Dolar : Alış : 4.0848 / Satış : 4.0922
Euro : Alış : 4.9862 / Satış : 4.9952
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Uzun süren ses kısıklığına dikkat

20 Ekim 2015 - 747 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Uzun süren ses kısıklığına dikkat

Memorial Diyarbakır Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Doç. Dr. Mehmet Akdağ, ses kısıklığı, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

SES KISIKLIĞI BİRÇOK NEDENE BAĞLI 

Enfeksiyon, alerji, sigara, reflü, öksürük, yüksek ses ile konuşma gibi etkenler ses kısıklığına neden olabilir. Guatr, kalp ve göğüs cerrahisi gibi ameliyatlar sonrası ses kısıklığının gelişmesi kaçınılmazdır. Bunların yanı sıra nörolojik bozukluklar, psikolojik hastalıklar, genetik sendromlar, ergenlik dönemi, hipotiroidi, gebelik, yaşlılık,  hipertansiyon ilaçları, hormonlar, doğum kontrol hapları, nodüller, polipler ve kötü huylu tümörler de ses kısıklığına yol açabilir.

İNATÇI VE UZUN SÜRÜYORSA NEDENİ ARAŞTIRILMALI

Ses kısıklığının başlangıcı ve süresi, daha önce ses kısıklığı olup olmadığı, sigara kullanımı gibi etkenlerin yanı sıra; hastanın mesleği, sistemik hastalıkları, genetik özellikleri, geçirdiği cerrahi girişimler ile psikolojik durumu  da değerlendirilmelidir. Seste değişikliğe neden olabilecek burun tıkanıklığı, bademciklerde büyüklük, farenjit, sinüzit, alerjik rinit gibi hastalıkların varlığı araştırılmalıdır. Poliklinik şartlarında endoskopik yöntemle ses tellerinde nodül, polip ya da reflü olup olmadığına bakılmalıdır.

SES KISIKLIĞI TEDAVİSİNDE BOTOKS

Ses kısıklığının tedavisinde “ses istirahati” oldukça önemlidir. Enfeksiyon, alerji,  reflü gibi durumlarda ilaç tedavisi verilebilir. Ses telinde oluşan nodül ve polibin tedavisinde, tek taraflı ses telinin çalışmadığı durumlarda,  nörolojik  ses kısıklıklarında, ses teli cerrahisi öncesinde ve sonrasında ses terapisi egzersizler hastaya fayda sağlayabilir. Bu egzersizler özellikle polip, nodül ve fonsiyonel ses hastalıkları tedavisinde uygulandığında bazen ameliyata bile gerek kalmayabilir. Hastalığın durumuna göre botoks tedavisi de seçenekler arasındadır. Ses teline cerrahi işlem gerekliyse geciktirilmemeli ve mutlaka yapılmalıdır.

GIRTLAR KANSERİ BELİRTİSİ OLABİLİR

Ses kısıklığı, gırtlak kanserinin belirtisi olabilir. Bu nedenle 15 günden fazla süren ses kısıklığı durumu varsa mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır. Son dönemlerde kadınlarda giderek artan sigara kullanımı nedeniyle yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda gırtlak kanseri erkeklere göre kadınlarda yaklaşık 7 kat artmış olduğu ortaya çıkmıştır.

ERKEN TANI VE TEDAVİ ÖNEMLİDİR

Ses kısıklığının nedenine ve durumuna göre tedaviye olabildiğince erken başlanmalıdır. Erken evre gırtlak kanseri tedavisinde trakeotomi denilen boğazda kalıcı delik gerektirmeyen ameliyat yapılırken ileri evrelerde trakeotomi ile birlikte gırtlağın alınması gerekebilir, bazen de ameliyat şansı tamamen yitirilmiş olabilir. Hastanın durumuna göre radyoterapi ve kemoterapi tedavi seçenekleri arasındadır. Bu yüzden erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Şikayetler oluştuğunda hemen doktora başvurmak gerekir.

SES KISIKLIĞINA KARŞI ÖNLEM ALIN!

Ses kısıklığı ortaya çıktığında konuşmaktan kaçının

Sigara içmeyin.

Bol su tüketin.

Acılı, baharatlı, ekşi gıdalardan ve asitli içeceklerden kaçının.

Yüksek ses ile uzun sureli konuşmalar yapmamaya çalışın.

Alkollü ve kafeinli gıdalardan uzak durun.

Tok olarak uyumayın

Doç. Dr. Mehmet Akdağ

509 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika