Dolar : Alış : 6.2287 / Satış : 6.2399
Euro : Alış : 7.3234 / Satış : 7.3366
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14288 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Süer’e ‘uluslararası fotoğrafçı’ ünvanı

30 Aralık 2016 - 1.648 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Süer’e ‘uluslararası fotoğrafçı’ ünvanı

Diyarbakırlı fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından AFIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun sanatçısı ) unvanı verildi. Süer, Diyarbakır’da bu unvanı alan ilk, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde ise ikinci sanatçı oldu.

Diyarbakırlı fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından AFIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun sanatçısı) ünvanı verildi. Süer, Diyarbakır’da bu ünvanı alan ilk, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde ise ikinci sanatçı oldu. Süer’in uluslar arası yarışmalarda en çok ödül alan 7 fotoğrafı da, dünya fotoğraf sanatı arşivi sayılan FIAP’ın fotoğraf koleksiyonuna kabul edildi. Süer, unvan diplomasını kazanmaktan büyük mutluluk ve onur duyduğunu söyledi.

FIAP’TAN SÜER’E AFIAP ÜNVANI VERİLDİ

Son yıllarda, Diyarbakır’da ve Mardin, Van ve Hasankeyf gibi bölgenin diğer bazı kentlerinde çektiği fantastik fotoğraflarla tanınan fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer’in son bir yıllık çalışmalarını ve uluslar arası yarışmalarda aldığı ödülleri değerlendiren FIAP (Uluslar arası Fotoğraf Sanatı Federasyonu, sanatçıya AFIAP ünvanı ve bu ünvana ait diploma vermeyi kararlaştırdı. Süer’in diploma başvurusu, önce Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) tarafından onaylanarak, merkezi Brüksel’de bulunan FIAP’a sunulmuştu. UNESCO tarafından da tanınan ve desteklenen FIAP, ayrıca Süer’e, ömür boyu kullanabileceği ‘uluslararası sanatçı’ kimlik kartı (Life Card) ile federasyonun rozetini de verdi.  Süer, bu ünvanla, uluslararası yarışmalarda jüri üyesi olma hakkını da kazanmış oldu.

FOTOĞRAF MERAKI ÇOCUKLUĞUNDA BAŞLAMIŞ

Mehmet Masum Süer, Fotoğrafçılığa merakının, çocukluğunda Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaşadıkları dönemlerde başladığına değinerek, “İlk fotoğrafımı 1971 yılında çektim. Bu fotoğraflarım hala duruyor. 1974-1993 yılları arasında, değişik gazete ve haber ajanslarında muhabir olarak çalıştım. 1993 yılında bölgede artan şiddet olayları yüzünden haberciliği bırakmak zorunda kaldım. Fotoğrafçılığımı, bölgenin tarihi ve kültürel değerlerini tanıtımında kullanabilir miyim diye düşündüm. 15 yıl kadar önce bu alanda çalışmaya başladım.

“DİYARBAKIR VE BÖLGEYE KATKIDA BULUNDUM”

Fotoğraf çalışmalarımın bir ayağını da yurt dışı ilişkilerim oluşturdu. Son iki yıldır, fotoğraflarımı uluslararası alana taşıdım. Bu amaçla uluslararası yarışmalara katıldım. FIAP’ın onayladığı bu yarışmalarda son bir yılda 86 ödül kazandım. Ödül kazanan fotoğraflarım bu yarışmaların bazılarında sergilendi ve yarışma kataloglarında yer aldı. Böylece bölgemi, tarihsel ve kültürel değerleriyle dünyaya da tanıtmış oldum. Kazandığım bu diploma ve kimliğim, Diyarbakır’ı ve bölge kentlerini uluslararası alanda daha fazla yardımcı olacak ve zemin oluşturacak diye düşünüyorum…”

İLK FOTOĞRAFINI 1971 YILINDA ÇEKTİ

Diyarbakır ve Erzurum’da değişik gazete ve haber ajanslarında 1976-93 yılları arasında gazetecilik yaptığı yıllarda fotoğrafçılığa başlayan ve ilk fotoğrafını çocukluğunda 1971 yılında çeken fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, son 15 yıldır başta Diyarbakır olmak üzere bölge kentlerinin tarihi ve kültürel yapılarını ve doğal güzelliklerini belgeliyor. Süer, uluslararası yarışmalardan ve bazı uluslar arası fotoğraf dergilerinden bugüne kadar 100’den fazla ödül kazandı. Süer’in fotoğrafları turizmle ilgili broşürlerde, kartpostal, gazete ve dergilerde yayınlanıyor, 4 fotoğrafı da posta pulu olarak bastırıldı. Sanatçı, bugüne kadar 7’si yurt dışında olmak üzere 12 sergi açtı.

1623 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..