Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat bahçelievler evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14280 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yeni yıla buruk girdiler!

01 Ocak 2016 - 622 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Yeni yıla buruk girdiler!

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden çatışmalardan kaçan Onur ailesi, kentin öteki ucunda bulunan maddi durumu yetersiz vatandaşların yararlandığı sosyal konutlara sığındı. 3 ayrı evde toplam 18 kişi kalan Onur ailesinin yeni yıldan tek istekleri, barış ortamında eski yaşantılarına geri dönmek.

Diyarbakırlı Onur ailesi, yaklaşık 40 gün önce çatışmaların yeni başladığı Sur ilçesinden göç etmeye karar verdi. Sokağa çıkma yasaklarının başlaması ile birlikte evlerindeki eşyaları da bırakan Onur ailesi, kentin bir diğer ucu olan Ergani yolundaki maddi durumu yetersiz olanların yararlandığı sosyal konutlara yerleşti. 42 yıllık yaşantılarını geride bırakarak yeni bir hayata alışmaya çalışan Onur ailesi, şiddetli soğuğun etkisini gösterdiği yılın son gününde, çatışmalı ortamın sona ermesini bekliyor.

42 YILLIK SUR YAŞANTISINI ÇATIŞMALAR DEĞİŞTİRDİ

Ömrünün hemen bütün zamanını Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde geçiren Onur ailesinin en yaşlı bireyi Abdullah Onur, çatışmalı ortamdan kaçarak sosyal konutlara sığındıklarını söyledi. Eski yaşantısını çok özlediğini belirten Abdullah Onur, Sur’daki evlerinden hiçbir şey almadıklarını şu an oturdukları evdeki eşyaların hepsini de yakınları veya komşularının verdiğini ifade etti. Evin giderinin çok olduğunu aktaran Abdullah Onur, yetkililerin kendilerine yardım etmelerini istedi. Abdullah Onur’un yeni yıldan isteği ise, 42 yıl boyunca kopamadığı, çatışmalar nedeniyle ayrı kaldığı Sur ilçesindeki olayların bir an önce sona ererek, eski yaşantısına geri dönmek.

“YENİ YILDA EVİMİZE DÖNMEK İSTİYORUM”

Evin en küçüklerinden, Abdullah Onur’un 10 yaşındaki torunu Yusuf Onur ise, Sur’daki olaylardan dolayı evlerinden ayrılmak zorunda kaldıklarını kaydetti. Çatışmalar olmadan önce evlerinde çok mutlu olduğunu belirten Yusuf Onur, “Burada hiç mutlu değilim. Okulumu, arkadaşlarımı, eski öğretmenlerimi özlüyorum. Olayların bir an önce sona ermesini istiyorum. Ben de yeni yılda arkadaşlarımla girmeyi çok isterdim. Yeni yıldan güzel şeyler istiyorum, barışı istiyorum, savaşın bitmesini istiyorum. Evimize dönmek istiyorum” dedi.

“YENİ YILA MUTSUZ GİRİYORUZ”

Evin gelini Zabite Onur da, eski evlerinden hiçbir şey alamadan çıktıklarını belirterek, zor şartlar altında sosyal konutlara sığındıklarını söyledi. Zabite Onur, “İki çocuğum okuyor, biri okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Elektrik, su, kira bizi çok zorluyor. Sur’daki evimizden çıkarken, yanımıza bir şey almadık. Çok uzun süre Sur’da yaşadık, yaklaşık 40 gündür de buradayız. Bütün eşyalarımızı eski evimizde bırakıp çıktık. Komşularımız yakınlarımız bize yardım etti. Yeni yıldan beklentimiz, evimize tekrar geri dönmek, barış ve huzurdur. Yeni yıla mutsuz giriyoruz, biz sanki hapisteyiz, sıkıntı içerisindeyiz, aklımız evimizde, Sur’da” diye konuştu.

YENİ OKULUNDA KONTENJAN OLMADIĞI İÇİN ÇALIŞMAYA BAŞLADI

Zabite Onur’un oğlu 15 yaşındaki Mehmet Emin Onur ise, Sur ilçesinde gittiği okuldan ayrılarak, yeni evlerinin yakınındaki bir okulda eğitim görmek için ailesi ile başvuruda bulundu. Okulda kontenjan olmadığını öğrenince dünyası yıkılan küçük Onur, bu süre zarfında boşta gezmemek ve ailesine yardımcı olmak için çalışmaya başladı. Mehmet Emin Onur, “Melikahmet Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne gidiyordum Sur ilçesinde. Orada çatışmalar çıktığı için buraya geldik. Burada başka bir okula kayıt yaptırmak istedim, kontenjan dolu olduğu için okula gidemedim, ben de boş durmamak ve babama yardım etmek için çalışmaya başladım. Yeni yıla mutsuz giriyoruz, barış olmasını bekliyoruz. Barış olsun da bir an önce evimize dönelim” şeklinde konuştu.

(ÖZEL HABER) SUR’DAN GÖÇ EDEN AİLE, YENİ YILA BURUK GİRDİ 42 YIL BOYUNCA SUR’DA YAŞAYAN ONUR AİLESİNİN YENİ YILDAN İSTEĞİ, BARIŞ ORTAMINDA ESKİ EVLERİNDE YAŞAMAK 18 KİŞİLİK AİLE, BİN BİR SIKINTI İÇİNDE HAYATLARINI SÜRDÜRMEYE DEVAM EDİYOR 70 YAŞINDAKİ ABDULLAH ONUR: "YENİ YILDA ÇATIŞMALARIN DURMASINI VE EVİMİZE DÖNMEYİ İSTİYORUM" 10 YAŞINDAKİ YUSUF ONUR: "YENİ YILA MUTSUZ GİRİYORUM. BARIŞ OLSUN VE EVİMİZE DÖNELİM" (ÖZEL HABER) SUR’DAN GÖÇ EDEN AİLE, YENİ YILA BURUK GİRDİ 42 YIL BOYUNCA SUR’DA YAŞAYAN ONUR AİLESİNİN YENİ YILDAN İSTEĞİ, BARIŞ ORTAMINDA ESKİ EVLERİNDE YAŞAMAK 18 KİŞİLİK AİLE, BİN BİR SIKINTI İÇİNDE HAYATLARINI SÜRDÜRMEYE DEVAM EDİYOR 70 YAŞINDAKİ ABDULLAH ONUR: "YENİ YILDA ÇATIŞMALARIN DURMASINI VE EVİMİZE DÖNMEYİ İSTİYORUM" 10 YAŞINDAKİ YUSUF ONUR: "YENİ YILA MUTSUZ GİRİYORUM. BARIŞ OLSUN VE EVİMİZE DÖNELİM" (ÖZEL HABER) SUR’DAN GÖÇ EDEN AİLE, YENİ YILA BURUK GİRDİ 42 YIL BOYUNCA SUR’DA YAŞAYAN ONUR AİLESİNİN YENİ YILDAN İSTEĞİ, BARIŞ ORTAMINDA ESKİ EVLERİNDE YAŞAMAK 18 KİŞİLİK AİLE, BİN BİR SIKINTI İÇİNDE HAYATLARINI SÜRDÜRMEYE DEVAM EDİYOR 70 YAŞINDAKİ ABDULLAH ONUR: "YENİ YILDA ÇATIŞMALARIN DURMASINI VE EVİMİZE DÖNMEYİ İSTİYORUM" 10 YAŞINDAKİ YUSUF ONUR: "YENİ YILA MUTSUZ GİRİYORUM. BARIŞ OLSUN VE EVİMİZE DÖNELİM"

376 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..