Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yaşlı: “Hayvanları korumak insanlık gereğidir”

04 Ekim 2016 - 808 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Yaşlı: “Hayvanları korumak insanlık gereğidir”

nedim

Mezopotamya Veteriner Hekimleri Derneği Başkanı Nedim Yaşlı, 4 Ekim Hayvanları Koruma günü nedeniyle yaptığı açıklamada, günlük yaşamda her gün karşılaşılan ve yaşamın gereği olan hayvan taşıma, nakil, besleme, barındırma, besi ve kesim hizmetlerinin tamamen ahlaka, vicdana, hak ve hukuka uygun şekilde yapılması gerektiğini belirterek, “Bu hem insanlığımız, hem inancımız hem de yasal zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

Mezopotamya Veteriner Hekimleri Derneği Başkanı Nedim Yaşlı, 4 Ekim Hayvanları Koruma günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Hayvanların da insanlar birer canlı oldukları, doğada yaşayan tüm canlılar gibi yaşam hakları olduğu bilinciyle hareket edilmesi gerektiğine işaret ederek, “Beraber yaşadığımız, aynı dünyayı doğayı paylaştığımız hayvanların yaşam haklarını sağlamayı ve korumayı bilmeliyiz. Hayvanlara zulüm etmeyi önlemek, Refah standartlarını yükseltmek onların tıbbi ve kozmetik deneylerde kullanılmasını, derileri için vahşice öldürülmeleri,eğlence amaçlı kötü muamelelerden korunmalıyız.Ayrıca yararlı besinlerinden faydalandığımız besicilik sektöründe haklarının ihlalinin önlenmesi ve uygulanması sağlanmalıdır. Kaldı ki tüm bunlar 15 Ekim 1978 tarihinde Paris’teki UNESCO merkezinde törenle ilan edilen, Uluslararası kabul görülmüş Hayvan Hakları Bildirgesinde de yer almaktadır” dedi.

“İNANCIMIZIN VE İNSANLIĞIMIZIN GEREĞİDİR”

Günlük yaşamda her gün karşılaşılan ve yaşamın gereği olan hayvan taşıma, nakil, besleme, barındırma, besi ve kesim hizmetlerinin tamamen ahlaka, vicdana, hak ve hukuka uygun şekilde yapılması gerektiğini ifade eden Yaşlı, “Bu hem insanlığımız hem inancımız hem de yasal zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda doğada yaşayan daha sağlıklı ve özgürce yaşamaları için doğaya bırakacağımız hayvanlar için ekolojik dengeyi de korumamız ve geliştirmemiz gerektiği gibi bu hususu ilke edinmeliyiz. Bu anlamda doğayı tahrip etmemek, hayvanların yaşamlarının devamı için doğanın dengelerini bozmamak, doğal yaşam alanı içinde mikrofauna ve flora alanlarını korumak ve geliştirmek hükümet ve devletlerin güvencesinde olmalıdır” dedi.

5199 SAYILI YASADA AKSAKLIKLAR YAŞANIYOR

Yaşlı, Türkiye’de 5199 sayılı yasa ile koruma altına alınan hayvanların haklarının maalesef uygulamalarda aksaklıkların yaşandığını belirterek, “Türkiye’de her kurum kuruluş toplumsal kesimler kişilikler mutlaka bu tür hassasiyetleri taşımalıdır. Bunun bir yasal zorunluluktan çok bir bakış açısı, yaşam biçimi, vicdan ve yaşam hakkı olduğu bilince çıkarmalı. Bu amaçla herkesin doğayı çevreyi bitkileri, hayvanları korumalı, hayvanların refah standartlarını yükseltmek için sorumluluk taşımalıdır. Bu dünya hepimizindir” diye konuştu.

(www.haberdiyarbakir.gen.tr)

795 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..