Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vektörlerle mücadele ve ilaçlama hizmeti sürüyor

01 Temmuz 2016 - 480 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Vektörlerle mücadele ve ilaçlama hizmeti sürüyor

vektörle mücadele

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı İlaçlama Birimi ekipleri, 20 Mart tarihinden bu yana kent genelinde ilaçlama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Yenişehir ilçesi Fabrika Mahallesi’nde yapılan ilaçlama çalışmaları sırasında bir açıklama yapan Sağlık İşleri Daire Başkanı Rıfat Mertoğlu, 20 Mart’tan beri merkez ve kırsal ilçelerde başlayan ilaçlama çalışmalarının devam ettiğini belirterek, larva ilaçlama çalışmaları kapsamında sulak yerler, ahırlar, mağaralar ve yıkıntı evlerin ilaçlandığını, Diyarbakır’ın tüm bölgelerinde ilaçlama çalışması yapıldığını kaydetti. Diyarbakır merkezde 20 ekibin gündüz 20 ekibin gece, kırsal ilçelerde ise 20 ekibin gündüz 25 ekibin gece olmak üzere 85 ekip ve 56 araçla çalışıldığını ifade eden Mertoğlu,  son üç aydaki çalışmalarda merkez ilçelerde 8 bin 918 lt/kg, kırsal ilçelerde ise 10 bin 671 lt/kg ilaç kullanıldığını bildirdi.

ÜREME NOKTALARINA MÜDAHALE EDİLİYOR

Mertoğlu, ilaçlama çalışmalarını sürdürürken ellerinde sivrisinek ve karasinek üreme noktalarının haritası olduğunu, müdahalenin bu haritaya göre kaynağa yapıldığını söyledi. Çarşamba ve cumartesi günleri periyodik olarak sadece karasinek ilaçlaması yapıldığını açıklayan Mertoğlu, larva çalışmalarının ise yıl boyunca devam ettiğini söyledi.  Ekiplerin sivrisinek, karasinek, kene, hamamböceği, kemirgenler gibi vektörlere karşı mücadelesinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilen ruhsatlandırılmış ilaçların kullanıldığını ifade eden Mertoğlu, vektörlerle mücadelenin zorluğuna dikkat çekerek, “Vatandaşlarımız  evlerini ve çevrelerini temiz tutmaları halinde vektörlerle yüzde 50 mücadele edilmiş olur.” dedi.

SUR’DA İLAÇLAMA ÇALIŞMASI

Sur’daki ilaçlama çalışmalarının devam ettiğini belirten Mertoğlu, yasaklı bölgelerde ilaçlama yapılmasına izin verilmediği belirtti. Birkaç kez polis eşliğinde yasaklı bölgelerde ilaçlama yapıldığını aktaran Mertoğlu, yasaklı bölgelerde sürekli ilaçlama yapılmadığı takdirde Sur’un diğer kısımlarında yapılan ilaçlamanın da faydasız olduğunu dile getirdi. Mertoğlu, ayrıca Sur diplerinde ve yıkıntılarda akrep ve yılan ilaçlamasının da sürdüğünü söyledi.

351 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika