Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tutuklu Kadınlara kart gönderildi

20 Kasım 2015 - 420 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Tutuklu Kadınlara kart gönderildi

Sur Belediyesi kadın çalışanları yaklaşan 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeni ile cezaevinde bulunan kadın tutuklulara kart gönderdi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle Sur Belediyesi kadın çalışanları cezaevinde bulunan kadın tutuklulara kart göndererek onları yalnız bırakmadı. Kadın Politikalar Müdürlüğü’nün organize ettiği programa Sur Belediyesi kadın çalışanları ve meclis üyeleri katıldı.

PTT binası önünde toplanan kadınlar bir basın açıklaması yaptı. Kadınların evde, dışarıda, iş yerinde, yaşamın her alanında erkek egemen zihniyete karşı mücadele ettiklerini ve Mirabell Kardeşlerden bu yana tüm kadınlarla birlikte mücadeleyi yükselterek sürdürdüklerini belirtti. Açıklamanın devamında şunlara yer verildi; “Bugün bu kartları tüm kadın tutsaklara yalnız olmadıklarını sadece onlar değil bizlerde erkek egemen zihniyetin hegemonyası tarafından kuşatma altında olduğumuzu belirtmek için gönderiyoruz. 1926 yılında hunharca katledilen üç kız kardeş şöyle haykırıyordu; ‘Bunca acıyla dolu ülkemiz için yapılacak her şeyi yapmak bir mutluluk kaynağı, kollarını kavuşturup oturmak ise çok üzücü’. Büyük inanç ve kararlılıkla söylenmiş bu sözlerin arkasında olduğumuzu bizlerde buradan haykırıyoruz.  Dünyada ve ülkemizde kadına yönelik şiddet dur durak bilmiyor.  Özellikle Ortadoğu coğrafyasında tarihin en kanlı terör örgütü DAİŞ katliamlarını ve zulmünü kadın bedeni üzerinden devam ettirmektedir. Tüm bu şiddetin yaygınlaşması yönetimin, yargının, eğitimin, kolluk kuvvetlerinin, medyanın kısacası tüm toplumun yapılanmasında etkisi olan ‘ataerkil’ sistemin, meşrutiyet kazandırdığı ‘erkek üstünlüğü inanışına dayanan cinsiyetler arası eşitsizlik’ anlayışından kaynaklanmaktadır. Yaşı ne olursa olsun, pantolon giydi, evlenmek istemedi, saçları gözüktü, yemeği yaktı ya da maaşını onlara vermedi diye babası, komşusu, patronu, sevgilisi, kocası ve onları koruyan kollayan ve cezalandırmayan sistem tarafından; kurşunla, taşla, bıçakla,  testereyle ya da tecavüz ve hakaretle aşağılanan, eziyet edilen, yaşam hakkı gasp edilen, adları sayılamayacak kadar çok kadının hakkını savunup, hesabını soran kadın ve insan hakları örgütlenin yanındayız ve hep orada kalacağız. Yaşadıkları isimlerinin önüne geçen nice kadın yoldaşlarımızın mücadelelerinin önünde saygıyla eğiliyor ve mücadelelerini yükselterek sürdürme sözü veriyoruz.  Sesimizin sizi korkuttuğu kadar korkmuyoruz.”

Yapılan açıklamanın ardından kadınlar PTT binasına geçerek çeşitli cezaevlerinde tutuklu bulunan kadınlara kart gönderdi.

20-11-2016 Kadın Çalışanlar Tutuklulara Kart Gönderdi (1) 20-11-2016 Kadın Çalışanlar Tutuklulara Kart Gönderdi (2) 20-11-2016 Kadın Çalışanlar Tutuklulara Kart Gönderdi (3)

286 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika