Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yenişehir’li Kadınlar ‘Hay Way Zaman’ı izledi

01 Haziran 2016 - 563 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Yenişehir’li Kadınlar ‘Hay Way Zaman’ı izledi

Yenisehir kadınlar

Kadınlar, Yenişehir Belediyesi Kadın Politikalar Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikte  “Hay Way Zaman” isimli belgeseli izledi. Belgeselin ardından Nezahat Gündoğan’la söyleşi gerçekleştirildi.

Yenişehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Kadın Politikalar Müdürlüğü, Nezahat Gündoğan’ın yönetmenliğini üstlendiği “Hay Way Zaman” adlı belgesel gösterimi düzenledi. Tamamı kadınlardan oluşan izleyiciler Dersim Katliamında ailesi katledilen ve şans eseri hayatta kalan kız çocuklarından biri olan Emoş Gülver’in ve onun 74 yıllık kayıp yaşamını konu alan belgesel ilgiyle izlendi.

Yenişehir Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen gösterimi  Yenişehir Belediyesi Eş Başkan Yardımcısı Gülistan Nazlıer, Yenişehir Belediyesi Kadın Politikalar Müdürü Mukaddes Alataş, Diyarbakır’daki kadın kurum temsilcileri ve çok sayıda kadın belediye çalışanı izledi.

“Hay Way Zaman” belgeseli Dersim katliamında ailesi öldürülen ve yaralanan ağabeyiyle birlikte yollara düşen Emoş Gülver’in yaşamını ele alıyor.Bu zorlu yolculuk sırasında ağabeyini de kaybeden Emoş Gülver artık tek başınadır ve sahip olduğu dil, inanç ve kültürden çok uzakta başka bir hayata başlamak zorunda bırakılır. Aradan 74 sene geçtikten sonra köklerini arama ve belleğindeki anıları hatırlama zamanı gelir. Onu hiç yalnız bırakmayan kızı Serpil ile birlikte yola çıkan Emoş Gülver, kökleri ve çok uzun zaman önce kaybettiği kimi aile fertleriyle yeniden buluşacaktır.

Belgeseli kadınlarla birlikte izleyen aynı zamanda “Dersimin Kayıp Kızları” filminin yönetmenliğini yapan Nezahat Gündoğan çekimler sırasında yaşadıklarını anlattı.Bu tür  yaşanmışlıkların tarihin tozlu  raflarına konulup yüzleşilmediği  için bu acıların hala yaşandığını belirten Gündoğan,”İnsanlar bunu ifade edecek ortam ve koşulları bulamadığında kendi içerisinde kendi yaşamını çocuklarından yakın çevrelerinden bile gizlemeye başladığını çekimler  sırasında Emoş Gülver örneğinde gördüklerini belirtti Ancak çekimlerden sonra bu yaşanmışlıkları paylaşan Emoş Teyze’nin çekimlerden sonra geçmişini daha rahat bir şekilde paylaşmış olmanın huzurunu yaşadığını  söyledi.

375 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika