Dolar : Alış : 4.4652 / Satış : 4.4732
Euro : Alış : 5.2674 / Satış : 5.2769
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Orta kulak iltihabı yüz felcine neden olabilir!

15 Aralık 2015 - 1.076 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Orta kulak iltihabı yüz felcine neden olabilir!

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ediz Yorgancılar, ciddi ve hayati komplikasyonlar sebebiyle kulak akıntısı olan ve işitme kaybı gelişen hastaların en kısa sürede kulak burun boğaz hekimlerine başvurarak tedavi olması gerektiğini ifade ederek, hastalığın, tedavi edilmezse kişiyi ölüme kadar götürebileceğini söyledi.

Tıp dilinde Kronik süpüratif otitis media (KSOM) olarak bilinen ve hastalığı orta kulak ve kulak bölgesinde yer alan gözenekli yapıdaki kulak kemiği bölgesinin uzun süreli iltihabı olarak tanımlayan Yorgancılar, hastalığın, kulak akıntısı ve işitme kaybı gibi belirtilerle kendini gösterdiğini açıkladı. Bu tip kulak iltihaplarının yeterince tedavi edilmezse ve dikkate alınmazsa çok ciddi komplikasyonlara yol açabileceğini kaydeden Doç. Dr. Yorgancılar, “Günümüzde antibiyotik kullanımının artışı, hekime başvurmanın kolaylaşması ve eğitim düzeyinin yükselmesiyle görülme sıklıkları azalmıştır. Ancak Bölgemizde ve Türkiye’de hala rastlanmaktadır” dedi.

“AKAN KULAK İYİDİR’’ İNANIŞI YÜZ FELCİNE SEBEP OLABİLİR!

Bölgede bu tip ağır hastaların daha çok kırsal kesimden geldiğine dikkat çeken Yorgancılar, “Çünkü bölgemizde yaygın bir yanlış inanış ‘’akan kulak iyidir’’ şeklindedir. Bu inanış hekime başvurmayı geciktirmektedir. Dolayısıyla uzun süreli akıntılar çok ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Kulak kemiği içinde iltihap oluşması ile kemik erimesi ve abse ile giden çevre yapıları etkileyebilir. Yüzümüzü hareket ettiren sinir orta kulaktan ve kulak kemiği içinden geçtiğinden iltihaptan etkilenip felç olabilir ve hastada yüzde kayma ve gözünü kapatamama gibi ciddi komplikasyon oluşabilir” şeklinde açıklamalarda bulundu. İçkulağın denge kısmının kulak kemiği içinde yer almasından dolayı hastanın iltihaptan etkilenip felç olup hastada baş dönmesi ve dengesizlik oluşabileceğinin altını çizen Yorgancılar, duyma kemikçiklerinin erimesine bağlı veya duyma sinirlerinin dönüşümsüz hasarı ile hastanın işitme kaybına uğrayabileceğini ifade etti.

ERKEN TEŞHİS TEDAVİ EDİLEBİLİR

Erken başvuran hastaların ilaç tedavileriyle genelde tedavi edilmesine rağmen, geç başvuran hastaların beyin zarı iltihabı, beyin ana damarlarının iltihabi tıkanması, beyin iltihabı ve beyin absesi gibi komplikasyonlara maruz kalabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Ediz Yorgancılar, komplikasyon gelişen hastaların çok ciddi ameliyat ve ağır ilaç tedavileriyle tedavi edilebildiğini belirtti.

Orta kulak iltihabı yüz felcine neden olabilir!

675 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika