Dolar : Alış : 3.7816 / Satış : 3.7884
Euro : Alış : 4.6527 / Satış : 4.6611
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir11°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 14085 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘’Türkiye mültecileri pazarlıyor’’

20 Haziran 2016 - 491 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»‘’Türkiye mültecileri pazarlıyor’’

Mülteciler

Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle Diyarbakır Sümerpark’ta basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya DAİŞ’in saldırısı sonucu Şengal’den Diyarbakır’a göç etmek zorunda kalan ve Fidanlık Kamp’ında yaşayan Êzidî kadınlar ile platformun 30 bileşeni katıldı. Açıklamanın Kürtçesini Leyla Ferman, Türkçesini ise Şükran Mızrak okudu.

“ZORLA YERİNDEN ETMELER SÜRÜYOR”

Ortadoğu başta olmak üzere savaşların yaşandığı tüm coğrafyalarda mültecilerin içinde olduğu vahim tablonun bugün de devam ettiğini, toplu katliamlar ve evlerinden zorla edilmenin devam ettiğini belirten Mızrak, kadın ve çocukların ise sistematik fiziksel ve cinsel işkenceye maruz kaldığını ve köle pazarlarında satıldığını vurguladı. Savaş ve saldırılar esnasından kadın bedeninin doğrudan hedef alınmasını insanlık dışı bir anlayış olarak niteleyen Mızrak, Şengal’de yaşayan Êzidî halkına yönelik gerçekleşen katliama benzer katliamların, Kuzey Afrika’dan, Afganistan’a, Irak’tan, Suriye’ye kadar gerçekleştiğini ifade etti.

“TÜRKİYE MÜLTECİLERİ PAZARLIYOR”

Türkiye’nin mültecilere yönelik bakış açısını da eleştiren Mızrak, “Maalesef mülteciler ya bir an önce çekip gitmesi gereken ya da son Vize-Geri Kabul Anlaşması pazarlığıyla kendilerine milyar eurolar kazandıracak insanlar olarak gören bir anlayış var. Böyle bir mantığın mültecilerin hak ve sorunlarıyla ne kadar ilgileneceği de ortadadır” dedi.

344 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika