Dolar : Alış : 4.8365 / Satış : 4.8452
Euro : Alış : 5.6714 / Satış : 5.6816
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ziraat Fakültesinde çarpıcı projeler

09 Şubat 2017 - 378 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Ziraat Fakültesinde çarpıcı projeler

Dicle Üniversitesinin Bilim, teknik ve modern teknoloji ile eğitim-öğretim ve etkin araştırma faaliyetleri yürüten, bölge halkı ve çiftçilerle bütünleşen, uluslararası düzeyde tanınan, Türkiye ve GAP bölgesinin seçkin Ziraat Fakültesi olmayı hedefleyen fakülte, Prof. Dr. Talip Gül dönemiyle birlikte çalışmalarına hız verdi.

Öncelikle Fakülte binasındaki aksaklıklar giderilerek ünitelerde modernleşmeye gidildi. Çatı bakım-onarım, asansör yenileme, yangın ekipman-panolarının ve kapı isimliklerinin modernizasyonu gerçekleştirildi. Sulama sisteminin bakım ve onarımı yapılarak, bağ alanı koruma üniteleri, yem saklama ve rasyon ünitesi ile hayvansal üretim üniteleri yapılan çalışmalarla daha modern hale getirildi. Fakültede akademik ve idari personelin acil ihtiyaçları saptanarak 3 adet klima, 12 adet masaüstü bilgisayar, 1 adet laptop (dizüstü) bilgisayar, 5 adet fonksiyonel yazıcı alınarak dağıtıldı.

Üretim kapsamında özellikle badem üretimi konusunda çalışmalar yapılıyor. 30 dekar alanda 150.000 ila 175.000 fidanın aşılanması, yine aynı alanda badem üretimi için tohumluk ekim çalışması yapıldı. Tüplü badem üretimi için ise 10.000 badem fidanı üretimi amacıyla aşı çalışması gerçekleştirildi.

Fakültede zirai anlamda bilimsel çalışmalar önemli ölçüde projelendirilerek gerçekleştirilmektedir. Çoğu DÜBAP olmak üzere, TAGEM ve Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, aralarında “Dicle Üniversitesi Kampüsünde Açık ve Yeşil Alan Sisteminin Planlanması ve Yönetimi”, “Uygulama Alt Yapısının İyileştirilmesi”, “Organik Etlik Tavuk Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması” gibi yüksek maliyetli projeler ile beraber 22 önemli araştırmanın toplam değeri bir milyon TL’yi aşan desteklerle projelendirilerek devam ettiği görülüyor.

376 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..