Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7524 / Satış : 4.7609
Euro : Alış : 5.4833 / Satış : 5.4932
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Prostat muayenesi aksatılmamalı

12 Eylül 2015 - 618 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Prostat muayenesi aksatılmamalı

Memorial Dicle Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. M. Kamuran Bircan, prostat hastalıklarının genç ve orta yaşlarda daha çok iltihabi hastalıklar olarak görüldüğünü, ileri yaşlarda büyümeye bağlı olarak irileşme (kanser olmayan) ve kanserler görülebildiğini belirtiyor. Prostat hastalıkları ve kanserlerinin çok değişik derecelerde görülebildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Bircan, “Bu hastalıklar bazen hastada sorun yaratmazken; bazen hastanın hayatını kaybetmesine neden oluyor” diyor.

SİNSİ HASTALIK: PROSTAT KANSERİ

Prostatta meydana gelen kanser olmayan irileşmeler kısaca BPH olarak tanımlanıyor. Prostatın büyüyerek idrar akışını yavaşlatmasına ya da tamamen tıkanmasına yol açan BPH, idrar yolu iltihabının gelişip ilerlemesine ve kanama olasılığının artmasına da neden olabiliyor. Prostat kanserinin sessiz ve sinsi seyreden bir hastalık olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Bircan, kanserin hastada idrar yolu şikâyetlerine çok geç neden olduğunu bu yüzden de yakınmalar ile doktora gelen kişilerde kanser hastalığının ileri evrelere ulaşmış olduğunu kaydediyor.  Bu açıdan BPH çoğu zaman daha ciddi hastalıkların saptanmasında yardımcı rol oynuyor çünkü hasta idrar yapma sıkıntıları ile doktora daha erken başvurarak erken tanı yolunda önemli bir adım atıyor.

HEKİM TERCİHİ DİKKATE ALINMALI

Prostat kontrolü konusunda hekimin tercihinin önemini belirten Prof. Dr. M. Kamuran Bircan, total PSA(Prostat Spesifik Antijen) seviyesinin ölçülmesi gerektiğinin ve rektal yoldan (makattan) prostatın parmakla muayenesinin mutlaka yapılması gerektiğinin altını çiziyor.Hekimler ayrıca gerekli gördükleri durumlarda idrar tetkiki, kreatinin ve idrar akımının hızının ölçülmesini, ultrasonografi ve PSA’nın diğer tiplerini de isteyebiliyor.Prof. Dr. M. Kamuran Bircan’a göre kontroller süresince hekimlerin en çok karşılaştıkları problem, kişilerin parmakla yapılan prostat muayenesine karşı olan dirençleri. Özellikle tüm teknolojik gelişmelerin yanında bu şekilde muayene edilmeye anlam veremeyen kişilere karşı Prof. Dr. Bircan, bu tip muayenenin gerekliliğinin altını çiziyor. Prof. Dr. Bircan, hekimin prostatı büyüklük ve kıvamı açısından değerlendirmesine olanak sağlayan parmakla yapılan muayenenin önemine dikkat çekiyor ve ekliyor: “Prostatın sertliği kanser açısından uyarıcı bir bulgudur ve bu sertliği tespit etmenin henüz başka bir yolu yok. Bu yüzden kontrole gelen kişiler bunun tanıya yönelik çok gerekli bir muayene yöntemi olduğunun farkında olmalılar” diyor.

Prof. Dr. Kamuran Bircan (4)

374 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..