Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Prof. Dr. Bağcı, Mevlid kandilinin önemini anlattı

22 Aralık 2015 - 793 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Prof. Dr. Bağcı, Mevlid kandilinin önemini anlattı

Peygamber Efendimizin dünyaya teşriflerinin 1445. yıl dönümünü idrak ettiğimiz Mevlid kandilinde İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Musa Bağcı, kandilin önemi ve Peygamber Efendimizin dindeki önemi konusunda bilgiler verdi. Bağcı, Mevlid kandilinin Peygamber Efendimizin (sav) doğumu vesilesiyle kutlanması adet olmuş ve Müslümanlar tarafından önem verilen günlerden biri olduğunu, İslam ve Peygamberin insanlığa sunduğu mesajın üzerinde durmak ve bu günleri İslam’ın doğru bir şekilde anlaşılmasının vesilesi haline getirmek gerektiğini vurguladı.

İSLAM BÜYÜK BİR NİZAMDIR

“İslam büyük bir nizamdır ve Peygamber Efendimiz bu ilahi nizamı bize tebliğ eden ve sahih sünnetiyle bize öğreten Allah’ın elçisidir. Onun doğum gününü mevlid okuyarak ve sıradan bir takım merasimler yaparak adet yerini bulsun diye törenler icra etmekle yetinmek, Allah’ın Resulünü anlamamak demektir. Gerçekten onun kutlu doğumu hatırlanmak ve kutlanmak isteniyorsa bunun yolu az önce de ifade ettiğimiz gibi Hz. Peygamber’i doğru anlamak, Kur’an’ın ve sahih sünnetin anlattığı çerçevede doğru anlamlandırmak ve onun getirdiği mesajı iyice anlamak ve anlatmaktan geçmektedir. Mevlid kandilini anlamlandırmak istiyorsak bu anlayışla yeni bir bakış açısıyla hayatımıza yön vermek için bir fırsat olarak kabul etmek gerekir” diyen Bağcı, Efendimiz dinî ve ahlaki tavır ve davranışlarıyla bizim için “örnek bir model” olduğunu,  Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz savaşmak ve insanların kalbine korku salmak için değil, barışı tesis etmek ve insanların kalbine sevgi tohumunu ekmek için görevlendirildiğini belirtti.

İSLAM DÜNYASI ATEŞ ÇEMBERİNDE

“Bugün İslam dünyası bir ateş çemberi ile kuşatılmış durumdadır. Irak, Suriye başta olmak üzere İslam dünyası bir kaos ve fitnenin ortasındadır. Ülkemizde de son çeyrek asırda Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaşanan tatsız olaylar İslam’a ve onun yüce Peygamberinin barış, güven, sevgi, huzur ve doğruluğu gösteren mesajlarını rehber edinmemize her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğunu göstermektedir. Bu nedenle Peygamberimizin kutlu doğumu nedeniyle onun barış ve sevgi dolu mesajını anlamak ve günümüz insanına anlatmak en başta gelen görevimiz olmalıdır” diyen Bağcı, yaşadığımız bölgede meydana gelen sıcak çatışmalar nedeniyle Peygamber Efendimizin Medine toplumunda Müslümanlar arasında tesis ettiği barış ve kardeşliğe gerçekten çok ihtiyacımızın olduğunu, Peygamberimizin tesis ettiği ve bizi birbirimize bağlayan iman kardeşliğin baki kılınması gerektiğini söyledi.

Musa Bağcı

481 Total Views 5 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika