Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14271 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye’nin çocuk karnesi kötü!

23 Nisan 2016 - 495 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Türkiye’nin çocuk karnesi kötü!

cocuk

2015 Ağustos ayından 20 Nisan 2016’ya kadar 78 çocuk öldürüldü, 325 bin 47 öğrenci eğitim hakkından mahrum bırakıldı, bin 302 çocuk cezaevinde bulunuyor, her bin mülteci çocuktan 385’i okula gidemiyor. Son üç yılda en az 176 çocuk iş cinayetlerinde hayatını kaybetti

Yaşam hakkından eğitim hakkına, çocuklara yönelik cinsel istismarlardan cezaevlerindeki çocuk sayısına kadar Türkiye’nin çocuk karnesi şöyle:

* Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) verilerine göre, 2015 Ağustos ayından 20 Nisan 2016’ya kadar 78 çocuk öldürüldü.

* Sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği yerlerde bin 317 okulda, 325 bin 47 öğrenci eğitim hakkından mahrum bırakıldı.

* Adalet Bakanlığı’nın 30 Kasım 2015 tarihli verilerine göre, tutuklu ve hükümlü toplam 2 bin 302 çocuk cezaevinde bulunuyor. Tutuklu anneleriyle birlikte cezaevinde kalmak zorunda kalan çocuk sayısı da 600 civarında

* Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) 2015 “Türkiye’de Suriyeli Çocuklar” raporuna göre, okul çağındaki 600 bin mülteci çocuktan 385’i okula gidemiyor. Avrupa’ya geçmeye çalışırken Türkiye karasularında 91 çocuk boğularak hayatını kaybetti.

* İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) tarafından açıklanan rapora göre, 1 milyon çocuk işçinin olduğu Türkiye’de son üç yılda en az 176 çocuk iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

* Ensar Vakfı bünyesindeki evlerde yaşanan çocuk istismarları vakası gündeme gelen çocuklara karşı cinsel suçların sayısındaki artış Türkiye’nin kırık çocuk karnesinin bir parçası oldu.

* Kız çocuklarının zorla evlendirilmesi, engelli çocukların yaşadıkları zorluklar, 4+4+4 uygulaması sonrası kız çocukları arasındaki okullaşma oranının düşüş öne çıkan sorunlar arasında yer aldı.

3 YILDA EN AZ 176 ÇOCUK İŞ CİNAYETLERİNDE ÖLDÜ

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) tarafından açıklanan rapora göre 1 milyon çocuk işçinin olduğu Türkiye’de son üç yılda en az 176 çocuk iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle açıklanan raporda, 2013 yılında en az 59, 2014 yılında en az 54, 2015 yılında ise en az 63 çocuk işçinin hayatını kaybettiği belirtildi. Çocuk işçiliğin yasaklanması ve çocuk işçilerin ölümlerinden sorumlu olan tüm yetkililerin yargılanması talebi dile getirilirken, iş kazalarına ilişkin kayıt sistemini hayata geçiremeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı eleştirildi.

‘YÜZLERCE ÇOCUK BUGÜNKÜ BAYRAMI GÖREBİLİRDİ’

Çocukların tarım ve inşaat gibi mevsimlik işlerde, çırak ve stajyer olarak organize sanayi bölgelerinde, yaz dönemlerinde ise özellikle hizmet sektöründe çalıştırıldığı belirtilen açıklamada, Gündem Çocuk Derneği’nin 2014 Raporu ve Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü’nün (DİSK-AR) tespitlerine göre 1 milyon civarı çalışan çocuk olduğu kaydedildi. Ailelerin yoksulluğu, köyden kente göç, eğitime ulaşamama, 4+4+4 eğitim sistemi ve ucuz emek gücü ihtiyacının çocuk işçiliğini güvencesizliğin kaynağı haline getirdiği ifade edilen açıklamada, “Eğer çocuk işçiliği oluşturan bu koşullar önlenseydi yüzlerce çocuk bugünkü bayramı görebilecekti” denildi.

385 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika