Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sigara ve alkol en fazla Sur’da kullanılıyor

14 Nisan 2016 - 525 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Sigara ve alkol en fazla Sur’da kullanılıyor

alkol ve sigara Sur'da

Amed Madde Bağımlılığıyla Mücadele Platformu bileşenlerinden Hevra Danışmanlık ve Destek Merkezi ile Çınar Belediyesi “madde bağımlılığına” ilişkin farkındalık yaratmak amacıyla Çınar Belediyesi çalışanları için seminer düzenledi. Seminerin açılış konuşmasını yapan Amed Madde Bağımlılığıyla Mücadele Platformu Sözcüsü Hevra Danışmanlık ve Destek Merkezi Koordinatörü Fırat Düzgün, sahada çalışma yürüten en önemli kurumların başında belediye ve çalışanları geldiği için semineri düzenlediklerini söyledi. Düzgün, koruyucu ve önleyici çalışmalarda yerel yönetimlerin daha etkin olması durumunda bağımlılıkla mücadelede daha iyi sonuçlar alınacağına işaret etti.

“MADDE KULLANIMI İÇİN AÇIK ARAZİYİ TERCİH EDİLİYOR”

Sunum yapan Psikolog Sebahattin Zenger ise kişinin bağımlılığa neden olan maddeyle çok zaman harcaması, günlük işlerini aksatması, sorumluk alanında, sosyal, çevresel, ailevi sorunlar yaşamasına karşı bu maddeyi kullanmaya devam etmesi bağımlılığın en önemli üç kriteri olduğunu söyledi. Madde kullanımı için seçilen mekanların genelde izbe yerler olduğunu ifade eden Zenger, bağımlıların yüzde 40.7’sinin açık arazilerde, yüzde 31.4’ünün metruk binalarda maddeyi kullandığını aktardı. Madde kullanımının yakın çevreden etkilenmeyle başladığını kaydeden Zenger, sigara kullananların yüzde 68.8’i ilk sigaralarını arkadaşlarıyla içtiklerini belirterek, kişinin yakın çevresindeki bu oranı takip ettiğini söyledi.

EN ÇOK SİGARA KULLANAN İLÇE SUR

Diyarbakır’da sigara içme oranın yüzde 32.9 olduğunu aktaran Zenger, merkez ilçeler dışında sigara içme oranın en yüksek olduğu ilçenin yüzde 34.9 ile Çınar olduğunu söyledi. Zenger, merkez ilçelerde 37.8 ile Sur en çok sigara kullanan ilçe olurken yüzde 36.9 ile Bağlar’ın Sur’u takip ettiğini söyledi. Zenger, sigara kullanım oranının en düşük olduğu ilçenin ise yüzde 22.1 ile Çüngüş olduğu bilgisi verdi. Zenger, Diyarbakır’da sigara kullanma ortalamasını yüzde 32.9 olarak açıkladı.

EN AZ ALKOL KULLANAN İLÇE ÇINAR

Sur ilçesinin yüzde 7,8 oranında alkol deneme oranın en yüksek ilçe olduğunu belirten Zenger, Çınar’da ise bu oranın 1,1 oranıyla Diyarbakır ilçeleri arasında en düşük oranı olduğunu ifade etti. Zenger, Diyarbakır genelinde alkol deneme oranın ise 3,6 olarak aktardı. Maddeyi kullananların yüzde 59’unun maddeyi bırakmak istediklerini, ancak buna uygun tedavi merkezlerinin sınırlı olduğunu belirten Zenger, yapacakları çalışmalarla madde bağımlılığı tedavisi için yönlendirici bir işlev göreceklerini söyledi.  Ailelerin bu konuda duyarlı olması gerektiğini vurgulayan Zenger, “Madde bağımlısı bireylerin aileleri, ancak çocuklarının bağımlı madde kullandığını iki ya da üç yıl sonra öğreniyor. Bu süre içinde de birey çoktan bağımlı hale gelmiş olur. Eğer erken fark edilirse bunun önüne geçilebilir” dedi.  Seminer soru ve cevaplarla son buldu.

359 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika