Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.6484 / Satış : 4.6568
Euro : Alış : 5.4621 / Satış : 5.4720
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Zarokîstan Xalxalok çocukların yaşama bakışını değiştirdi

05 Ekim 2016 - 775 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Zarokîstan Xalxalok çocukların yaşama bakışını değiştirdi

zarokistan-xalxalok-cocuklarin-yasama-bakisini-degistirdi-2

Kayapınar Belediyesi bünyesinde iki yıldır faaliyet gösteren Zarokîstan Xalxalok Çocuk Kreşi yoğun ilgi görüyor. Çocukları kreşte eğitim gören aileler, çocuklarındaki gelişimi ve kreşle ilgili görüş belirtiler.

Kayapınar Belediyesi’nin doğa, tarih, matematik, trafik, spor ve sanat atölyelerini içinde barındırdığı Kürtçe eğitim veren Zarokîstana Xalxalok kreşi yoğun ilgi görüyor. Zarokîstana Xalxalok Çocuk kreşi geçen yıl hizmete açılmış ve 120 öğrenci eğitim görmüştü. Kreşteki eğitim başarısı bu yıl yeni açılan 20 kişilik sınıf için 200 aile başvuru yapması kreşe olan yoğun ilginin göstergesi. Kreşe olan yoğun ilgi anadilde eğitim verilmesi ve birçok dersin uygulamalı verilmesi. Çocukları kreşte eğitim görün aileler, verilen eğitimden memnum olduklarını ve anadilde eğitim veren okulların sayısının artırılmasını istediler.

AİLELER KREŞTEN MEMNUN

Zarokîstan’a Xalxalok’ta eğitim gören Fikri Amed Özgen’in annesi Gülizar Ayyıldız Özgen, evde oğluyla yeterince Kürtçe konuşmadıkları için oğlunun yeterince Kürtçe bilmediğini belirterek,  “Amed sadece anadilinde değil kişisel gelişiminde de çok faydası oldu. Çok hırçın bir çocuktu şimdi daha sakin öğrenmeye hevesli mutlu bir çocuk. Dişlerini fırçalarken bile Kürtçe şarkılar mırıldanıyor. Buda bizleri çok duygulandırıyor. Burada Kürt kültürü ve dilini öğreniyor. Cegerxwin’i, Aram Tigranı biliyor. Aram Tigran şarkılarını söylüyor. Bunlar bizi çok sevindiriyor ve duygulandırıyor” şeklinde konuştu. Oğlunun anadilini öğrenmeye başlamasından sonra nenesiyle daha iyi diyalog kurabildiğine dikkat çeken Özgen, kreşte, kedi, köpek ve ördeklerin olması ayrıca oğlunda hayvan sevgisini geliştirdiğini belirterek, “Burada ağaç ektiler. Her çocuk ektiği ağaca kendi adını verdi. Buraya her geldiğimde diyor anne bak ağacıma su verdim. Bu toprağı, doğayı sevmedir” dedi.

GENİŞ BİR ŞARKI REPERTUARI OLDU

Zarokîstana Xalxalok’ta eğitim gören Aryen Amed Özçelik’in babası Mehmet Emin Özçelik babası kreşin yeni ve tecrübesiz olmasından dolayı ilk dönem kaygılı olduklarını vurguladı. Aryen’i Zarokîstana Xalxalok’a gönderdikten sonra gördükleri değişimin inanılmaz olduğunu belirten baba Özçelik, “En önemlisi çocuğum burada Kürt kültürünü ve sanatını öğreniyor. Kürt kültürüne sanatına büyük emek veren sanatçıları düşünürleri tanıyor. Cegerxwîn’i, Ehmede Xanîyi öğreniyor. Hiç şarkı bilmeyen oğlumuzun geniş bir repertuarı oldu. Hiç duymadığımız Kürtçe şarkıları ezberledi. Söylediği şarkıların sayesinde hiç duymadığımız kelimeleri bizde öğreniyoruz. Kreşte Kürt sanat ve kültürünün birçok dallarını öğreniyor” dedi.

YENİ KREŞ VE ANAOKUL TALEBİ

Bu yıl birçok akraba, arkadaş çevrelerinin çocuklarını buraya getirmek istediklerini ancak kontenjan doluluğundan dolayı kayıt yapamadıklarını vurgulayan Özçelik, Yeni kreşler için talebin yoğuna dikkat çeken Özçelik, “Belediyenin verdiği bu hizmetten çok memnunuz. Ancak var olan talebi karşılamıyor. Birçok aile göndermek istiyor ancak kontenjanlar dolu. Belediye Kürtçe yeni kreşler açmalı. Sadece kreş değil. Kreşten sonra nasıl yapacağız diye düşünüyoruz. Belediyeden bu alanda hizmet bekliyoruz, anaokulları açmasını talep ediyoruz. Çünkü çocuklarımızın anadilde eğitim görmesini istiyoruz”  çağrısında bulundu.

ZAZACA SINIF

Kürtçenin Zazaca lehçesinde ders veren sınıfta eğitim gören Berat Aram Aslan’ın annesi Hevidar Aslan, çocuğunun Zarokîstan Xalxaloka gelmeden önce Zazacayı sadece anladığını ancak şimdi kendini Zazaca ifade edebildiğine dikkat çekti. Oğlunun anadilini daha ileri seviyeye götürmesini istediğini belirten Aslan “İlk başlarda öğretmeniyle Zazaca Konuşurken tedirgin oluyordu. Zamanla alıştı. Anadilinde kendini ifade ediyor. Okuldan da çok memnunuz. Belediyeye verdiği bu hizmetten dolayı teşekkür ediyoruz. Kültür ve dil alanında daha çok hizmet versin istiyoruz” dedi. (Kayapınar Belediyesi Basın Bürosu)

749 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika