Dolar : Alış : 6.1240 / Satış : 6.1350
Euro : Alış : 7.2057 / Satış : 7.2187
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14288 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Uyuşturucu bağımlılığı ticarete dönüştürülüyor!

09 Ağustos 2017 - 795 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Uyuşturucu bağımlılığı ticarete dönüştürülüyor!

Dünyanın yaşadığı en büyük sorunlardan biri olan uyuşturucu madde bağımlılığı korkutucu bir hal alırken, uyuşturucu madde kullanımı ilkokula kadar düşmüş durumda. Uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadele adı altında açılan ve tedavi hizmeti veren birtakım derneklerin bağımlılardan aldıkları uçuk rakamlar mağduriyetlere neden olurken, Yeşilay Diyarbakır Şube Başkanı Yahya Öger, vatandaşların Sağlık Bakanlığı ile protokolü olan kurumlara itibar etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Dünyanın en büyük problemlerinden bir olan uyuşturucu madde bağımlılığında ortaya çıkan tablo ürkütücü seviyeye gelirken, madde bağımlıların tedavi süreçleri de çeşitli sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor. Sayıları hızla artan uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadele derneklerinin bir kısmının madde bağımlılığını ranta çevirmesi vatandaşların mağdur olmasına yol açıyor. Uzmanlar uyuşturucu madde bağımlılığını hastalık olarak nitelerken, rehabilitasyon merkezlerinde uygulanacak tedavi yöntemleriyle bu hastalığın giderilebileceğini belirtiyor. Bizde yaşanan bu sorunu ve neler yapılması gerektiğini Yeşilay Diyarbakır Şube Başkanı Yahya Öger’e sorduk.

“DANIŞMANLIK MERKEZLERİNİN SAYISINI ARTTIRIYORUZ”

Daha önce sadece Hint Keneviri üzerinden elde edilen uyuşturucu kullanımı zamanla sentetik uyuşturucu kullanımına evrildiğini vurgulayan Yeşilay Diyarbakır Şube Başkanı Yahya Öger, Yeşilay’ın psikososyal anlamda da bağımlılara hizmet verdiğini söyledi. Öger, “Uyuşturucu sadece Türkiye’nin başına bela olan bir problem değil küresel anlamda bütün dünyanın yaşadığı bir problemdir. Yeşilay’da 1920’den beri uyuşturucu ile mücadeleyi kendine ilke edinmiş bir kuruluştur. Son 10 yılda hükümet tarafından yapılan çalışmalarda Yeşilay’a bir misyon kazandırdı. Yeşilay daha önce tüzük gereği sadece bilinçlendirme çalışmaları yaparken, 2014 yılında yapılan bir değişiklikle artık Yeşilay psikososyal dediğimiz rehabilite noktasında da destek sunuyor. Bu kapsamda Yeşilay danışmanlık merkezleri oluşmaya başladı.  Uyuşturucu madde bağımlılığı uzun süren bir süreç, bazen tedavi süreci çok uzun zaman alabiliyor. Daha önce sadece Hint Keneviri üzerinden elde edilen uyuşturucu kullanımı zamanla sentetik uyuşturucu kullanımına evrildi. Sentetik uyuşturucu kullananlar çok ciddi anlamda sağlığını tehlikeye atıp hayatlarını kaybediyorlar. Türkiye’de uyuşturucu kullanma yaşının düşmesiyle birlikte uyuşturucu kullananların yaşam süresi ve sağlık kalitesi de buna paralel olarak düşüyor. Yeşilay, Sağlık Bakanlığı ile yaptığı protokol ile birlikte Türkiye’de Yeşilay danışmanlık merkezlerinin sayısını hızlı bir şekilde arttırmaya çalışıyor. Bu merkezlerin artması ile birlikte tedavi noktasında olumlu gelişmelerin yaşanacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

“AMATEM VE ÇAMATEM’E GİDİLMELİ”

“Bağımlılık tedavisi ile ilgili mücadele ettiğini söyleyen dernek ve kurumlara vatandaşların bulaşmamasını istirham ediyorum” diyen Öger, bağımlılık tedavisinin Sağlık Bakanlığı ile koordineli çalışan kurumlarca yapılması gerektiğini belirtti. Öger, “Türkiye’de uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili birçok dernek ve sivil toplum kuruluşu bu anlamda mücadele vermeye çalışıyor. Maalesef bu durumlar ters de tepebiliyor. Amacının dışına çıkan bazı derneklerin varlığından söz edilebilir. Biz bağımlı olan bireylere Sağlık Bakanlığı’nın oluşturmuş olduğu bağımlıkla mücadele hattı olan ‘Alo 191’i aramalarını öneriyoruz. Vatandaşlar burayı arayıp kendilerine bir yol güzergâhı belirleme noktasında yardım ve destek alabilirler. Yeşilay Danışmanlık Merkezi olan 444 79 71 numaralı hattı da arayacak olan vatandaşlar mesai saatleri içerisinde aradıkları zaman hattın başındaki uzmanlar kendilerini yönlendirebilirler. Biz uyuşturucuyu 18 yaş altı ve 18 yaş üstü olarak ikiye ayırmış durumdayız. 18 yaş altı birimi dediğimiz ÇAMATEM’ler var. ÇAMATEM Diyarbakır’da yataklı hastane hizmeti veriyor. Burada 18 yaş altı hastalardan herhangi bir ücret alınmadan tedavi noktasında yardımcı olunuyor. 18 yaş üstü bağımlılar için de AMATEM’lerde ücretsiz hizmet veriliyor. Diyarbakır’da AMATEM merkezlerimiz yok fakat en yakın merkez Elazığ’da var. Tedavi olmak isteyenler bu kurumlara gidip yardım alabilir. Bunun dışında bağımlılık tedavisi ile ilgili mücadele ettiğini söyleyen dernek ve kurumlara vatandaşların bulaşmamasını istirham ediyorum. Bağımlılık tedavisi Sağlık Bakanlığı ile koordineli çalışan kurumların üstlenmesi gereken bir durumdur. İnsanlar, Sağlık Bakanlığı’na bağlı olmayan dernek ve sivil toplum kuruluşlarına itibar etmemesi gerekiyor. İnternet üzerinden bu tarz dernekleri gören vatandaşların bu derneklerin Sağlık Bakanlığı ile anlaşması olup olmadığını araştırmaları çok önemlidir.  Aksi halde vatandaşlar maddi ve manevi büyük zararlara uğrayabilirler” ifadelerini kullandı.

“DENETİM NOKTASINDA SIKINTILAR VAR”

Türkiye’de genel anlamda bir denetim sorununun yaşandığını vurgulayan Öger, bağımlılık ile ilgili mücadeleyi ticarileştiren derneklerin şikayet edilmesi çağrısında bulundu. Öger sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye’de maalesef bütün sektörlerde denetim noktasında sıkıntılar yaşanıyor. İlaçları bile internetten ekmek, su satar gibi internetten satıyorlar. Denetim anlamında sorunlar yaşandığı için insanlar, umut tüccarlarına paralarına kaptırmasınlar diyoruz. Bağımlılıkla ilgili mücadeleyi ticarileştiren derneklere şahit olan vatandaşların bu durumu şikâyet etmesini öneriyoruz. Uyuşturucu bağımlılığında kullanıcının kendisinin hasta olduğunu kabul etmesi önemlidir. Birey hasta olduğunu kabul ettikten sonra hastalığına çare olabilecek sağlık kurumuna gitmesi gerekiyor. Tedavi sonrası bu konuda çalışan dernekler psikososyal destek verebilirler. Hasta uyuşturucudan arındıktan sonra topluma uyum sağlaması için bu tür derneklerden destek alınması doğaldır. İlk etapta tedavi ile ilgili gidilmesi gereken tek yer Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluşlardır. Çünkü tedavi bilimsel bir olaydır. Yeşilay bile tedavi noktasına girmiyor. Biz yönlendirme konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Ardından meslek edindirme kurslarına gönderip aile terapileri yaptırıyoruz. Bağımlıların bir daha uyuşturucu maddeye bulaşmaması için psikolojik destek sağlıyoruz. Burada anlaşılması gereken tedavinin Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluşların güdümünde olmasıdır. Bahsedildiği gibi insanların umudunu ticarileştiren madde bağımlılığı ile ilgili derneklerde çok büyük paralar dönüyor. İnsanların mağdur olmaması için bu tarz kurumlara itibar etmemesi oldukça elzemdir.” (Yenigün Gazetesi- Mehmet Uğur ÇAKIL)

779 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..