildiğini iddia ederek, Ergani Kaymakamlığı ve İl Valiliğine şikâyet dilekçesi verdi. 50–60 kişilik köy sakini, tarlalarını yolsuzluk ve usulsüzlük yaparak ellerinden alan şahıslar hakkında suç duyurusunda bulunarak, yıllardır ekip biçtikleri 6 bin dönüm tarla, taşlık alan ve köy meralarının tapuda başkalarının adına kayıt ettirildiğini ileri sürdü.

VALİLİK VE KAYMAKAMLIĞA SUÇ DUYURUSU

Köy sakinleri, Diyarbakır’ın Ergani ilçesi Aşağı Bitikçi sınırları içerisinde arazilerinin bulunduğunu ve buna bağlı olarak eski tapu kayıtlarının ellerinde olduğunu ifade ederek, “Bu arazilerin zilyet ve tasarrufu halen elimizde olup ekip biçmekteyiz bunun yanında taşlık arazilerimiz vardır. Ancak Aşağı bitikçi Köyünde kadastro çalışmaları yapılırken bize ait araziler ve taşlık yerler adımıza tespit görmesi gerekirken her nasıl olmuş ise gerek başka Köy Muhtarı Mehmet Demirhan ve Kadastro Mahalli Bilirkişiler Ramazan Gedik, Abbas Gedik, Zülfü Demirhan, Ramazan Kum, Zülküf Yıldırım, Kadastro Müdürü Süleyman Gümüş, Kadastro Üyesi Mehmet Hamidanoğlu, Kadastro Mühendisi ve kontrol görevlisi Mustafa Can Okçu ve Sezgin İpek ile bizzat köye gelip bu işi üstlenen ancak şu anda isimlerini bilmediğimiz kadastro memurları Sadettin Dadakoğlu isimler kişiler kendi aralarında bu şekilde bir usulsüzlük yapılmıştır. Hatta isimlerini yazdığımız şüpheliler ile Sakıp Bucak adına arazi sahiplerinden habersiz bir şekilde kadastro müdürü ve kadastro bölge müdürü ile barıştık anlaştık söylemleri üzerine bu şekilde bir usulsüz kadastro çalışmaları yapılmış, olup arazilerimiz adımıza tespit edilmemiştir ve bu şekilde bir sahtecilik ve usulsüzlük yapılmıştır” dediler.

KÖYÜMÜZÜN MERASI İHLAL EDİLDİ

Bizler Ergani ilçesi İncehıdır Köyü Sebirka (Üçkuyu) mezrasında ikamet ettiklerine işaret eden köylüler, “Hatta köyümüzün merası olan yerde sınır ihlali yapılmış ve köyümüzün merasını da Aşağı Bitikçi Köyüne dâhil edilmiş, hatta bu yerleri çeltik tarlası olarak gösterilmiştir. Oysa burada sulu tarım yapılmıyor ve içme suyu dahi yoktur. Bu işe el konulması aksi taktirde bu işlem 4–5 köyü ilgilendiren bir sorun olması sebebiyle toplumsal kaos yaratma durumu vardır. Buna bağlı olarak istenmeyen olaylar çıkacaktır. Bunun önüne geçilmesi için gerekli olan soruşturmanın başlatılmasını talep ediyoruz” dediler.

ARAZİLERİMİZ BAŞKALARINI ADINA YAZILDI

Kendilerine ait olan arazilerinin sahtecilik ve usulsüzlük ile Sakıp Bucak ve Köy Muhtarı Mehmet Demirhan ve kardeşleri adına yazılmasına sebep olunduğunu ifade eden Köylüler, “Usulsüz olarak yapılan işlemin iptali ile tekrardan yeniden kadastro çalışmalarının başlatılması aksi takdirde malımız elimizden alınmış olacaktır. Biz Adalet istiyoruz hakkımızı istiyoruz yolsuzluk yapan muhtar ve yandaşları ile kadastro mahalli bilirkişileri, kadastro görevlileri hakkında yasal işlemin yapılmasını istiyoruz” dediler. (Sait BAYRAM’ın haberi)

973 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika