Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şeker tadınızı kaçırmasın!

03 Şubat 2016 - 444 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Şeker tadınızı kaçırmasın!

Hamilelik öncesi var olan veya hamilelik süresince ortaya çıkan diyabet ve hipertansiyonun anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye sokabildiğine dikkat çeken uzmanlar, “Ancak gerekli önlemler alındığında sağlıklı bir gebelik ve doğum hiç de zor değil” dedi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cevahir Tekcan ve Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Serpil Salman hamilelik şekeriyle ilgili bilgi verdi. Önceden diyabeti olmayan bir gebede ikinci trimester (16-26. haftalar arası) ve sonrasındaki bir zamanda diyabet ortaya çıkmasına gestasyonel diyabet (gebelik şekeri) adı verildiğini söyleyen Op. Dr. Cevahir Tekcan “Pek çok kadında gestasyonel diyabet belirti ve sinyal vermiyor. 24-28. haftada rutin olarak yapılan şeker yükleme testinde tanı konuluyor. Şeker yükleme testi 24-28. gebelik haftaları (bu süre bazı yayınlarda 32. gebelik haftasına kadar) arasında yapılıyor” dedi ve ekledi:

“Eğer obezite, daha önce iri bebek doğurma, önceki gebelikte gebelik şekeri geçirmiş olma veya ölçülen açlık kan şekeriniz 92 mg/dl üzerinde ise ilk 3 ayda şeker yükleme testi yaptırmalısınız.” Ölçülen değerlerden biri yüksekse gebelik şekeri tanısı konulduğunu belirten Op. Dr. Cevahir Tekcan “Test sonucunda gebeliğe bağlı şeker hastalığı tanısı almışsanız; endokrin, diyet ve kadın doğum bölümü tarafından sıkı takip edilmeniz gerekiyor. Şeker ölçümleri günlük takibe alınmalı. Diyetiniz orta derecede karbon­hidrat içerecek şekilde düzenlenmeli. Düşük kalorili diyetler kilo kaybına ve ketosis dediğimiz istenmeyen duruma yol açar. Egzersiz, kan şekerini düzenlemekte iyi bir yoldur. Bu önlemlere rağmen şekeriniz kontrol altına alınmazsa ilaç tedavisi başlanabilir” diye konuştu.

 “İYİ TAKİP DİYABETLİ KADINLAR İÇİN ÖNEMLİDİR”

Her 10 gebeden yaklaşık biri diyabetle ilgili sorun yaşadığını söyleyen Doç. Dr. Serpil Salman “Annede gebelik diyabeti varsa; bebeğin aşırı büyük doğması (4 kg.dan fazla), bununla birlikte akciğerlerinin yeterince olgunlaşamaması, doğumdan sonra bebekte kan şekeri düşüklüğü (hipoglisemi), kalsiyum, magnezyum düşüklüğü, yenidoğan sarılığı ve hatta nadir de olsa bebek kayıpları görülebilir” diyor. Annenin tedavi edilmesinin bebekteki bu sorunların gelişme ihtimalini azalttığının bilimsel olarak kanıtlandığını belirten Doç. Dr. Serpil Salman “Hap kullanan diyabetli anne adaylarında ilaç kesilip insüline başlanır, insülin kullanmakta olanlarda ise gebelikte daha güvenli olduğu için insülinlere geçiş yapılır. Gebelikte hedef kan şekeri düzeyi diğer diyabetlilere kıyasla düşüktür. Kan şekerini istenilen seviyede tutabilmek için, hasta sık takiple izlenmelidir. Diyabetli kadınlar iyi takip edilirlerse sorunsuz bir gebelik geçirip sağlıklı bebekler dünyaya getirebilirler” ifadelerini kullandı.

şeker hamilelik

290 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika