Dolar : Alış : 4.4652 / Satış : 4.4732
Euro : Alış : 5.2674 / Satış : 5.2769
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Radyoterapi tedavisi gören hastalara 8 önemli uyarı

01 Mart 2016 - 476 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Radyoterapi tedavisi gören hastalara 8 önemli uyarı

Radyoterapi alan kanser hastaları için koruyucu önlemlerin alınması, hastanın süreci sağlıklı bir şekilde tamamlamasına yardımcı olacaktır. Vücudun radyoterapiye verdiği tepki hastadan hastaya değiştiği için kişiye özel tedavi planı yapılmalıdır. Radyoterapi uzmanı, tedavi süresince hastanın takibi konusunda da önerilerde bulunmalıdır. Memorial Diyarbakır Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bölümü’nden Uz. Dr. Özgür Ozan Şeşeoğulları,radyoterapi sürecini sağlıklı bir şekilde geçirmek izin hastalara 8 önemli uyarıda bulundu.

KULLANDIĞINIZ İLAÇLAR HAKKINDA DOKTORUNUZA BİLGİ VERİN

Tanı konulduktan sonra tedaviye başlanmadan önce doktora, kullanılan tüm ilaçlar hakkında bilgi verilmelidir. Tedaviye başlandıktan sonra da farklı ilaçlar kullanılması gerekiyorsa mutlaka bu ilaçlar hakkında radyoterapi uzmanına danışılmalıdır.

TEDAVİDEN ÖNCE VE SONRA DİNLENİN

Radyoterapi hastaları tedaviden önce ve sonra yeterince dinlenmeli, ihtiyaç duyduğunda uyumaya çalışmalıdır. Çünkü vücut tedavi süresince çok fazla enerji harcayacaktır. Bu yüzden hastanın yorgun düşmesi normaldir. Yorgunluk hissi tedavi bitiminden sonra bile 4-6 hafta kadar sürebilir.

VÜCUDU SIKMAYAN RAHAT GİYSİLERİ TERCİH EDİN

Özellikle tedavi alanına yakın bölgeleri sıkan, dar, naylon içerikli giysiler giymekten kaçınılmalıdır. Pamuk içerikli, geniş, rahat, sıkmayan giysiler tercih edilmelidir.

SAĞLIKLI BESLENMEYE DİKKAT EDİN

Sağlıklı beslenme çok önemlidir. Kilo kaybını önleyecek şekilde dengeli bir beslenme planı yapılmalıdır. Yemeklerin, sık ve küçük öğünler halinde tüketilmesi doğru olacaktır. Sessizlik, sakinleştirici müzikler, loş ışık gibi iştah artırıcı etmenlerden yararlanılabilir.Bu süreçte uzman bir diyetisyenden yardım alınması en doğru seçenek olacaktır.

DÖKÜLEN TÜYLERİ ÖNEMSEMEYİN

Tedavinin uygulandığı bölgedeki tüyler tedavi sonuna doğru dökülebilir. Bu sadece radyoterapi ışınının yapıldığı bölgeyi kapsar. Vücudun diğer kısımlarını etkilemez. Bu nedenle herhangi bir stres yaşamamalı ve tüylerin dökülmesini önleyecek bir girişimde bulunmamalıdır. Tedavi sonrası vücut yine eski haline dönecektir.

TEDAVİ SÜRESİNCE CİLDİNİZE ÖZEN GÖSTERİN

Tedavi süresince cilt hassaslaştığı için doktor önerisi olmadan; sabun, losyon, parfüm, deodorant ve benzeri kozmetik ürünler kullanılmamalıdır. Banyo sırasında kese ve lif uygulanmamalı, ılık su ile duş alınmalıdır. Tıraş olurken elektrikli makineler kullanılmalı ve tüy dökücü kremlerden uzak durulmalıdır. Güneş ışınlarından korunmalı ve dışarı çıkmak gerekirse sabah erken saatleri veya akşam güneş battıktan sonraki vakitleri tercih etmelidir. Doktor kontrolünde güneş koruyucu kremler kullanılabilir.

DOKTOR VEYA HEMŞİRENİZ İLEİLETİŞİM HALİNDE OLUN

Radyoterapi çok dikkat gerektiren bir tedavi sürecidir. Bu süreci daha sağlıklı geçirebilmek için doktor veya hemşire ile hep iletişim halinde olunmalı, akılda kalan bir soru ya da şüphe ile ilgili gerekli yanıtlar alınmalıdır. Tedavinin yan etkileri, evde bakım ve farklı konularla ilgili en doğru bilgileri verecek kişiler,bu süreçte hasta ile birlikte olan doktor ve hemşirelerdir.

PSİKOLOJİK DESTEK ALIN

Kanser tedavisi gören hastalar; depresif, sinirli, hassas, yalnız ya da çaresiz bir ruh hali içine girebilir. Radyoterapi alan hastalarda da yorgunluğun etkisi ya da hormonal değişiklikler nedeniyle dolaylı bir etkilenme olabilir. Hastalar, kendine yakın hissettiği bir aile bireyi, arkadaş, hemşire veya psikologla hisleri hakkında konuşarak rahatlayabilir. Bu tür yardımlar doktor önerisi ile alınabilir.

Uz. Dr. Özgür Ozan Şeşeoğulları

307 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika