Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘Soruşturmalar sümen altı’

06 Ekim 2015 - 506 kez okunmuş
Ana Sayfa » Aktüalite»‘Soruşturmalar sümen altı’

Kobanê’ye yönelen katliam tehdidi karşısında geçtiğimiz yıl 6-8 Ekim tarihlerinde protestolar sırasında yaşanan olaylar sonucu 52 kişi yaşamını yitirdi. İşlenen bu cinayetlerin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen Yasin Börü dışındaki katledilen diğer isimlere dair başlatılan soruşturmalarda herhangi bir adım atılmadı. Mezopotamya Hukukçular Derneği Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Serhat Karaşin, yaşanan bunca ölüme dair açılan soruşturmaların sümen altı edildiğini savundu

Kobanê’ye kuşatan DAİŞ çetelerinin gerçekleştirdiği saldırıların katliam tehdidine dönüşmesi karşısında geçtiğimiz yıl 6-8 Ekim tarihlerinde protesto eylemleri gerçekleştiren Kürtler, başta bölge olmak üzere Türkiye ve bulundukları tüm dünya ülkelerinde saldırılara karşı tepkilerini gösterdi. DİHA’nın haberine göre, Kobanê ve Rojava için gerçekleştirilen bu eylemlerde çoğunluğu bölge kentlerinde olmak üzere 52 kişi çıkan olaylarda yaşamını yitirdi.  Yaşanan protestolar sırasında gözaltına alınan Bin’in üzerinde kişiden, 350’den fazlası tutuklandı.  Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine duran protestoların üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen olaylar sırasında hayatını kaybeden Yasin Börü’nün ölümüne ilişkin açılan davanın dışında, hayatını kaybeden diğer kişilere dair açılan soruşturmalar ise alınan “gizlilik” kararları sonrası adeta durdu.

DİYARBAKIR’DA 189 GÖZALTI, 45 TUTUKLAMA

Yaşanan protestolar ve olaylar nedeniyle savaş alanına döndüğü kentlerin başında gelen Diyarbakır’da, olaylar sırasında 14 kişi yaşamını yitirdi, onlarca kişi de yaralandı. 62’si çocuk, 189 kişinin gözaltına alındığı olaylarda 45 kişi tutuklanırken, 18 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.  Batman’daki Kobanê protestolarında ise Emrah Demir isimli bir yurttaş katledildi. İşlenen cinayetle ilgili kimse gözaltına alınmadığı gibi başlatılan soruşturmada da hiçbir aşama kaydedilmedi.

SİİRT’TE 6 KİŞİ KATLEDİLDİ

Kobanê direnişine destek vermek için halkın alanlara çıktığı bir diğer merkez Siirt ve ilçeleri oldu. 6 kişinin katledildiği Siirt ve ilçelerinde, valilik verilerine göre 100’e yakın kişi gözaltına alındığı ve bunlardan 16’sı tutuklandı. Bingöl’de ise 8 kişi yaşamını yitirdi. Mardin’de ise Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerinde halkın Kobanê için sınıra yürümesin üzerine gelişen polis-asker müdahalesiyle olaylar yaşandı. Olaylarda Mardin’de 2, Dargeçit’te 3, yine Kızıltepe’de 3 kişi yaşamını yitirirken, 8 yaşındaki Rojavalı çocuk da Nusaybin-Qamişlo sınırında katledildi. Yaşanan olaylarda ayrıca, Mardin ve ilçelerinde 16’si çocuk, 100’ün üzerinde kişi gözaltına alınırken, 15’in üzerinden kişi tutuklandı.

VAN’DA 2 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Van’da yaşanan olaylarda 2 kişi yaşımın yitirdi. Yine çıkan eylemler sırasında 150’nin üzerinden kişi gözaltına alındı, 10’u tutuklandı. Muş’un Varto ilçesinde Kobanê protestolarında 1 kişi yaşamını yitirirken, 40’ın üzerinde kişi gözaltına alındı. 10 yakın kişi ise tutuklandı. Kobanê protestoların yoğun yaşandığı illerden biri olan İstanbul’daki olaylarda ise 2 kişi yaşamını yitirdi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün verilerine göre, Kobanê ile dayanışmak amacıyla hafta boyunca süren eylemlere polis müdahalelerinde toplam 102’si çocuk 348 kişinin gözaltına alındı. Bunlardan bazıları tutuklandı. Bunların yanı sıra Antep’de 5, İzmir’de 2, Urfa’da ve Adana’da 1’er kişi olaylar sırasında hayatını kaybetti.

“ALINMIŞ BİR İFADE YADA DELİLLENDİRME YOK”

Kobanê olaylarında onlarca sivil hayatını kaybettiğini belirten MHD Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Serhat Karaşin, hukukçular olarak yaptıkları hukuki başvurulara rağmen savcılık ve kolluk makamlarının etkin bir soruşturma yürütmediğini savundu. Sivillerin katledilmesine ilişkin sorumlular hakkında ne Diyarbakır’da ne de bölgede soruşturmaların etkin yürütüldüğü ve davaya dönüştüğü bir soruşturmanın olmadığını savunan Karaşin, savcılıkların dosyalarda “gizlilik” kararı alarak avukatların dosyaya ulaşmasını engellediğini ileri sürdü. Karaşin, “Kobanê olaylarında yaşamını yitiren sivillere dair yapılan bir hukuki hiçbir işlem söz konusu değil. Alınmış bir ifade yada delillendirme yok. Kobanê direnişinin birinci yılına gireceğiz ama soruşturmalar sümen altı yapılıyor” dedi.

“TAKİPSİZLİK ÇABASI VAR”

Sonuca ulaşmayan soruşturmalar nedeniyle faillerin ellerini kollarını sallayarak dolaştığını söyleyen. Karaşin, “İç hukukta kolluğun fillerine göre yasa çıkaran bir hükümet ve adaleti sağlamayan bir iç hukuk söz konusu. Onun için iç hukukun tüketilmesi ile uluslararası yargıya taşıyarak bir sonuç almak istiyoruz. İnsanların vicdanında bunun hüküm bellidir. Savcılık makamı da katilleri koruyarak süreci uzatmak peşinde olduğu için bugüne kadar hiçbir adım adılmış değildir. Savcılık makamı soruşturmaların takipsizlikle sonuçlanması için delillerle ulaşmaması için çabalıyor. Savcılığın yürüttüğü soruşturmadan da anlaşıldığı üzere bir sonucun çıkacağını düşünmüyoruz” diye konuştu.

“BAŞKA DAVALARDA GÖRMEDİK”

Yasin Börü davasının gizli tanık beyanı ve yalan söylemleri üzerinde bir soruşturma yürütüldüğünü, ardından birçok kişinin tutuklandığını ileri süren Karaşin, soruşturma makamının Börü davasında gösterdiği hassasiyet Konabanê olaylarının faillerine göstermediğini savundu. Karaşin, bu duruma dair tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Börü dosyası çok hızlı bir şekilde yol aldı. Kurma deliler hazırlanıp birçok kişi tutuklandı. Ardından güvenlik gerekçesi ile Ankara’ya taşındı. Bu dosya Kürt halkının meşru talebini ortadan kaldırmak için açtı AKP hükümeti. Bu dosyada faillere ulaşıldığını düşünmüyoruz. Rojava’daki yanlış politikalarına karşı Kürt halkının tepkilerini AKP hükümeti bu dosya ile gündem oluşturmak istedi. Bu dosyada gördüğümüz hızı başka dosyalarda göremedik. Onlarca failli belli sivil katliamlara ilişkin soruşturma açılmış değil. Hiçbir dava açılmış değildir.”

4-5 MANŞTE

360 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika