Dolar : Alış : 3.9356 / Satış : 3.9427
Euro : Alış : 4.8516 / Satış : 4.8604
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şiddet Geleceğe taşınıyor!

29 Kasım 2015 - 1.372 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»Şiddet Geleceğe taşınıyor!

Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Psikaytri Eyaz Karay, çatışmalı süreçle yaşayan çocukların ruh sağlığı ve Bölgede şiddetin geldiği noktayı haberdiyarbakir.gen.tr’ye değerlendirdi.

ÇATIŞMANIN OLDUĞU BÖLGELERDEN ÇOK SAYIDA ÇOCUK HASTA GELDİ

Dr. Karay, Diyarbakır’ın Silvan ve Sur ilçeleri ile, Şırnak’ın Cizre, Hakkari’nin Yüksekova, Mardin’in Nusaybin ve Derik ilçelerinde yaşanan çatışmalı ortamdan kaynaklı çok sayıda çocuğun hastanelerine başvurduğunu ifade ederek, bunların travma sonrası stres bozukluğu yani uyku uyumama, korkma, yalnız kalamama ve yakınlarına bir şey olur korkusu şikayetlerinin olduğunu gördüklerini söyledi.

ÇOCUĞU ŞİDDET ORTAMINDAN UZAKLAŞTIRIN!

Ailelere önerilerde de bulunan Karay, ebeveynlerin çocuklarını çatışmalı veya şiddet ortamından uzaklaştırmak gerektiğine değinirken, şiddetin ya da çatışmalı sürecin devam etmesi durumuna gelecek kuşakların da travmaya devam edeceğini vurguladı.

TOPLUMSAL ŞİDDET VAR!

Dr. Karay, Bölgede toplumsal bir şiddetin varlığından söz ederek; “Bu bahsettiğiniz 35-40 yıllık olaylar, onlar şuan ki çocukların ebeveynleri, yani bizler. Bundan 20-30yıl önce birer çocuktuk. Ve bu travmaların çoğunu biz de yaşadık. Şimdiki erişkinler o günkü o travmaları o zaman çocuk olarak yaşadılar. Onlar sağlıklı bir çocukluk geçirmedikleri için sağlıklı bir ebeveyn olamadılar aslında. Şiddetli ortamda büyüdükleri için. İşte bundan dolayı çocuklarına şiddet uygulayan ebeveynleri çok fazla yadırgamamak gerekiyor” dedi.

İşte, Çocuk Psikyatri Dr. Eyaz Kayar’ın, Sait BAYRAM ile yaptığı çarpıcı röportajın tamamı:

7 Haziran’dan buyana çatışmalı bir süreç var. Özellikle kent merkezinde çatışmalar yoğunlaştı. Böylelikle mahallede oturan çocuklar da bu çatışmalardan büyük ölçüde etkilendi. Şiddet maruz kalan çocuklar nasıl etkileniyor?

ÇOCUKLAR TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU YAŞIYOR

“Birincisi biz sayısal olarak bakarsak, kendi pratik deneyimimden bahsedeceğim. Hangi bölgede bu sokağa çıkma yasakları uygulandıysa, Sur, Silvan, Cizre, Nusaybin ve Derik gibi yerlerden, olaylardan kısa bir süre sonra bize ciddi düzeyde 5 ile 15 yaş arası çocuk geldi. Temel şikâyetleri; uyku uyumama, korkma, yalnız kalamama ve yakınlarına bir şey olur korkusu. Bir psikyatrist olarak durumlarına baktığımızda; bunlar travma sonrası stres bozukluğunun temel belirtileriydi. Yani bu olaylar sosyal yaşamın içinde olan çocukları direkt etkiliyor. Ve polikliniğe başvuran hasta sayısında da anlamlı olarak artış oluyor. Yani en son Sur İlçesi’nde yaşanan çatışmalardan sonra sokağa çıkma yasağındaki sonraki hafta Sur’dan aileleri tarafından getirilen 8–10 çocuğun şikayetleri benzerdi. Uyumakta zorlanıyorlar, yalnız kalamıyorlar ve bize bir şey oluyor diye korkuyorlar. Çocuklar temel yaşamları sarsıldığı için, travma sonrası oluşan stres bozukluğunun temel mekanizması da odur”

Bu şiddet süreci çocukların ileriki yaşamlarını nasıl etkiler?

ŞİDDET SOSYAL YAŞAMA ADAPTE OLMALARINI KISITLAR

“Çocukların sosyal yaşama adapte olmasını önemli ölçüde kısıtlar ve olumsuz olarak etkiler. Sosyal yaşama adapte olmalarından bireysel gelişimlerini olumsuz etkiler. Hatta kronik travmaya maruz kalan çocuklarda fiziksel gelişiminde geri kaldığı görülmüş ve ispatlamıştır. Ve bu çocuklarda buna birer aday aslında. O açıdan toplumsal olaylar sadece günümüzü etkileyen olaylar gözüyle bakmak doğru değil. Bu olaylar aslında uzun vadeli, bu çocuklar ileriki yaşlarında birer erişkin, ebeveyn olacaklardır. O Ülkenin toplumsal bireyi olacaklar. Toplumsallaşmalarından, sosyalleşmelerinden psikolojinin etkisi olduğunu biliyoruz. Psikolojisi bozuk bir kişi de sağlıklı bir toplumsal birey olması aksayacağı için bu çocuklarda ileride toplum açısından risk teşkil etmektedir”

Peki, çatışmaların devam etmesi durumunda daha büyük travmalar yaşanabilir mi?

ÇOCUĞU TRAVMADAN UZAKLAŞTIRMAK GEREKİR

“Kesinlikle şiddeti artar. Biz çocuk psikyatristi pratiğinde; ilk travmaya yaklaşımında çocuğu o travmadan uzaklaştırmak. İlk temel yaklaşım çocuğu korumaktır. Eğer bu travmalar devam ederse bu artık kişinin gelecekteki yaşamını çok daha ciddi düzeyde olumsuz etkiler. Özellikle ciddi davranış durumları ortaya çıkabilir, ciddi akademik sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yönüyle de bu tür adımlar atılmadan önce bunlarda göz önünde bulundurulmalı”

Önerilerinizin arasında çocukları çatışmalı bölgelerden uzaklaştırmaktır. Başka önerileriniz var mı?

ÇOCUĞUN GÜNLÜK RUTİNLERİNİ BOZMASINLAR

Ailelere, özellikle hiç bir şey yapamıyorlarsa, çatışmalı ortamdan uzaklaştıramıyorlarsa çocuklar mecburen o travma ile baş başa kalacak. Diyelim ki hiçbir şey yapamıyor, aile travmanın içinde herhangi nedenlerden dolayı evini değiştiremiyor, evini taşıyamıyor; o zaman çocuğun günlük rutinlerini bozmamaya çalışsınlar. Günlük rutin çocuklar için çok önemli. Ve o tramvayı nasıl algıladıkları da travmanın şiddetini artıran önemli bir faktör. Yani ebeveynler bu travmayı daha kötü bir şekilde anlatırlarsa, çocuklar daha tramvatize olacakları için daha çok etkilenirler. Bunu biraz daha hafifleterek veya bu olay sırasında çocukları meşgul ederek başka aktivitelerle meşgul etseler, dikkatlerini olaylardan başka taraflara çekseler, çocukların o travmaya maruziyeti biraz daha azalmış, ileriki etkileri de hafiflemiş olur”

Bu çocuklara yönelik tedavi yönteminiz ne?

ÇOCUKLARLA BİRLİKTE OYUNLAR OYNAYIN!

“Şimdi ailelere ilk önerdiğimiz, imkânınız varsa olayların olduğu ortamlardan uzaklaştırmak, uzaklaştıramıyorsanız günlük rutinlerini yani çocuğun okula gitmesini, oyun oynamaları, arkadaşlarıyla vakit geçirmeleri, ebeveynleri onları biraz daha zaman ayırmaları, özellikle çocukları küçük olan çocukların ebeveynleriyle oynamasını tavsiye ediyoruz. Bunlarla düzelme olmayan çocuklara da ilaç tedavisi ile başladığımız çok sayıda çocuk var”

Bölgede bildiğiniz gibi 30-35 yıllık devam eden bir çatışma süreci var. Bunun yanında ebeveynlerinde çocuklara yönelik şiddeti var. İki şiddet arasında kalan bir çocuğun geleceği nasıl etkiler.

TOPLUMSAL ŞİDDET VAR!

“Aslında iki şiddet değil. Yani işin özüne bakınca tek şiddet var. Toplumsal şiddet. Bu bahsettiğiniz 35-40 yıllık olaylar, onlar şuan ki çocukların ebeveynleri, bundan 20-30yıl önce birer çocuktu. Ve bu travmaların çoğunu biz de yaşadık. Şimdiki erişkinler o günkü o travmaları o zaman çocuk olarak yaşadılar. Onlar sağlıklı bir çocukluk geçirmedikleri için sağlıklı bir ebeveyn olamadılar aslında. Şiddetli ortamda büyüdükleri için. İşte bundan dolayı çocuklarına şiddet uygulayan ebeveynleri çok fazla yadırgamamak gerekiyor.

Bizde psikiyatrikte şöyle bir durum vardır; “Şiddete maruz kalan şiddet uygular”. Cinsel istismara uğrayan genelde cinsel istismar uygular. İşte tehlikesi, bu travmaları kronik olarak devam ediyor. Ve bunlar devam ettikçe etkileri daha da şiddetlenir. Yani şuan travmalara maruz kalmış çocuklar bundan 20–30 sene sonra birer ebeveyn olduklarında kaçınılmaz olarak bazıları hafif, bazıları çok ciddi düzeyde çocuklarına veya çevredekilerine şiddet uygular”

Şiddet önümüzdeki kuşaktaki çocukları bile etkileyecek diyorsunuz!

ŞİDDET GELECEK KUŞAKLARA TAŞINMAMALI

“Kesinlikle. Ve bu illa fiziksel bir şiddet olmak zorunda değildir. Duygusal, cinsel şiddet de olabilir. Bu tarz toplumsal olaylar şuanda sonlandırılırsa, refah düzeyi oluşturulursa, çocuklar iyi bir ortamda büyürse, normal yaşama geçersek bunun etkilerini hemen görmeyiz. Kısa süreli bir rahatlama olur ama asıl etkilerini 20-30 yıl sonra yani şuan ki çocuklar erişkin oluklarında görürüz. Bence ülkelerin politikaları da günü kurtarmak değil, uzun vadeli planlar gözetiminde düşünülerek yapılmalıdır” (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

Psikyatrist Eyaz Karay (2) Psikyatrist Eyaz Karay Psikyatrist Eyaz Karay (1)

687 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika