Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Valilikten Uyarı: Bunaltıcı sıcağa dikkat!

04 Ağustos 2015 - 486 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Valilikten Uyarı: Bunaltıcı sıcağa dikkat!

Diyarbakır Valiliği, sıcak havaların etkisini iyiden iyiye gösterdiği bugünlerde halkın yapması ve yapmaması gereken davranışları konusunda bilgiler aktardı.

 

Aleyna NUR ADA

Diyarbakır Valiliği, sıcak havaların etkisini iyiden iyiye gösterdiği bugünlerde halkın yapması ve yapmaması gereken davranışları konusunda bilgiler aktardı. Yaşlı ve hastaların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları konusunda tavsiyelerde bulunuldu.

BEBEKLER VE YAŞLILARA DIKKAT

Sıcaktan en çok bebekler ve yaşlıların etkilendiğine değinen Diyarbakır Valiliği, özellikle hasta olan yaşlılar ya da önemli kronik hastalıkları olan orta yaş grubu insanlar sıcaktan daha fazla etkilendiğini belirtti. Yapılan açıklamanın devamında, sıcakla birlikte vücut ısısının artmasının beyin hücrelerinde tahribe sebebiyet verdiğini, insan vücudunda ısı ayarlayan mekanizma bulunduğunu bu mekanizma sıcak arttığı zaman işlevini yapamaz hale geldiğini bu sebepten bebekler, çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar çok hızlı bir şekilde sıcaktan etkilendiği ifade edildi.

MECBUR OLMADIKÇA DIŞARIYA ÇIKMAYALIM

Sıcak havalardan çabuk etkilenen grupların mecbur kalmadıkça sıcak havalarda dışarı çıkmaması gerektiği belirtilen açıklamada, “Yaşlı ve kronik hastalıkları bulunanlar, sıcak havalarda belli saatler haricinde dışarıya çıkmamalıdırlar. Saat 10.00 ila 16.00 arasında yaşlı ve kronik hastalığı olan bu kişilerin dışarı çıkmamasını tavsiye ediyoruz” denildi.

GİYİMİMİZE DİKKAT EDELİM

Sıcak havalarda giysilerin de çok önemli olduğuna değinilen açıklamada, vatandaşlar sıcak havada dışarı çıkarken bol ve açık renkli giysiler, vücudu sarmayan ve ince giysiler tercih edilmeli. Onun dışında çok sıcak havalarda dışarı çıkmışsak el, ayak, yüz boyun gibi bölgelerimizi zaman zaman su sürerek serinletmeli, mutlaka yanımızda bir şişe su bulundurmalı. Özellikle spor yapan kişilerin bir saatlik spordan sonra bir bardak su içmeleri gerekiyor.

SICAKTAN ETKILENENLERE NELER YAPILMALI?

Valilik açıklamasında kronik hastalığı olan kişilerin sıcak çarpması emareleri görüldüğü zaman serin yere alınıp ayaklarının yukarı kaldırılması gerektiğine değinildi. “Sıcak çarpmış olan kişi muhakkak serin bir odada dinlendirilmedir. Bol su tüketmekle beraber, eğer hipertansiyonu ve kalp tansiyonu gibi tuz kısıtlaması olmayan bir kronik hastalığı varsa böyle kişilerin tuzlu ayran ve mineralli içecekler içmeleri faydalı. Yağlı yiyeceklerden mümkün mertebe kaçınmalıyız. Sıvı yağlı yemekleri ve zeytinyağlı yiyecekleri tercih etmeliyiz. Bol yağlı ve bol kızartmalı gıdalardan da kaçınılmalıdır”

meteoroloji-den-kuvvetli-sicak-hava-dalgasi-uyar-1634416

303 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika