Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14271 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Tüp bebek dinen caizdir”

20 Aralık 2016 - 989 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»“Tüp bebek dinen caizdir”

Dicle Üniversitesi tıp Fakültesi Klinik Embriyoloji Uzmanı Doç. Dr. Cenap Ekinci, Bölgede son yıllarda evli çiftçiler tarafından tercih edilen tüp bebek ile ilgili bilinmeyenleri ve çiftlerin yaklaşımlarını www.haberdiyarbakir.gen.tr’ye değerlendirdi. Bölgede artan kısırlık vakaları düşünüldüğünde tüp bebek uygulamalarının ne kadar önem teşkil ettiği gerçeğini ortaya çıkardığına işaret eden Ekinci, “Diyanet İşleri başkanlığı tüp bebek uygulamalarının yasal çerçevede olması koşulu ile dini açıdan sakıncasının olmadığına dair görüş belirtmiştir. Buna rağmen bölgemizde günah yada caiz değil denilerek tüp bebek tedavisine karşı çıkan din adamları bulunmaktadır” dedi.

Bölge’de artan kısırlık vakalarından sonra çiftlerin uğrak yeri haline gelen Tüp Bebek tedavisi, son dönemlerde büyük rağbet görüyor. Diyarbakır’daki özellikle kısır çiftler, evliliğin sürdürülmesinde ve aile birliğinin sağlanmasında önemli bir yer tutan çocuk sahibi olmak için tüp bebek merkezlerine akın ederken, tüp bebek tedavisinin caiz olması bu rağbeti artırdı.

Diyarbakır’ın tüp bebek uzmanlarından Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Embriyoloji Uzmanı Doç. Dr. Cenap Ekinci, tüp bebek tedavisi ile ilgili bilinmeyenleri www.haberdiyarbakir.gen.tr’ye değerlendirdi.

İşte, Ekinci ile yapılan röportajın detayı;

Tüp bebek uygulaması nedir? Kimler yapabilir?

BÖLGEDE KISIRLIK VAKALARI ARTIYOR

Bölge, Türkiye ve Dünya ortalamasına bağlı olarak artan kısırlık vakaları evli çiftler için büyük sorunlar teşkil etmektedir. Evliliğin sürdürülmesinde ve aile birliğinin sağlanmasında çok önemli yer tutan çocuk sahibi olma arzusu ister istemez insanları arayışlara sürüklemektedir. Bu konu ile ilgili olarak tıbbın ve bilimin hızla ilerlemesi ile beraber ulusal çapta uygulanan yasal ve hukuksal kurallar bazen bu sorunların çözülmesine engel teşkil etmektedir. Bölgemizde artan kısırlık vakaları düşünüldüğünde tüp bebek uygulamalarının ne kadar önem teşkil ettiği gerçeğini ortaya çıkarmaktadır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ DÖLLENME İŞLEMİDİR

Tüp bebek tedavisi Türkiye’ye ne zaman geldi?

TÜP BEBEK TEDAVİSİ CAİZDİR

Tüp bebek tedavisini kısaca özetlemek gerekirse,  kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin vücut dışı koşullarda döllenme işlemi diyebiliriz. Tüp bebek,  normal olarak gebelik şansı olmayan ya da çok az olan çiftlerde gebelik şansını arttıran bir tedavi yöntemidir. Dünyada ilk tüp bebek 1978 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Türkiye’de ise ilk 10 yıl sonra yani 1989 yılında Ege üniversitesinde ilk tüp bebek doğumu gerçekleşmiştir.  Günümüzde çok sayıda çift bu yöntem ile çocuk sahibi olabilmektedir. Bugün Türkiye’deki tüp bebek uygulamalarının başarı şansı ve gelişmişlik düzeyi Dünya ülkeleri ile aynı seviyededir. Diyanet işleri başkanlığı tüp bebek uygulamalarının yasal çerçevede olması koşulu ile dini açıdan sakıncasının olmadığına dair görüş belirtmiştir. Buna rağmen bölgemizde günah ya da caiz değil denilerek tüp bebek tedavisine karşı çıkan din adamları bulunmaktadır. Bu nedenle bazen tüp bebek tedavisini gizlenerek saklayarak yapan evli çiftlerimiz bulunmaktadır. Ayrıca tüp bebek yolu ile doğan çocukların diğer çocuklardan tıbben hiçbir farkı bulunmamaktadır.

Tüp Bebek tedavisi yasal mıdır?

EVLİLİK BELGESİNE SAHİP ÇİFTLER BU TEDAVİDEN FAYDALANIYOR

Tüp bebek işlemi yasal çerçevede koşuları belirlenmiş olup evlilik belgesine sahip çiftler bu tedaviden faydalanabilmektedir. Kesin olarak başvuran yasal evli çiftlerden alınan kendi gametleri ile yapılan bir işlemdir. Basit olarak tüp bebek işlemi, evli kadından alınan yumurtanın (oosit), kadının yasal kocasından alınan sperm ile laboratuvar ortamında dölleyerek embriyo gelişimi sağlayıp, sonrasında embriyoyu kadın rahmine yerleştirme işlemidir.

TECRÜBELİ BİR EKİP TARAFINDAN YAPILIYOR

Ülkemizde kadının kendisine ait olmayan yumurta kullanması veya kendi kocasına ait olmayan sperm kullanması kesinlikle yasaktır. Bunu yapan merkezler kapatılır ve bu uygulamayı yapan uzmanlar ceza davası ile karşı karşıya kalır. Ayrıca çalışma belgesi iptal edilir. Ancak yurt dışı merkezler ve bazı Müslüman ülkelerde dahi donasyon dediğimiz bu uygulamalar serbesttir. Bu işlem tecrübeli bir ekip ve uygun laboratuvar ortamında yapıldığı zaman başarı şansı artar.

Peki Tüp bebek kısaca nasıl yapılır?

TEDAVİ GÖREN ÇİFTLERİN YÜZDE 40’INDA ÇOCUKLARI OLUR

Tüp bebek tedavisinde erkek ve kadın üreme hücreleri vücut sıcaklığındaki, uygun bir ortamda 48 saat bekletilir. Bu sürede elde edilen yumurtaların yaklaşık yarısında döllenme oluşur. Bu döllenmiş yumurtalar embriyo (cenin) olarak adlandırılır ve son hedef olan kadın rahmine yerleştirilir. Embriyolar rahim içerisine rahim ağzından ince bir katater ile yerleştirilir ( Embriyo transferi ). Bu işlemler sonucu kadınların yaklaşık yüzde 50’sinde gebelik oluşur. Ancak bu gebeliklerin bir kısmı düşük ile sonlanır. Tedaviye giren çiftlerin uygulama başına yaklaşık yüzde 40’ında çocukları olur. Bu oran birçok uygulama sonucu yüzde 70-80’lere çıkabilir. Geri kalan yüzde 20 – 30’luk grup modern tıbbın bütün olanaklarına rağmen günümüzde çocuk sahibi olamaz. Herhangi bir işlem yapılmadan normal çiftlerde normal bir adet döneminde canlı doğum oranı yüzde 27.7’dir. Tüp bebek yapılan yapay dönemlerde bu oran yüzde 40-45’dir. Özellikle son yıllarda uygulanmaya başlanan mikroenjeksiyon, sperm sayısının çok düşük olması ve hatta menisinde hiç sperm olmamasına karşın, testisinde sperm bulunan erkeklerin tedavisinde bir devrim olarak nitelendiriliyor. Tüp bebekte genetik tarama, anne adayının rahmine sağlıklı embriyoların transfer edilmesini sağlayan ve tüp bebekte gebelik şansını arttıran bir uygulamalıdır. Özellikle yaşı ilerlemiş olan anne adayları ya da genetik geçişli hastalıklara sahip olan çiftlere uygulanmaktadır.

Embriyolor da genetik tarama neden yapılıyor?

Embriyolar, genetik tarama yöntemleri ile birçok hastalık açısından değerlendirilmektedir. İçlerinden en sağlıklı olan embriyo tespit edilir ve ardından anne adayının rahmine transfer edilir. Embriyonun sağlıklı olması durumunda gebelik şansı da yükselmektedir tedavisinde elde edilen embriyolar, rahme transfer edilmeden önce genetik bakımından değerlendirilir. Genetik tarama yöntemleri sayesinde embriyodaki genetik anomaliler ya da gebelik oluşmasına engel olabilecek hastalıklar tespit edilebilmektedir.

D.Ü.’DE YENİ TÜP BEBEK MERKEZİ KURULACAKTIR

PGT yani preimplantasyon genetik tarama uygulamaları bu açıdan tüp bebek tedavilerinde karşılaşılan kromozomal veya gen düzeyindeki sorunların henüz embriyo transferi gerçekleşmeden yapılmasını sağlamaktadır. Bu sayede de tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları, genetik sorunlar ortadan kaldırılır. Genetik anomaliler ya da genetik geçişli hastalıklara sahip olunması, erken dönem embriyolarda yaygın olarak görülmektedir. Embriyolarda genetik sorunlar, tüp bebek başarısızlıklarına yol açan en önemli sorunların başında gelmektedir. Ancak tüp bebek tedavisinde her çifte rutin olarak genetik tarama yöntemleri uygulanmamaktadır. Çeşitli durumlarda bazı çiftlerde bu anomaliler daha yaygın olarak görülebilmektedir. Bu sebeple de bu çiftlere mutlaka genetik tarama yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda tedavide başarısız olma riskini azaltmak ya da gebelik oluşursa erken gebelik kayıplarını önlemek için embriyoların mutlaka genetik açıdan değerlendirilmesi gerekmektedir. Üniversitemizde kurmakta olduğumuz yeni tüp bebek merkezimizde bu yöntemlerinin tamamını uygulayacağız.

Tüp Bebek tedavi merkezleri Devlet veya Üniversitelerde bulunuyor mu?

DEVLET VE ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDE TÜP BEBEK MERKEZLERİ YOK

Bölgemizde Resmi devlet hastaneleri ve tüm üniversite hastanelerinde tüp bebek merkezi maalesef henüz bulunmamaktadır. Özel merkezler sayıları nüfus ile kıyaslandığında oldukça azdır. Bu nedenle tedavi ihtiyacı olan çiftler büyük şehirlerimize gitmek zorunda kalmaktadır. Ayrıca mevcut tüp bebek merkezleri özel olup yeşil kartlı vs. sigortalı hastalara hizmet vermemektedir. Üniversitemizde tüp bebek merkezinin kurulması eski yönetim tarafından engellenmiştir. Yeni rektörümüzün Kadın Doğum Uzmanı olması ve bu konuya özel önem vermesi sayesinde şu an Tüp bebek merkezi projesi bitmiş olup ihale aşamasına geçmiştir. Aylar diyebileceğimiz kısa bir sürede bölgede ilk resmi tüp bebek merkezini açmış olacağız. Bu sayede sigortalı, yeşil kartlı, memur, işçi hiç para ödemeden tüp bebek sahibi olabilecektir” (Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı)

972 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika