Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14271 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tiyatro Festivali’ne izleyiciden büyük ilgi

18 Kasım 2015 - 725 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Tiyatro Festivali’ne izleyiciden büyük ilgi

DBŞT tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Amed Tiyatro Festivali, etkinliklerle devam ediyor. Festivalin dünkü konuğu Kirmaşan Tiyatrosu’ydu. Hewas Piluk’un yazdığı, Nîluref Qeleşaxanî’nin yönettiği oyunu, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Yönetmen Celil Toksöz ile çok sayıda kişi izledi. Keldori lehçesiyle oynanan oyunun güçlü görsel anlatımı seyirciden büyük alkış aldı. Oyunun ardından Kışanak ve Toksöz, tiyatrocuları çiçek ve plaket vererek tebrik etti. Üç devin Amada ülkesinde kıtlığa neden oluşunun anlatıldığı oyunda, Mehirdat, Pîrdat, Nergiz ve Yasemin adlı ülkenin ileri gelenlerinin bu devleri ülkelerinden kovmak için başvurdukları yolları ve çareleri aktarılıyor.

KARINCALARIN FİLLERE KARŞI ZAFERİ: SİLTANÊ FİLAN

İkinci oyun ise Batman Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından sahneye konuldu. Yaşar Kemal’in egemenlerin ve ezilenlerin öyküsünü anlattığı Fillerin Sultanı (Siltanê Fîlan) adlı eseri Cegerxwîn Kültür ve Sanat Merkezi Tiyatro Salonu’nda sahneledi. Oyun seyirciler tarafından yoğun ilgi ile karşılandı. Oyunun ardından Siirt eski Belediye Başkanı Selim Sadak, Batman Şehir Tiyatrosu oyuncularını çiçek vererek kutladı.

Oyun, fillerin karıncaların ülkesini işgal etmesiyle başlıyor, kızıl karıncaların örgütlenip direnişe geçmesi, ülkelerini kurtarmalarıyla son buluyor.  Oyunun konusu şöyle gelişiyor: “Filler karıncaların ülkesini işgal eder. Filler sultanı, karıncalardan haber almak için bir ajan gönderip iğne ucu kadar karıncaların hünerlerini öğrenmeye çalışır. Filler, hiç durmayan, hep hareket halinde olan çalışkan ve becerikli karıncaları kendi boyunduruğu altına almak ister. Devasa yapıdaki filler, cüsselerinden kat be kat küçük ama sayıca çoğunlukta olan karıncalara karşı haksız bir savaş başlatır. Ülkeleri işgal edilen karıncaların arasında Demirci Kızıl Karınca başkaldırarak dağa çıkar. Geride kalan karıncalar ise baskı ve zulüm altında kalarak dilleri ve kültürleri asimile olur. Bu arada kızıl karıncalar örgütlenerek direnişe geçerler ve mücadeleleri sonucunda ülkelerini kurtarırlar. Yenilen filler de bir başka diyara doğru kaçar.”

KÜRT TİYATROSUNDA RİTÜELLERİN ÖNEMİ

Tiyatro Eğitmeni Dr. Xusro Sîna da, festival kapsamında Büyükşehir Belediyesi Cep Sineması’nda verdiği seminerde, Kürt Tiyatro Tarihinde yeryüzü ve gökyüzü ritüellerinin önemini anlattı. Bu ritüellerin Kürt tiyatrosuna nasıl bir zemin hazırladığını aktaran Sîna, bunlar bilinmeden Kürt tiyatrosunun eksik kalacağını belirterek, “Geçmişi iyi bilmeyen, tanımayan geleceği ve toplumsal tiyatroyu da tanıyamaz” dedi.

Efsanelerde başından sonuna kadar insanın işlendiğini, mitolojide ise tanrı ve insan arasındaki ilişkinin işlendiğini ifade eden Sîna, “Tüm ülkelerde camiler ve kiliseler kutsal yerlerdir ve ayinler buralarda yapılır. Bu da mitolojik gelenekten gelir.” dedi. Resimlerle sunum yaparak, İran’da Kerbela şehitlerinin anıldığı taziyelerden söz eden Sîna, “Kırmızı kıyafetler kötülüğü, yeşil kıyafetliler iyiliğin sembolü, sarı kıyafetliler ise arada kalmışlığı anlatır. Ayinlerde karakter yoktur tip vardır.” diye konuştu.

SAMSUNG CSC

3. Amed Tiyatro Festivali kapsamında sahnelenen “Çirîkê Waran” ve “Fillerin Sultanı (Siltanê Fîlan)” adlı tiyatro oyunları izleyiciden büyük ilgi gördü. Tiyatro oyunlarını Eş Başkan Gültan Kışanak’ta izledi.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

509 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika