Dolar : Alış : 3.9362 / Satış : 3.9433
Euro : Alış : 4.8335 / Satış : 4.8423
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vücudunuzu susuz bırakmayın

24 Temmuz 2015 - 409 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Vücudunuzu susuz bırakmayın

Sıcakların armasıyla beraber su içmenin önemine dikkat çeken uzmanlar, artan sıvı kaybının insan vücudu için yol açabileceği rahatsızlık hakkında uyarılarda bulundu.

Haber MERKEZİ

Sıcakların yüzünü iyice gösterdiği bugünlerde sağlık için yapılması gereken en önemli şeyin su içmek olduğunu belirten uzmanlar, artan sıvı kaybının halsizlik, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, böbrek yetmezliği hatta bilinç kaybına bile neden olabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

İleri sıvı kayıplarında böbrek yetmezliğinin ortaya çıkabileceğini söyleyen Liv Hospital Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat “Aşırı sıvı kayıplarına bağlı ortaya çıkan sorunlar kalp, beyin, böbrek, karaciğer gibi organlarda ilave bozukluklara yol açar. Sağlıklı kişiler eğer aşırı miktarda su kaybetmiyorsa genellikle günde 2-3 litre sıvı almalıdır.” ifadelerini kullandı.

İSHAL VE KUSMA VARSA DİKKAT!

Yaşam için vazgeçilmez bir madde olan suyun vücuttaki dengesinin böbrekler başta olmak üzere birçok organ tarafından sağlandığına dikkat çeken Prof. Akpolat, idrar, dışkı, ter ve solunum yolu ile kaybedilen suyun yenilen yemekler, içilen su ve sıvılar ile sağlanarak vücut için gereken dengenin sağlandığını belirtti.

Prof. Akpolat, “Yaz günleri gibi havanın sıcak olduğu zamanlarda özellikle terleme ile daha fazla sıvı kaybederiz. Sıvı kaybı özellikle yaşlılarda ve bebeklerde daha belirgin olur. Sokakta oynayan çocuklar da farkında olmadan sıvı kaybedebilirler. İshal, kusma gibi olağan dışı sıvı kayıpları yaşlı ve çocuklarda dramatik sorunlara yol açabilir.” dedi.

SU KAYBI HALSİZLİK YAPAR

Su kaybının en sık belirtisinin susuzluk hissi ve halsizliktir olduğunu belirten Prof. Akpolat, sözlerine şöyle devam etti:  “Ağız kurur. Halsiz kalan kişi kendini kötü hisseder, canı bir şey yapmak istemez. Sıvı kaybı artınca baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü ortaya çıkar. İleri sıvı kayıplarında tansiyon düşer, nabız artar, kas krampları oluşur, böbrek yetmezliği ortaya çıkar ve bilinç kaybı olabilir. Aşırı sıvı kayıplarına bağlı ortaya çıkan sorunlar kalp, beyin, böbrek, karaciğer gibi organlarda ilave bozukluklara yol açar. Bu bozuklukları tedavi etmektense önlemek her zaman hem daha kolay hem de daha ucuzdur. Bu nedenle özellikle kalp, böbrek veya karaciğer gibi sıvı dengesinin belirli bir dengede olması gereken hastalar kendilerine çok dikkat etmeli, almaları gereken sıvı miktarını doktorlarına sormalıdır. Sağlıklı kişiler eğer aşırı miktarda su kaybetmiyorsa genellikle günde 2-3 litre sıvı almaları yeterlidir.”

SU İÇEMİYORSANIZ ALTERNATİFLERİ DENEYİN

Su içemeyen veya içmeyi sevmeyenlerin alternatif sıvıları tercih etmesini tavsiye eden Prof. Akpolat, suyun yerine tercih edilecek olan sıvılara karşıda rahatsızlıkları olanların dikkat etmesi tavsiyesinde bulundu. Prof. Akpolat, “Meyve suları şeker hastalarında veya çocuklarda, tuzlu ayran da kalp veya yüksek tansiyon hastalarında problem oluşturabilir.

su

273 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika