Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur’suz dayanamadılar!

28 Şubat 2016 - 713 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Sur’suz dayanamadılar!

Sur’da yaşanan çatışmalar nedeniyle ilçeden göç etmek zorunda kalanlar, Sur’suz en fazla bir hafta veya 10 gün dayanabildi. “Nefes aldığımız tek yer” dedikleri Sur’a geri dönen aileler, bir daha asla Sur’dan çıkmayacaklarını belirterek, komşularına da şu çağrıyı ihmal etmediler: Siz de geri dönün

Sokağa çıkma yasağının 89’uncu gününe girdiği Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nden çatışmalar nedeniyle göç etmek zorunda kalanların geri dönüşü sürüyor.  Halkın göç etmek zorunda kaldığı mahallelerden biri olan Alipaşa’daki evlerine dönen yurttaşlar, evlerini ne olursa olsun artık terk etmeyeceklerini belirterek, “Geri dönün” çağrısı yaptı.

SUR’SUZ 10 GÜN DAYANABİLDİ

Evine dönen yurttaşlardan 55 yaşındaki Sevdet Aktaş, 24 yıl önce Mardin’in Mazıdağ ilçesine bağlı Gola Gulû (Arsu) köyünün Suriçi’ne göç etmek zorunda kalmış. 12 çocuğuyla 27 Ocak’ta Sur’daki evini terk etmek zorunda kalan Aktaş, Sur dışında ancak 10 gün dayanabildi.

“BİR DAHA ASLA SUR’DAN ÇIKMAM”

“Öleceksek evimizde ölelim” diyerek Sur’a dönen Aktaş, bir daha asla Sur’dan çıkmayacaklarını söyledi. Mahallerinde huzurlu olduklarını ve Sur’un onlar için kucaklayıcı bir yer olduğunun altını çizen Aktaş, “Ben 10 gün sonra geldim. Alipaşa’nın Sur’un taşlarını öptüm. Burası bizim için bir vazgeçilmez bir yerdir. İlk başta çıkmayacaktık, fakat çıktık. Ama geç olmadan kendi evimize döndük” diye konuştu.

KOMŞULARINA ÇAĞRI: SİZ DE DÖNÜN

Mahallerinde komşuluk ilişkisinin çok güçlü olduğunu ve bunun Sur dışında gittiği yerde göremediğini dile getiren Aktaş, “Buradan göç etmek zorunda kalan komşularımız var. Siz de geliniz. Buralar bizimdir. Burası bize ait, onun için geri dönün. Burayı hep birlikte dayanışmayla onaralım” diyerek, Sur’u geri dönme çağrısında bulundu.

“SUR NEFES ALDIĞIMIZ TEK YER”

Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Cummat (Dağcılar) köyünde 22 yıl önce Diyarbakır’a ailesiyle göç eden 60 yaşındaki Zeynep Öncü, ikinci bir göç dalgasıyla maruz kaldıklarını belirtti. Öncü, “Sur’da zorunlu olarak çıktık, fakat geri geldik. Çünkü burası bizim için nefes alabildiğimiz tek yer” diye konuştu. Tank, top ve patlama sesleri altında günlük yaşamlarını sürdürdüklerini dile getiren Öncü, “Başta komşularım olmak üzere tüm Sur halkı kendi evine geri dönmelidir” dedi.

“BİZ VARSAK SUR VARDIR”

Sur’dan ancak bir hafta uzak kalabildiklerini anlatan Öncü, “Mahallemizde dayanışma var. Burada birinin başı ağrısa herkes bilir. Buradaki komşuluk kültürü halen var. Onun için herkes evine dönmelidir. Buralar bizimdir. Biz varsak Sur vardır” diyerek, göç eden herkesi geri dönmeye çağırdı.

(Kadriye Devir Uçar’ın Haberi)

 Sur'suzluga dayanamadılar Sur'suzluga dayanamadılar (1) Sur'suzluga dayanamadılar (2)

393 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika