Dolar : Alış : 3.9356 / Satış : 3.9427
Euro : Alış : 4.8516 / Satış : 4.8604
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mesane Kanserine dikkat!

12 Eylül 2015 - 1.615 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Mesane Kanserine dikkat!

Güneydoğu Anadolu Üroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Kamuran Bircan, “Mesane kanseri gelişimi, daha yüksek sıklıkla sigara içilmesi veya çevresel toksinlere daha sık maruz kalınması nedeniyle, erkeklerde kadınlara göre 3-4 kat daha yüksek oranda görülmektedir” bilgisini verdi. Prof. Dr. Bircan, 14 Eylül’de başlayacak Dünya Üroloji Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, hafta süresince ürolojik hastalıklara karşı toplumsal duyarlılığın artırılmasının amaçlandığını belirtti. Hafta kapsamında bu yılki ana başlıkların, böbrek, mesane ve prostat kanserleri olduğunu kaydeden Bircan, mesane kanseri ile sigara kullanımı arasında ilişki bulunduğuna dikkati çekti. Bircan, “Mesane kanseri gelişimi, daha yüksek sıklıkla sigara içilmesi veya çevresel toksinlere daha sık maruz kalınması nedeniyle, erkeklerde kadınlara göre 3-4 kat daha yüksek oranda görülmektedir. Kadınlarda sigara içme oranındaki artışa bağlı olarak hastalığın sıklığında da artış söz konusudur” ifadesini kullandı. Dünyada yılda 356 bin yeni mesane kanseri vakası saptandığını bildiren Bircan, bunun, tüm kanserler içinde erkeklerde 7, kadınlarda 17’nci sırada bulunduğunu belirtti.

“PROSTAT KANSERİ SESSİZ VE SİNSİ SEYREDER”

Bircan, bazı kanser türlerinde ilk dönemlerde herhangi rahatsızlık belirtisiyle karşılaşılmadığını kaydetti. Bunlardan birinin de prostat kanseri olduğuna işaret eden Bircan, bu kanser türüyle mücadelede erken teşhisin önemini vurguladı. Bircan, 40’lı yaşlara gelindiğinde yılda bir muayene olunmasını önerdi. Prostat kanserinin sessiz ve sinsi seyrettiğini bildiren Bircan, “Kanser, hastada idrar yolu şikayetlerine çok geç yol açar. Bu nedenle yakınmalarla doktora gelen kişilerde, kanser ileri evrelere ulaşmış olur. Erken teşhis çok önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Güneydoğu Anadolu Üroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Kamuran Bircan (fotoğrafta) 14 Eylül'de başlayacak Dünya Üroloji Haftası dolayısıyla açıklama yaptı.  (AA - Anadolu Ajansı)

952 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika