Dolar : Alış : 4.4652 / Satış : 4.4732
Euro : Alış : 5.2674 / Satış : 5.2769
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir32°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Öger: Tütün sizi bırakmadan, siz onu bırakın!

31 Mayıs 2016 - 441 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Öger: Tütün sizi bırakmadan, siz onu bırakın!

Öger

Yeşilay Cemiyeti Diyarbakır Şube Başkanı Yahya Öger, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, “Tütün mamulleri bağımlılığı sağlığımızı, paramızı ve hayatımızı elimizden almadan biz ondan kurtulalım yarın değil hemen. Tütün sizi bırakmadan siz onu bırakın” dedi.

Yeşilay Cemiyeti Diyarbakır Şube Başkanı Yahya Öger, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nün, Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) üye ülkeler tarafından, 1987 yılından bu yana, tüm dünyada kutlanan bir gün olduğunu hatırlatarak, “ Hızla gelişen dünyada insanoğlu kendini ve çevresini zarara uğratma yarışına girmiştir. Bugün hastalıkların başlıca müsebbibi olarak bilinen tütün kullanımı maalesef ülkemizde ve ilimizde hızlı bir ivme kazanmıştır. Çıkan yasaların uygulanılmasında ki gevşeklik ve maalesef denetim yetersizliğinden kaynaklı tütün mamülerini kullanımının önüne geçilememektedir” diye konuştu.

DÜNYA GENELİNDE 5,4 MİLYON KİŞİ YAŞAMINI YİTİRİYOR

Sigarayı bırakan gençlerin, nargile, puro ve pipo içimini zararsız gördüğüne işaret eden Öger, “Yine üzülerek ifade edeyim ki genç nesil tarafından bu tür tütün mamulleri kapışılmaktadır. Oysa içilen tütün mamulleri sigarada olduğu gibi, heba olan milli servet demek, elden uçup giden sağlık demektir. Her yıl dünya genelinde 5,4 milyon kişinin ölümüne neden olan ve yaygın bir hale gelen tütün kullanımının küresel olarak sağlık üzerine etkilerine dikkat çekilmesi ile beraber denetimlerlin sıklaştırması elden bırakılmamalıdır. Tütün kullanımının yaygınlığı, tütün kullanımının diğer bağımlılıkların da önünü açması ve son yıllarda tütüne başlama yaşının giderek düşmesi nedeniyle özellikle çocuk ve gençleri hedef alan etkinliklere öncelik verilmektedir. Bilindiği gibi pek çok kanser hastalığının ve akciğer hastalığının kökeninde yaygın tütün kullanımının bulunduğu çalışmalarla ispatlanmıştır” dedi.

“TÜTÜN SİZİ BIRAKMADAN SİZ ONU BIRAKIN”

Öger, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla yapılan etkinliklerde de tütün ve mamullerinden toplumun uzak durmasını teşvik edecek etkinlikler yapılması gerektiğine değinerek, “Unutulmamladır ki tütün bağımlılığı bir hastalık ve tedavi edilmesi gereken vakalardır. Tütün mamulleri bağımlılığı sağlığımızı, paramızı ve hayatımızı elimizden almadan biz ondan kurtulalım yarın değil hemen. Kendinize, sevdiklerinize ve içinde yaşadığınız topluma bir iyilik yapın. Tütün sizi bırakmadan siz onu bırakın” dedi.

(Sait BAYRAM’ın Haberi)

274 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika