Dolar : Alış : 3.9362 / Satış : 3.9433
Euro : Alış : 4.8335 / Satış : 4.8423
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Öger: ”Maddeye başlama yaşı düşüyor”

12 Mart 2016 - 689 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Öger: ”Maddeye başlama yaşı düşüyor”

Yeşilay Diyarbakır Şubesi tarafından, 1 hafta boyunca süren Yeşilay Haftası nedeniyle bir değerlendirme toplantısı düzenlendi. Miroğlu Otel’de düzenlenen toplantıya, Yeşilay Diyarbakır Şube Başkanı Yahya Öger, Diyanet-Sen Şube Başkanı Ömer Evsen, Rehber öğretmenler, Dicle Üniversitesi Yeşilay Kulübü üyeleri katıldı.

MADDEYE BAŞLAMA YAŞI DÜŞÜYOR

Yeşilay Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Yahya Öger, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de ve dünyada hızla tütün, alkol ve uyuşturucu madde alım oranlarının arttığını, maddeye başlama yaşlarının gittikçe düştüğüne işaret ederek, “Diğer bağımlılıklar gibi teknoloji ve kumar bağımlılığı da kişide, ailede ve toplumda psikolojik, sosyolojik ve ekonomik zararlara yol açmaktadır. Bağımlılık kişinin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını olumsuz etkiler. Toplumun felaketi sayılabilecek bağımlılıkları engellemek ancak iyi bir koruyucu halk sağlığı yaklaşımıyla mümkün olur” dedi.

TBM HAYATA GEÇİRİLDİ

Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin ülkenin sosyolojik yapısı, ihtiyaçları ve mevcut eğitim sistemi göz önüne alınarak ve bağımlılıklarla mücadelede etkin bir eylem aksiyon planı olarak Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı’nı (TBM) hayata geçirdiğine değinerek, “Bu eğitim programı ile sigara, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji gibi çeşitli bağımlılıklarla ilgili olarak bireylerde ve toplumda farkındalığın arttırılması ve bu maddelerin kullanımının bilgi ve bilinçle önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. MEB İle 03 Ocak 2014’de imzalanan protokol doğrultusunda, TBM tüm okullarda eğitim gerçekleştirmek üzere rehber öğretmenlere 18 Modülden oluşan ( Anaokulu, İlkokul, Ortaokul, Lise ve Yetişkinler için) eğitimler vermiştir” diye konuştu.

780 REHBER ÖĞRETMENE EĞİTİM

Öger, Diyarbakır’da 780 rehber öğretmene eğitim verildiğini belirterek, “Şimdi eğitim gören rehber öğretmenlerimizden Çocuk, genç, kadın gibi dezavantajlı gruplara bağımlılıkla ilgili farkındalık oluşturma eğitimlerini vermelerini ve toplumun her kesimine ulaşılması gerektiğini ricasında bulunuyoruz.

ETKİN BİR ÇALIŞMA YAPILMIYOR

Ülkemizde, yerelde ilimizde bağımlıkla mücadelede etkin bir çalışma yapılmamaktadır. Bağımlılık noktasında pasif kalan bireyler olduğu gibi bazı kurum ve kuruluşlarda bu konunun ciddiyetine vakıf olamamışlar. Bu mücadeleyi öteleyenler bilmelidir ki gençlik ve gelecek elden gidiyor. Bununla beraber kurum ve kuruluşların ve bu iş için zaman harcayan STK ‘lafın koordineli çalışması ancak başarıyı elde etmenin anahtarıdır. Bu anlamda Yeşilay kapısını çalan bütün kurum ve kuruluşlarla paydaş olmaya, bilimsel metotlarla hazırlanmış materyalleri paylaşmaya hazırdır. Yeşilay gönüllüsü bireylerin çokluğu ve yerelde Yeşilay ile işbirliği yapan kamu kurum ve kuruluşlar bu mücadelede başarıya ulaşmada da paydaştırlar” dedi.

MADDELER HERKESE ZARAR VERİR

Bağımlılık yapan maddelerin sadece kullanan kişiye zarar vermekle kalmadığını ifade eden Öger, şöyle dedi:“Aileye içinde yaşadığı topluma ve ülkeye de zarar verir. Bireyin toplumsal üretkenliği ortadan kalkar. Sağlık harcamaları artar. İstenmeyen kazalara yol açabilir. Madde bulma zorunluluğu olduğunda suç işleyebilir. Çevresindeki diğer insanlara örnek olarak uyuşturucu kullanımının toplum içinde yaygınlaşmasına neden olabilir. Bu minvalde Tbm(Türkiye bağımlıkla Mücadele ) projesini, YEDAM 444 7975 (Yeşilay Danışma Merkezi )’ni önemsediğimizi bir kez daha tekrarlıyor ve Diyarbakır için AMATEM’ in acilen açılması gerektiğini, YEDAM içinde attığımız adımların desteklenmesini istiyoruz. TBM Uygulayıcı Eğitimi Programı’nı başarıyla tamamlayan katılımcılar 5 alanda 1 saatlik yetişkin eğitimleri verme konusunda yetkinlik kazanırlar. Bu kişiler aynı zamanda Yeşilay Diyarbakır Şubesi Gönüllü Eğitmen Havuzu içerisinde değerlendirilmekte olup Yeşilay Uzaktan Eğitim Sistemini kullanma ve sanal sınıf seminerlerinden yararlanma hakkına sahip olurlar. Program sonunda katılımcılara Katılım Belgesi verilmektedir”

Yeşilay

381 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika