Dolar : Alış : 4.8000 / Satış : 4.8086
Euro : Alış : 5.5924 / Satış : 5.6025
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SEPSİS, Enfeksiyona bağlı en ölümcül hastalıktır

14 Eylül 2017 - 306 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»SEPSİS, Enfeksiyona bağlı en ölümcül hastalıktır

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde Dünya Sepsis Günü nedeniyle farkındalık yaratmak amacıyla konferans düzenlendi. Konferansın açış konuşmasını yapan Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. A. Kemal Kadiroğlu; 26 Mayıs 2017 tarihinde Cenevre’de gerçekleşen Dünya Sağlık Asamblesinde alınan karar ile sepsis hastalığının önemli hastalıklar listesine alındığını ve 13 Eylül’ün Dünya Sepsis Günü olarak resmen kabul edildiğini söyledi.

Kalp Hastanesi Toplantı Salonunda verilen konferansa, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Ufuk Aluçlu, Başhekim Prof. Dr. A. Kemal Kadiroğlu, Başhekim Yardımcısı Doç.Dr. Recep Dursun, Başhemşire Rahime Atlı, öğretim üyeleri, hemşireler ve vatandaşlar katıldı. Konferansa başkanlık eden Başhekim Kadiroğlu, yaptığı konuşmada, Sepsis’in enfeksiyona karşı vücudun verdiği kontrolsüz tepki neticesinde çoklu organ yetmezliğine, şoka, komaya ve ölüme kadar ilerleyen ciddi bir hastalık olduğunu belirterek, “Dünyada her yıl 30 milyondan fazla kişiyi etkileyen, ortalama 6-7 milyon kişinin ölümüne yol açtığı hesaplanan, görülme sıklığı her yıl %8-13 arasında artış gösteren, hastanelerde gerçekleşen her 2-3 ölümden birisinin nedeni olduğu düşünülen SEPSİS, ülkemizin de önemli bir sağlık problemidir. Ülkemizde tam rakam bilinmemekle beraber yılda ortalama 175000 kişinin öldüğü düşünülmektedir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

SEPSİS HASTALIĞINDA HİJYEN ÇOK ÖNEMLİ

İleri yaş, malignite, kronik hastalıkları olanlar ile bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin ciddi risk grubunu oluşturduğunu ifade eden Kadiroğlu, “Bu grupta sepsis’in görülme sıklığı artmaktadır. Özellikle başta akciğer ve idrar yolları enfeksiyonları olmak üzere diğer sistem enfeksiyonları da kaynak olabilmektedir. Bununla birlikte yapılan bilimsel araştırmalar kişisel hijyenin ve sağlık kurallarına uymanın enfeksiyon ve sepsis gelişimini anlamlı oranda azalttığını ortaya koymuştur. Özellikle el hijyenine son derece dikkat edilmesi gerekmektedir.  Ancak yine de bu gruptaki hastalarda meydana gelen enfeksiyonlar erken dönemde tanınmalı ve zamanında antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Erken tanı ve tedavinin sepsis tanısı almış hastalarda ölüm riskini azalttığına dair yayınlar olduğunu biliyoruz. “ dedi.

13 EYLÜL DÜNYA SEPSİS GÜNÜ AKTİVİTESİ

Dünya Sepsis Günü nedeniyle farkındalık yaratmak amacıyla Anastezi ve Reanimasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gönül Ölmez Kavak tarafından verilen konferansta sağlık personellerine SEPSİS hastalığı  ile ilgili bilgi verildi.  Prof. Dr. Gönül Ölmez Kavak verdiği eğitimde, Sepsis’in, vücuttaki herhangi bir enfeksiyona karşı vücudun aşırı derecede ve hayatı tehdit eden reaksiyonundan kaynaklanan, doku hasarına, organ yetmezliğine ve ölümüne yol açabilecek komplikasyon olduğunu söyledi.

SEPSİS HASTALARININ ÖLÜM OLASILIĞI

Sepsis gelişen hastaların ölüm olasılığı, hastanın genel sağlık durumu ve yaşı, tanı koyulma zamanı, tedavinin başlama zamanı, tedavinin yeterliliği, tedavinin yapıldığı sağlık kuruluşunun yeterliliği,hastalığın şiddeti gibi nedenlere bağlı olarak/20-80 arasında değiştiğini ifade eden Kavak; “Her yıl sepsis gelişen hastaların 5.5-8 milyonunun hayatını kaybettiği düşünülmektedir.” dedi.

308 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..