Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7151 / Satış : 4.7236
Euro : Alış : 5.4667 / Satış : 5.4765
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mesane hastalıklarına botoks tedavisi

23 Aralık 2015 - 559 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Mesane hastalıklarına botoks tedavisi

Memorial Diyarbakır Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Abdullah Gedik, aşırı aktif mesane hastalığında botoks tedavisi hakkında bilgi verdi.

HASTANIN YAŞAMINI ÇEKİLMEZ HALE GETİREBİLİR

Aşırı aktif mesane; gece sık idrara çıkma nedeniyle gündüz uyuklama, dikkat dağınıklığı, iş veriminde azalma, sosyal ilişkilerde bozulma gibi problemlere yol açmaktadır. Bu hastalarda depresyon ve cinsel fonksiyon bozukluğu da daha sık görülür. Gece sık idrara çıkma nedeniyle acil tuvalete yetişme çabası içinde olan hastalar düşme, çarpma ve travmalara bağlı olarak kemik kırıkları riski ile de karşı karşıya kalır. Tüm bu sorunlar kişinin yaşam kalitesini de olumsuz etkilediğinden bu hastaların tedavileri etkin bir şekilde yapılmalıdır.

MS, PARKİNSON VE İNME HASTALARI RİSK ALTINDA

Aktif mesane sorunu birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Parkinson, MS, inme ve omurilik hastalıklarında sinir kökenli; önemli bir hasta grubunda da nedeni belirlenemeyen aşırı aktif mesane görülebilir. Mesane taşı, mesane tümörü, idrar yollarında enfeksiyon, mesane ve rahim sarkması, prostat büyümesine bağlı mesane tıkanıklığı, geçirilmiş vajinal veya mesane ile ilgili cerrahi girişimlere bağlı olarak sinir kökenli olmayan aşırı aktif mesane de ortaya çıkabilir.

TEDAVİDE İLK ADIM YAŞAM ŞEKLİ DEĞİŞİKLİKLERİ

Aşırı aktif mesanenin ilk adım tedavisinde öncelikle; hastalığın nedeni ortaya çıkarılmalı ve tedavi buna yönelik planlanmalıdır. Nedeni bulunamayan durumlarda ise sıvı alımının düzenlenmesi, pelvik taban kas egzersizlerinin yapılması ve idrara çıkmanın belirli saatlere yayılması gibi önlemler alınabilir. Kontrol edilmemiş şeker hastalığı veya idrar yolu iltihabı gibi sorunların tedavisi de şikayetleri azaltacaktır. İlaç tedavileri ile mesane kaslarında aniden ortaya çıkan kasılmaları önlemek ve buna bağlı olarak gelişen acil idrara çıkma isteğini azaltmak amaçlanmaktadır. Bunlara rağmen şikayetlerde azalma yoksa “posteriortibial sinir stimülasyonu” denilen ve ayak bileği üzerinden hafif elektriksel uyarılar verilerek sinir iletimini güçlendirmeye yönelik tedavi seçenekleri de bulunmaktadır.

BOTOKSTEDAVİSİ HASTA KONFORU SAĞLIYOR

“Clostridiumbotulinum” adlı bakteriden elde edilen ve tıbbi bir protein olan botoks, dünyada ve Türkiye’de yalnızca kozmetik amaçlı değil, nöroloji ve üroloji gibi alanda da etkin bir tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Günümüzde aşırı aktif mesane sorununda da botoks önemli tedavi seçenekleri arasına girmiştir. Botoks, mesanekası içine enjekte edildiğinde o kas veya kas gruplarının sinirlerini geçici olarak devre dışı bırakıp, istemsiz hareketleri ve aşırı kasılmayı ortadan kaldırır. Bu etkiyi, sinir uçlarında bulunan asetil kolin denilen maddenin salınımını durdurarak sağlar. İşlemin hastane şartlarında ve ameliyathanede yapılması önemlidir. Tedavi sonrası hastaların büyük çoğunluğunda idrara çıkma ve idrar kaçırma sorunları azalır ve çoğu zaman tamamen iyileşme sağlanır. Bazı hastalarda işlem sonrası idrar yapmada zorluk yaşanabilir. Ancak bu geçici bir durumdur ve 10-14 gün içerisinde şikayetler tamamen ortadan kalkar. Etkinliği ise 6 ila 12 aya kadar devam eder. Bu tedaviden fayda gören hastalarda ilacın etkinliği geçtikten sonra tekrar enjeksiyonlar gerekebileceği bilinmelidir. Çok ender olarak botoks tedavisinden yarar göremeyen hastalara cerrahi işlemler yapılmaktadır”

Doç. Dr. Abdullah Gedik

 

374 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika