Dolar : Alış : 4.8365 / Satış : 4.8452
Euro : Alış : 5.6714 / Satış : 5.6816
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Omurilik pili ile üç hasta ağrılarından kurtuldu

28 Şubat 2017 - 557 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Omurilik pili ile üç hasta ağrılarından kurtuldu

Bölgede ilk kez Dicle Üniversitesi Hastanelerinde uygulanan omurilik pili takma tedavisiyle kronik ağrılara son veriliyor. Dicle Üniversitesi Hastaneleri Ağrı Kliniği Bölümü tarafından Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ilk defa bir hastaya uygulanan Spinal Kord Stimülasyonu (omuriliğe pil takma) yöntemi ile hastanın omuriliğine düşük voltajlı elektrik akımı verilerek ağrıya neden olan sinir iletimi engellendi.
kırşehir escort
Diyarbakır Surlarına çıkarken düşerek belden aşağısı felç olan ve 7 yıldan beri ağrı çeken Zeliha Karakaş (66) ile Şakire Karakoyun (67) ve Bediha Altekin (67) isimli hastaların ameliyatı için Diyarbakır’a gelen Ankara Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Ağrı Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Aşık ve D.Ü. Hastaneleri Ağrı Kliniği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haktan Karaman, birlikte yaptıkları açıklamada; Türkiye’de sayılı yapılan ve Güneydoğu Anadolu’da sadece Dicle Üniversitesinde gerçekleştirilen ve ileri bir ağrı tedavisi tekniği olan omuriliğe pil takma uygulaması ile hastaların omuriliğine kalıcı pil yerleştirdiklerini duyurdular. Lokal anestezi ile yapılan operasyonda pil yerleştirme işlemi gerçekleştirildi.

Uzmanlar, Bu tür hastaların Türkiye genelinde yoğun olduğunu belirterek, “Bel fıtığı yaygın bir hastalıktır. Bunların birçoğu fizik tedavi yöntemleri ile rahatlıyor ancak, az bir grup ameliyat olmak zorunda kalıyor. Ameliyat olanların bir kısmı ise ya hiç iyileşmiyor, ya da eski halinden daha kötü durumlara düşüyor Bu yöntemle kuyruk sokumundan robot marifetiyle girilerek yapılan bel fıtığı ameliyatı ile sinir sistemi kaynaklı ağrılara son verilebilmektedir.” şeklinde konuştular.

GÜNEYDOĞU’DA İLK VE TEK AĞRI KLİNİĞİ

Ağrıların yüzde 90’nının tedavi edilebilir olduğunu belirten Ağrı Kliniği Öğretim üyesi Doç Dr. Haktan Karaman, Ağrı Kliniğimiz bölgede sadece Dicle Üniversitesi Hastanelerinde bulunuyor ve 2003 yılından beri hizmet veriyor diyerek, tıbbın son sistem, cihaz ve tedavi yöntemleriyle faaliyet gösteren ağrı kliniğinin bölgenin önemli bir açığını ortadan kaldırdığını ifade etti.

556 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..