Dolar : Alış : 4.4652 / Satış : 4.4732
Euro : Alış : 5.2674 / Satış : 5.2769
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir32°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vali Eşi Eğil’i ziyaret etti

19 Mayıs 2016 - 1.685 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Vali Eşi Eğil’i ziyaret etti

Vali Eşinden Eğil'e ziyaret Vali Eşinden Eğil'e ziyaret (1)

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy koordinatörlüğünde daha önce Muğla, Mersin ve Samsun’da yürütülerek başarı ile sonuçlandırılan, Mart 2015 tarihinde Diyarbakır’da da başlatılan, 15-69 yaş arası toplam 505 bin 208 kadına ulaşılması hedeflenen Kadın Sağlığı Eğitim Projesi devam ediyor. Proje kapsamında Aile Destek Merkezleri, Kur-an Kursları, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Örgütleri dahil olmak üzere, kadının olduğu her yerde eğitimler veriliyor. Bugüne kadar toplam 40 bin kadına ulaşılan projede hedeflenen nüfusa ulaşılması için eğitimler titizlikle sürüyor.

EĞİL’E ZİYARET

Bu çalışmalar kapsamında, Eğil Kaymakamlığı ve Türkiye Beyazay Derneği Diyarbakır Şubesinin katkıları ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü kadın kursiyerlerine eğitim verildi. Programa Hülya Aksoy’un yanı sıra, Vali Yardımcısı Tuğba Koşal, Eğil Kaymakamı Sinan Aslan’nın eşi Semra Özten Aslan ve çok sayıda kadın davetli katıldı.

AMAÇ SAĞLIĞINIZ HAKKINDA BİLİNÇLENDİRMEK

Programın açış konuşmasını yapan Hülya Aksoy, Projenin amacının kadınları kendi sağlıkları konusunda bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak olduğunu vurgulayarak, “Özellikle meme kanseri, kadını tehdit eden en ciddi kanser türleri arasında ilk sırada yer alıyor. Meme kanserinde kendi kendine elle meme muayenesi yaparak kendinizde oluşabilecek değişiklikleri fark etmek ve erken teşhis etmek şansına sahip olursunuz. Doktor hanım birazdan sizlere bunları hem anlatacak hem de görsel olarak size bir video izletecek. Burada öğrendiğiniz bu muayeneyi her ay kendinizde uygulamanızı isteyeceğiz. Doktor hanım bunun haricinde cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim ağzı kanseri, menapoz, obezite, kadına yönelik şiddet gibi kadını ilgilendiren bütün konularda sizleri bilgilendirecek. Burada dinledikleriniz burada kalmasın, her ay özellikle meme muayenesini kendinizde uygulayın ve etrafınızda bilmeyen kadınlar varsa onlarla da paylaşın. Biz kadınlar kendimizi biraz ihmal ederiz, genelde hep evimiz, eşimiz, çocuğumuz önceliğimizdir ama siz sağlıklı olacaksınız ki bunları çok daha rahat yapabilesiniz” dedi.

MEME KANSERİ SUNUMU YAPILDI

Hülya Aksoy’un konuşmasının ardından Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde görevli Dr. Handan Uysal Koç tarafından yapılan sunumda; meme kanseri ve tanı yöntemleri, kendi kendine meme muayenesi, rahim ağzı kanseri ve tanı yöntemleri, kadın üreme sağlığı, normal doğum, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, anne sütü ve emzirme, menopoz, sağlıklı beslenme ve obeziteden korunma, sigara bağımlılığı ve sigaranın sağlığa zararları ile kadına yönelik şiddet konusunda bilgilendirme ve ‘Kendi Kendine Meme Muayenesi’ konusunda video gösterimi yapıldı.

KADINLARIN SORUNLARI DİNLENİLDİ

Kadınlar tarafından büyük ilgi gören eğitim, katılımcılardan gelen sorular cevaplandırılması ve doktorlar tarafından yapılan klinik meme muayenesi ile sonlandırıldı. Daha Hülya Aksoy ile birlikte Vali Yardımcısı Tuğba Koşal ve Eğil Kaymakamı Sinan Aslan’nın eşi Semra Özten Aslan tarafından Eğil Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Hazır Giyim Atölyesinin açılışı yapılarak, kadınlarla sohbet edildi. Onların sorunları dinlendi ve çözüm önerileri için girişimlerde bulunuldu ve katılımcı kadınlara Eğil Kaymakamlığınca hazırlanan hediyeler dağıtıldı. (Sait BAYRAM’ın Haberi)

1370 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika