Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tarihi değirmenler restore edilecek

18 Temmuz 2016 - 330 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Tarihi değirmenler restore edilecek

degirmenler

Büyükşehir Belediyesi, Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilen Hevsel Bahçeleri’nde bulunan yedi tarihi su değirmeninin restore edilmesi için proje hazırladı. Proje ile değirmenler işlevsel hale getirilerek koruma altına alınacak.

Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması birinci yılını doldururken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Hevsel Bahçeleri’nde bulunan 7 adet tarihi değirmeni restore etmek için harekete geçti. Büyükşehir Belediyesi Kültürel Miras ve Turizm Daire Başkanlığı, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ve Zabıta Daire Başkanlığı’nın hazırladığı proje kapsamında önce iki, ardından beş değirmen restore edilerek koruma altına alınacak. Proje kapsamında ekipler, iki değirmenin bulunduğu yerdeki hafriyatları kaldırarak, çevre düzenlemesi çalışmalarına başladı.

PROJELERİ GELİŞTİRİP ÇALIŞMALARA BAŞLADIK

Çalışma hakkında bilgi veren Kültürel Miras ve Turizm Daire Başkanı Nevin Soyukaya, Surlar ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi adaylığı dosyasında değirmenleri koruyacaklarını belirttiklerini, değirmenlerle ilgili projelerini geliştirip çalışmaya başladıklarını söyledi. Soyukaya, Mardinkapı’daki Keçi Burcu’nun altında beş, Fiskaya tarafında ise iki tarihi değirmen olduğunu hatırlatarak, değirmenlerin birleşik kaplar gibi alt alta sıralandığını, Suriçi’ndeki kaynak sulardan beslendiğini, değirmenlerin bir birine aktardığı suyun daha sonra Hevsel Bahçeleri ve Dicle Nehri’ne aktığını anlattı.

AMAÇ TARİHİ DEĞERLERİ KORUMAK

Soyukaya, Hevsel Bahçeleri’nin kuzey ucunda beş, güney ucunda iki adet olan tarihi değirmenlerin restorasyonu, korunması ve koruma kullanma dengesi içerisinde işlevlendirilmesine dönük bir proje geliştirdiklerini ifade ederek, tarihi değirmenlerin rölevelerinin alınıp, Koruma Kurulu’nca onaylandıktan sonra değirmenleri restore edeceklerini söyledi. Soyukaya, amaçlarının Hevsel Bahçeleri’nin içerisinde bulunan tarihi değerleri korumak, Hevsel Bahçeleri, Dünya Mirası ve Suriçi ile bütünleştirmek olduğunu kaydetti. Öncelikle Keçi Burcu’nun altında yer alan değirmen ile Fiskaya’daki değirmenin restorasyonunu yapacaklarını aktaran Soyukaya, proje kapsamındaki iki değirmeni 2017’de tamamlamayı düşündüklerini dile getirdi. Soyukaya, diğer tarihi beş değirmenin restorasyon çalışmalarını ise üç yıl içinde bitirmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

298 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika